Rozrywka i wypoczynek » Przyroda

Rozpoznawanie chorób roślin

Rozpoznawanie chorób roślin
Zobacz więcej zdjęć »
Rośliny chorują tak samo jak ludzie. Mogą chorować zarówno rośliny ozdobne, jak i uprawiane przez nas w przydomowych ogrodach warzywa. Jakie choroby są najczęstsze? Jak możemy je zwalczyć?

Szara pleśń

To choroba, która może zaatakować zarówno kwiaty jednoroczne, owoce i kwiaty wieloletnie, czyli byliny. Owoce zaatakowane przez szarą pleśń najpierw pokrywają się brunatnymi plamami, później owoce zaczynają gnić i pojawia się na nich szary nalot. W przypadku kwiatów pierwsze objawy pojawiają się na kwiatach i dolnych liściach. Plamy są na początku wodniste, później stają się one brązowe. Części roślin, które zaatakuje szara pleść zamierają. Owoce i liście, na których zauważymy objawy szarej pleśni powinniśmy zniszczyć. Następnie niestety konieczne jest zastosowanie oprysku jednym z preparatów przeciwko szarej pleśni. Nie ma roślin, których nie może zaatakować szara pleśń. Ryzyko jej wystąpienia możemy zmniejszyć sadząc rośliny niezbyt gęsto. Z warzyw szara pleśń szczególnie chętnie atakuje pomidory, szczególnie te uprawiane pod osłonami. 

Mączniak rzekomy

Atakuje bardzo często kwiaty dwuletnie i jednoroczne: pierwiosnki, bratki, lewkonie. Na liściach od góry pojawiają się żółte plamy. Na spodniej stronie liści są one ciemne z delikatnym nalotem. Chore liście musimy usunąć i zastosować fungicyd. 

Rdza 

 Atakuje wiele roślin jednorocznych. Na spodniej stronie liści zaatakowanych przez rdzę pojawiają się brunatne lub żółte plamy. Na skutek choroby roślina zaczyna zamierać. Już przy pierwszych objawach choroby koniecznie musimy opryskać rośliny. Możemy zastosować na przykład preparat Topsin M 500 SC. 

Mączniak prawdziwy 

Atakuje jabłonie, begonie, astry chińskie, werbenę, cynie, bratki. Może zaatakować więcej roślin, ale te są na tę chorobę podatne szczególnie. Na liściach i kwiatach roślin zaatakowanych przez mączniaka prawdziwego pojawia się biały i mączysty nalot. Na początku plamki są niewielkie. Jeśli jednak w porę nie zareagujemy, zaczną się one powiększać. Z czasem doprowadzą do zaschnięcia porażonych części rośliny, a w końcu całej rośliny.

Szkodniki roślin

Sadzonym w naszych ogrodach ozdobnych i warzywnych zagrażają nie tylko choroby, ale także szkodniki. Do najczęściej atakujących zarówno drzewa owocowe, jak i kwiaty ozdobne należą mszyce. Mszyce żerują na najmłodszych częściach roślin: delikatnych liściach, pąkach kwiatowych, końcówkach pędów. Dostrzeżemy je na spodniej stronie liści. O obecności mszyc mogą też świadczyć wędrujące po roślinach mrówki. Zwalczymy je chemicznymi preparatami lub bardziej ekologicznymi.

Idealnym narzędziem do identyfikacji chorób lub szkodników na uprawach jest aplikacja Dr Kwiatek, dostępna na systemy iOS i Android. Serdecznie polecamy zapoznanie się z jej szeroką bazą wiedzy.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »