Technologie » Internet

Rosyjscy cyberprzestępcy: 95% incydentów dotyczy kradzieży pieniędzy

Rosyjscy cyberprzestępcy: 95% incydentów dotyczy kradzieży pieniędzy
Zobacz więcej zdjęć »
Eksperci z Kaspersky Lab odpowiedzialni za badanie incydentów komputerowych dokonali przez ostatnie trzy i pół roku analizy ponad 330 rosyjskojęzycznych przypadków cyberataków dotyczących organizacji rządowych oraz sektora prywatnego.

Badacze ustalili, że w ponad 95% tych incydentów wykorzystywano szkodliwe oprogramowanie, często skutecznie, w celu kradzieży pieniędzy. Szczegółowe dane dotyczące tego odkrycia oraz inne kluczowe ustalenia zostały wykorzystane do stworzenia raportu poświęconego zasadom funkcjonowania rosyjskiego podziemia cyberprzestępczego.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

W raporcie oszacowano szkody wyrządzone firmom przez rosyjskojęzycznych cyberprzestępców, którzy zostali aresztowani w ciągu kilku ostatnich lat. Zawarto również przegląd produktów oraz usług oferowanych na rosyjskim czarnym rynku i wyjaśniono strukturę typowego rosyjskiego cybergangu oraz główne funkcje jego uczestników.

 

Z raportu wynika, że między 2012 a 2015 r. organy ścigania w różnych państwach aresztowały ponad 160 osób z Rosji oraz sąsiednich państw, podejrzanych o udział w cyberprzestępczości finansowej na całym świecie. Szacowane szkody spowodowane ich aktywnością przekroczyły 790 milionów dolarów. Jeśli dodamy do tego szkody wyrządzone przez niesławny gang Carbanak (którego członkowie nie zostali jeszcze aresztowani), skradziona kwota przekroczy 1,7 mld dolarów.

 

Eksperci z Kaspersky Lab szacują, że w ciągu ostatnich trzech i pół roku prawie 1 000 osób z Rosji oraz państw sąsiednich było zamieszanych w działalność cyberprzestępczą. Dowody sugerują, że istnieje niemal 20 „liderów“ cybergangów i większość z nich nie została jeszcze schwytana. 

 

Obecnie Kaspersky Lab aktywnie bada pięć dużych ugrupowań cyberprzestępczych zamieszanych w kradzież pieniędzy przy użyciu szkodliwego oprogramowania. Wszystkie te grupy są aktywne i zostały wykryte przez badaczy Kaspersky Lab w 2012 i 2013 r. Każda liczy od 10 do 40 osób, w zależności od organizacji grupy. Co najmniej dwa zespoły aktywnie atakują organizacje w Rosji oraz państwach sąsiednich, ale również w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii, Francji, we Włoszech oraz w Niemczech.      

 

„W przeciwieństwie do innych lokalnych cybergangów – na przykład w Brazylii – cyberprzestępcy rosyjskojęzyczni nie skupiają się tylko na celach miejscowych. Stanowią problem międzynarodowy i uważamy, że skala tego zagrożenia może nadal wzrastać. Jedynym sposobem na skuteczne zwalczanie cyberprzestępczości jest połączenie sił przez organy ścigania, ekspertów ds. bezpieczeństwa IT oraz przedstawicieli sektora finansowego. Kaspersky Lab dysponuje niezrównanym doświadczeniem w dziedzinie śledzenia i zwalczania rosyjskiego podziemia cyberprzestępczego. Nasi eksperci wykrywają wyłaniające się trendy w zakresie szkodliwego oprogramowania na długo przed tym, zanim staną się szeroko rozpowszechnione – doświadczenie to wykorzystujemy w celu zwalczania szerzącej się cyberprzestępczości rosyjskiej na świecie” – powiedział Rusłan Stojanow, dyrektor działu odpowiedzialnego za badanie incydentów komputerowych, Kaspersky Lab. 

 

Pełny raport poświęcony zasadom funkcjonowania rosyjskiego podziemia cyberprzestępczego jest dostępny na stronie http://r.kaspersky.pl/rosyjskie_cyberpodziemie.

 

Niedawno Kaspersky Lab opublikował także swój raport poświęcony brazylijskiemu podziemiu cyberprzestępczemu. Dokument ten jest dostępny na stronie http://r.kaspersky.pl/brazylijskie_cyberpodziemie.  

 

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

 

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie http://www.kaspersky.pl/news.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »