Kobieta, zdrowie, uroda » Dziecko

Rozpraw się z kolką – skutecznie!

Rozpraw się z kolką – skutecznie!
Zobacz więcej zdjęć »
Jedną z najczęstszych dolegliwości dzieci w ciągu pierwszych 12 miesięcy życia jest kolka niemowlęca. Jak ją rozpoznać, jak się z nią rozprawić i czy można jej zapobiec? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Gdy Twojemu dziecku dokucza kolka, zachowaj spokój. Maluszek jest zdrowy, a dolegliwości brzuszka mają charakter przejściowy. Kolki mogą pojawiać się już w pierwszych tygodniach życia noworodka. Dolegliwości ustępują przeważnie około 3-5 miesiąca życia.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Po czym rozpoznać, że to już kolka?

Kolka niemowlęca objawia się płaczem i rozdrażnieniem dziecka, które występują mimo zaspokojenia wszystkich jego potrzeb. Charakterystyczny jest jednakowy charakter płaczu oraz podobna pora występowania dolegliwości (najczęściej popołudniowe i wieczór). Nie bez powodu w Chinach okres, w którym u nowo narodzonego dziecka występują ataki kolki, nazywany jest „100 dniami płaczu”. Często tym objawom towarzyszy wzdęcie brzucha, oddawanie gazów, trudności z wypróżnianiem. Kolka może wystąpić zarówno u dzieci karmionych mieszankami mlecznymi, jak i wyłącznie mlekiem matki.

Przyczyna…

Tak naprawdę nie wiadomo dokładnie, co jest przyczyną występowania kolki. Zwraca się uwagę na kilka czynników, takich jak:

·         zaburzenia pracy przewodu pokarmowego, które wywołują skurcz jelit;

·         nadmierne gromadzenie się gazu w przewodzie pokarmowym (np. w wyniku nieprawidłowej techniki karmienia powodującej połykanie dużych ilości powietrza lub kłopotów ze trawieniem laktozy, która niestrawiona ulega fermentacji);

·         czynniki psychologiczne, alergologiczne i neurologiczne.

Badania prowadzone w ciągu ostatnich kilku lat pozwalają także wysunąć hipotezę, że dolegliwości mogą być skutkiem zaburzenia składu flory jelitowej.

Rozpraw się z kolką!

Jeśli Twój maluszek zmaga się z kolką, przede wszystkim zachowaj spokój – dziecku szybko udzielają się emocje dorosłych. Podczas ataku postaraj się zapewnić maluszkowi ciszę i spokój. Ulgę może przynieść przyłożony do brzuszka termoforek lub ciepła kąpiel. Pamiętaj jednak, że nic na siłę – niektóre dzieci w czasie napadu kolki będą wzbraniać się przed wsadzeniem do wanienki.

Aby zapobiegać kolce, możesz regularnie masować maluszkowi brzuszek, wykonując dłonią okrężne ruchy, a także ćwiczyć tak zwany rowerek, czyli zginać i prostować nóżki. Pamiętaj również o odpowiedniej technice karmienia. Karm spokojnie, bez pośpiechu, w pozycji uniesionej – tak by główka dziecka była wyżej niż reszta ciała. Jeśli karmisz piersią, pomocna może okazać się modyfikacja Twojej diety. Unikaj mocnej kawy i herbaty, ostrych przypraw, czekolady, warzyw, które powodują wzdęcia. Obserwuj reakcje dziecka i rezygnuj z tych pokarmów, po zjedzeniu których u malucha występują objawy kolki. Pamiętaj jednak, aby Twoja dieta zawierała wszystkie ważne dla organizmu składniki. Jeśli karmisz dziecko mlekiem modyfikowanym, jednym ze sposobów radzenia sobie z kolką jest podawanie maluszkowi produktów o specjalnie opracowanym składzie, np. Bebiko Comfort 2 dla dzieci po 6. miesiącu życia. Produkt ten zawiera białko serwatkowe o nieznacznym stopniu hydrolizy, ma także obniżoną zawartość laktozy, dzięki czemu ułatwia maluszkowi trawienie. W usuwaniu gazów z jelit mogą pomóc także ziołowe herbatki, np. z kopru włoskiego, które możecie pić oboje – Ty i Twój maluszek.

Postaw na czas!

Występowanie kolki najczęściej ustaje samoistnie w przeciągu pierwszych czterech miesięcy życia dziecka. Twoje dziecko na pewno łagodniej przejdzie ten trudny okres, jeśli będziesz blisko niego i zapewnisz mu poczucie bezpieczeństwa. Oprócz podejmowania działań łagodzących objawy, najważniejsze, by okazywać maluszkowi dużo czułości, cierpliwości i być dla niego oparciem. Pamiętaj, jeżeli nie jesteś pewna, co dolega Twojemu dziecku, skorzystaj z pomocy pediatry.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Irmina Brede

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »