Dom » Ogrody

Ważny jest dobry projekt

Ważny jest dobry projekt
Zobacz więcej zdjęć »
Rozmowa z Januszem Ostępem, właścicielem Centrum Kostki Brukowej „El-San”, Autoryzowanego Punktu Sprzedaży firmy LIBET.

Wiele osób urządzając swój wymarzony dom z ogrodem, nie bardzo wie, na co należy zwrócić szczególną uwagę projektując nawierzchnię wokół budynku? Czym charakteryzuje się dobry projekt?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Taki projekt powinien przede wszystkim uwzględniać architekturę budynku, jego najbliższe otoczenie, a nawet klimat w jakim się on znajduje. Wybór nawierzchni zależy bowiem od stylu, w jakim dom został wybudowany. To on narzuca charakter materiałów, jakie wybierzemy. Dlatego też, gdy budynek jest w stylu nowoczesnym, na posesję dobieramy szlachetną kostkę właśnie w takim samym stylu. Natomiast, gdy jest to np. mały dworek, świetnie wpisze się tu kostka celowo postarzana, jakby poobijana przez lata używania. Ważne, żeby również kolorystycznie pasowała nie tylko do samego domu, ale również do dachu i ogrodzenia.

Kto powinien przygotować projekt nawierzchni? Czy można to zrobić samodzielnie?

Osobie, która nigdy się tym nie zajmowała, trudno będzie to dobrze przygotować. Najlepiej zlecić to zawodowemu architektowi krajobrazu, który ma nie tylko wiedzę w tym zakresie, ale również doświadczenie. Projektant musi odwiedzić taki dom, poznać potrzeby mieszkańców oraz zapoznać się z ich upodobaniami i dopiero wówczas planuje, jak powinna wyglądać posesja. Dobry projekt łączy walory funkcjonalne z estetycznymi. Obowiązują tu określone zasady, które pozwalają stworzyć nie tylko piękny i efektowny ogród, ale również praktyczny i stylistycznie spójny z charakterem zabudowań. To ważne, dla komfortu użytkowania ale także dla poniesienia wartości posesji - w każdym tego słowa znaczeniu. Zależy nam na trwałym zadowoleniu naszych klientów, dlatego stawiamy na kompleksowość usług. Naszym klientom przy zakupie kostki lub płyt tarasowych oferujemy również usługi architektów krajobrazu, którzy doskonale znają wszystkie właściwości sprzedawanych przez nas materiałów nawierzchniowych.

Wybór takich materiałów to decyzja mająca duży wpływ między innymi na urodzę posesji. Czym należy się przy tym kierować?

To, jakiego użyjemy materiału do budowy nawierzchni wokół naszego domu zwykle ustala się w trakcie powstawania projektu. Zawsze należy pamiętać, że kostkę o innej grubości stosujemy na alejki ogrodowe, inną na podjazdy dla ciężkich pojazdów, a jeszcze inną na taras. Jest to zależne od tego, jakim obciążeniom będzie ona w przyszłości poddawana. Tam, gdzie nacisk na nią będzie większy, powinna być ona grubsza. Na przykład ta o grubości 6-7 cm stosowana jest do budowy alejek, chodników, ścieżek rowerowych oraz opasek okalających domy i podjazdów do garaży na posesjach prywatnych. Natomiast ta o grubości 4 cm doskonale sprawdza się jako budulec tarasów i schodów, choć wykonuje się z niej także niezbyt często uczęszczane alejki. Wybierając materiały nawierzchniowe warto również zwrócić uwagę na ich wzór i barwę. Dzięki temu można wspaniale podkreślić urok domu i otaczającego go ogrodu.

Komu najlepiej zlecić wykonanie ogrodowej nawierzchni?

Zwykle polecam skorzystanie z usług profesjonalnej firmy brukarskiej. Tak naprawdę nikt nie zrobi tego lepiej. Przede wszystkim dlatego, że posiada ona nie tylko specjalistyczny sprzęt, ale również profesjonalną wiedzą niezbędną do prawidłowego położenia kostki. Brukarz-amator z pewnością nie będzie tak dobrze wiedział, jaką podbudowę zastosować w przypadku konkretnego gruntu i rodzaju nawierzchni (chodzi tu głównie o przeznaczenie i obciążenia jakim będzie poddawana) lub nie dość dokładnie zajmie się odprowadzeniem wód opadowych. Tymczasem są to bardzo istotne kwestie. Koniecznie trzeba wziąć tez pod uwagę podłoże, na którym budujemy nawierzchnię, np. to czy teren jest piaszczysty lub podmokły. Niezwykle ważne jest także to, aby wszelkiego rodzaju docinki były wykonane równo i estetycznie. W przeciwnym razie pożądany efekt końcowy może wiele stracić na urodzie i trwałości. Takie umiejętności posiadają głównie zawodowi brukarze. Ponad to zwykle udzielają gwarancji na wykonaną przez siebie pracę nawet do trzech lat, więc naprawdę warto skorzystać z ich usług. Nawet jeśli zapłacimy nieco więcej, efekt będzie na pewno wart swojej ceny.

Gdzie najlepiej szukać inspiracji dotyczących nawierzchni ogrodowych?

Z pewnością warto zapoznać się z prasą budowlaną. Oczywiście dużo informacji na ten temat można znaleźć w Internecie. Czasem dobrze jest również popytać znajomych i sąsiadów. Zwykle mają już na swoim koncie podobne doświadczenia. Z pewnością ciekawych pomysłów i inspiracji można szukać w takich punktach sprzedaży jak nasz. Tu klienci mogą liczyć nie tylko na ciekawe prezentacje multimedialne, prezentujące wiele przykładów różnych realizacji. Zdjęcia posesji wraz z otoczeniem zaaranżowane w różnych stylach, z różnych materiałów. Ale również zobaczyć na własne oczy, jak naprawdę wyglądają poszczególne rodzaje kostki i jak komponują się z otoczeniem. Mamy bowiem przygotowane specjalne ogródki wystawowe, gdzie kostka brukowa i płyty tarasowe są pokazane w różnych konfiguracjach wśród zieleni. Z pewnością pomaga to klientom podjąć tę ważną decyzję związaną z wyborem materiałów.

Dziękuję za rozmowę.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

nota bene

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »