Rozrywka » Hobby

Różnorodna, aromatyczna i bogata – kuchnia polska

Różnorodna, aromatyczna i bogata – kuchnia polska
Zobacz więcej zdjęć »
Kuchnia polska to przede wszystkim różnorodność. Przez stulecia kształtowana była przez wpływy wschodnie, niemieckie, francuskie i żydowskie. Istnieje kilka flagowych potraw, które są jej znakiem rozpoznawczym: pierogi, gołąbki, kotlet schabowy i rosół.

Kuchnia polska to przede wszystkim różnorodność. Przez stulecia kształtowana była przez wpływy wschodnie, niemieckie, francuskie i żydowskie. Istnieje kilka flagowych potraw, które są jej znakiem rozpoznawczym: pierogi, gołąbki, kotlet schabowy i rosół. Jednak największa siła drzemie w potrawach regionalnych.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

 

Mazowsze czerpie z tradycji kuchni staropolskiej, a ze względu na lokalizację stolicy kraju widać tu też wpływy kuchni światowych i obecność orientalnych przypraw. Tradycyjną potrawą regionu jest kaczka pieczona z jabłkami, ale znajdziemy tu też takie przysmaki jak flaki po warszawsku i rejbak kurpiowski – zapiekankę ziemniaczaną ze słoniną, cebulą i kaszą manną.

 

Kultura śląska ma wielonarodowościowy charakter – przez wieki mieszała się i pozostawała pod wpływami Polski, Niemiec, Austrii i Czech. Ma to swoje odzwierciedlenie również w kuchni – to różnorodność bardzo sycących dań. Niezmiennie najpopularniejsze są tu kluski śląskie, rolady wołowe i modra kapusta – gotowana i zasmażana czerwona kapusta z boczkiem i cebulą.

 

Małopolska słynie z dań kuchni galicyjskiej – tradycyjnej dla dawnych regionów wchodzących w skład austro-węgierskiego kraju koronnego Galicji. Popularne są tutaj jajka po wiedeńsku, paprykarze, sznycle, ale też barszcz ukraiński i karp po żydowsku. Słodkim wyróżnikiem jest sernik krakowski – na kruchym cieście i z rodzynkami. Kuchnię małopolską współtworzą potrawy podhalańskie – kwaśnica na żeberkach, oscypki i moskole – racuchy z ziemniakami na maślance.

 

Podlasie słynie z potraw ziemniaczanych: kartaczy, babek i kiszek. Pysznym i widowiskowym symbolem Podlasia jest sękacz – wielowarstwowe ciasto pieczone na rożnie, które po przekrojeniu przypomina roczne sęki pnia drzewa.

 

Warmia i Mazury to mieszanka smaków polskich i niemieckich. Charakterystyczne są tutaj potrawy z kapustą, słoniną, kiełbasą, śmietaną i masłem. To także królestwo ryb – wędzonych, smażonych i pieczonych.

 

Kaszubowie tworzą kuchnię prostą, która czerpią garściami z darów natury, a zwłaszcza z bogactwa Bałtyku. Króluje tu śledź przyrządzany na kilka sposobów, m.in. po kaszubsku, w occie i smażony. Do potraw rybnych podaje się warzywa – ziemniaki, marchew i brukiew.

 

Wielkopolska jest jednym z największych i najbardziej dostatnich regionów. Zawsze dominowały tu rozwinięte hodowle, dlatego w kuchni wielkopolskiej dominuje mięso: wieprzowina, wołowina i drób. Widać tu również wpływ kuchni pruskiej z pyrami - czyli ziemniakami - na czele.

 

Kuchnia polska nie jest może tak znana jak francuska, jednak nie sposób jej odmówić bogactwa aromatów i smaków – mówi Ewa Wagner, redaktor naczelna miesięcznika „Kuchnia”. – Widać w niej wpływy rosyjskie, niemieckie, austriackie, ukraińskie, żydowskie, francuskie i litewskie, które w znakomity sposób wplatają się w naszą rodzimą tradycję kulinarną – dodaje.

 

Różnorodność potraw regionalnych jest ogromna. To właśnie one tworzą polską kuchnię i są jej znakiem rozpoznawczym.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

j.melon@neuron.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »