Technologie » Internet

Rozszerzona rzeczywistość (AR) – przeszłość i przyszłość na wyciągnięcie ręki

Podróże w czasie są czymś, o czym marzą ludzie na całym świecie. Móc znaleźć się chociaż na chwilę w dalekiej przeszłości lub przyszłości…

ile można byłoby zobaczyć, a może nawet nieco zmienić bieg wydarzeń? Na taki rozwój wypadków musimy jeszcze trochę poczekać, jednak póki, co, możemy skorzystać z innowacyjnych rozwiązań, które dają nam namiastkę podróżowania w czasie. Mowa o rozszerzonej rzeczywistości - Rugmentem Reality (AR).

Rzeczywistość rozszerzona - czyli...co?

Rzeczywistość rozszerzona zaliczana jest do rzeczywistości mieszanej, często nazywanej również rzeczywistością hybrydową. O rzeczywistości mieszanej, która stara się łączyć dwa światy: wirtualny oraz rzeczywisty, jaki pierwsi powiedzieli w roku 1994 Paul Milgram oraz Fumio Kishino (artykuł dostępny TU). Jednak, pierwszym, który sformułował definicję AR był Ronald Azuma. Rzeczywistość rozszerzona została przedstawiona przez niego, jako specjalny system, który:

- potrafi połączyć w jedno dwa światy: realny i wirtualny,

- jest interaktywny w czasie rzeczywistym,

- zapewnia swobodę ruchów w 3 wymiarach (źródło: Wikipedia)

Bardzo często rzeczywistość rozszerzona mylona jest z rzeczywistością wirtualną - niezwykle zresztą ostatnio modną. Jednak, pomiędzy tymi dwoma rzeczywistościami jest bardzo duża różnica! Polega ona przede wszystkim na stopniu zanurzenia się w świat wirtualny. W rzeczywistości wirtualnej (VR) użytkownik przenosi się zupełnie do świata wirtualnego: widzi stworzone obrazy, słyszy nieistniejące dźwięki - jest w pełni zanurzony w świat, którego w rzeczywistości wcale nie ma. Jeżeli chodzi o rzeczywistość rozszerzoną, doznania te są podzielone, a dokładniej mówiąc: rzeczywistość zostaje uzupełniona o wirtualne elementy. Wzbogacenie tej rzeczywistości nie powoduje odrealnienia rzeczywistości.

Dzięki temu, że użytkownik AR nie zostaje w pełni przeniesiony do wirtualnego świata, system ten może zostać wykorzystany w wielu różnych dziedzinach oraz obszarach: zarówno biznesu jak i nauki.

Gdzie wykorzystuje się AR?

Jak już zostało wspomniane, rzeczywistość rozszerzona może jest wykorzystywana w wielu dziedzinach:

  1. Medycyna

W medycynie rzeczywistość poszerzona wykorzystywana jest przede wszystkim do obrazowania medycznego. W trakcie zabiegów, lekarze mogą mieć pełen dostęp do informacji np. czynności narządów pacjenta lub innych, koniecznych danych.

  1. Lotnictwo

W lotnictwie AR wykorzystuje się w urządzeniach pokładowych. Dzięki temu systemowi pilot widzi informacje np. o ukształtowaniu terenu - są one niejako nakładane na rzeczywisty obraz.

  1. Turystyka/muzealnictwo

Dzięki AR możemy poznać tło historyczne danego obiektu, a także zapoznać się z bardzo dokładnymi danymi/opisami, często dokładnie umiejscowionymi. Klasyczny opis nigdy nie odda tych samych informacji w tak przystępny sposób.

  1. Szkolenia

Rzeczywistość rozszerzona umożliwia bardzo dokładne zapoznanie się z obiektem, urządzeniem. Dzięki temu, każda osoba ucząca się, może uzyskać znacznie więcej informacji.

  1. Marketing

Firmy coraz częściej wykorzystują rzeczywistość rozszerzoną w swoich akcjach marketingowych. AR przyciąga potencjalnych klientów, ale przede wszystkim pozwala na bardzo dokładne zaprezentowanie swojej oferty.Historia i przyszłość na wyciagnięcie ręki - czyli co potrafi poszerzona rzeczywistość?

Powyżej przedstawione zostały obszary, w których m.in. wykorzystywana jest poszerzona rzeczywistość. Teraz jednak przedstawimy nieco przykładów, aby uświadomić sobie, z jak niezwykłym systemem mamy do czynienia. Przede wszystkim należy pamiętać, że aby korzystać z AR wystarczy posiadać tablet lub smartfon.

Historia

Wyobraźmy sobie sytuację, że wyjechaliśmy zagranicę na wakacje, a naszym celem jest poznanie interesujących obiektów historycznych. Dzięki AR nie musimy wozić ze sobą grubych przewodników i map. Na współczesny obraz miasta przez nas widziany, nakładane są historyczne fotografie, a nawet rekonstrukcje dawnych budynków i to wszystko w trójwymiarze! Co więcej, dzięki poszerzonej rzeczywistości z naszego pola obrazu mogą zniknąć wszystkie współczesne budowle, a w ich miejsce może zostać nałożone tło historyczne. W ten sposób, możemy przez chwilę chociaż poczuć się, jakbyśmy byli w zamierzchłej dla nas przeszłości.

Przyszłość

Rozszerzona rzeczywistość umożliwia również kreowanie przyszłości. Kilka lat temu, jako jedni z pierwszych, AR wykorzystała IKEA. Dzięki specjalnemu programowi, użytkownicy i klienci tej sieci, mogli bez przeszkód umeblować przestrzeń swojego domu, w „wirtualne" meble, które faktycznie znajdują się w ofercie sklepu. W ten sposób mogli zaplanować wygląd swojego wnętrza - domu lub mieszkania.

Obecnie, firmy takie jak 3Rstudio zajmują się profesjonalnym tworzeniem programów wykorzystujących AR. Programy te wykorzystywane są w biznesie i marketingu, w edukacji i w rozrywce. Już dziś możesz zapoznać się z dawnym grodem Gniezno w 3D zy też zagrać w Billaboom 3Iliards. Koniecznie sprawdź sam, na czym polega technologia poszerzonej rzeczywistości!

Czytaj więcej - https://3rstudio.com/Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

monika_monia

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »