Kultura, sztuka » Kultura

Rozdroża wolności

Rozdroża wolności
Zobacz więcej zdjęć »
Jerzy Dobrzański, rzeźbiarz i designer z Krakowa, został laureatem konkursu na formę przestrzenną inspirowaną hasłem „Rozdroża Wolności”.

Na konkurs wpłynęły 22 zgłoszenia z Polski i z zagranicy. Pierwsze miejsce zdobyła praca zatytułowana „Wznoszący się pomnik ciężaru wolności" Jerzego Dobrzańskiego.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

- Idea projektu nawiązuje do czasów PRL, kiedy to ówczesne władze wznosiły patetyczne pomniki, przedstawiające bohaterów czynu rewolucyjnego, zasłużonych w walce o wolność klasy robotniczej - mówi Jerzy Dobrzański. - Choć takich pomników powstało wówczas dużo, nie mówią one już o wolności. Są jedynie nieruchomym świadectwem zniewolenia i manipulacji politycznej. Natomiast „Wznoszący się pomnik ciężaru wolności" ma za zadanie przypomnieć pamięć bohaterów czynu rewolucyjnego, tych zapomnianych i niedocenionych, czyli nas samych, kiedy byliśmy dziećmi i bawiąc się balonikiem lub wiatraczkiem, czuliśmy się naprawdę wolni.

Pasją Jerzego Dobrzańskiego, projektanta, rzeźbiarza i designera, jest kreowanie sztuki w przestrzeni publicznej. Wśród jego ciekawych propozycji projektowych znajdują się m.in.: fasada „Nowego Kina Praha" w Warszawie (I nagroda w konkursie „ Rzeźba w Architekturze"), pomnik Kazimierza Deyny wraz z okalającą go przestrzenią w Starogardzie Gdańskim, projekt zagospodarowania wysepki ronda na obwodnicy warszawskiej (nagroda główna w konkursie „ Palma już była"). Jego najnowsze projekty związane są bezpośrednio z nawierzchniami, w których dostrzega istotną wartość estetyczną. Od tego roku współpracuje z firmą Libet - producentem szlachetnych kostek brukowych i płyt tarasowych.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

nota bene

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »