Technologie » Internet

Rozwój internetu LTE

Long Term Evolution, znany powszechnie pod skrótem LTE, to nowoczesny standard bezprzewodowego przesyłu danych, który w połowie drugiej dekady dwudziestego wieku zdobywa coraz większą popularność i uznanie użytkowników.

Wypiera on starsze i mniej doskonałe technologie przesyłu danych takie jak 3G, UMTS oraz GSM.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

W czasach, kiedy każdy niemal człowiek posiada telefon komórkowy, a coraz częściej smartfona, gwałtownie rośnie liczba użytkowników komputerów przenośnych, a także tabletów, koniecznością stało się opracowanie technologii, pozwalającej korzystać z internetu mobilnego na równi ze stacjonarnym. Niezależnie jaki internet LTE jest wykorzystywany – zwykły LTE czy LTE-Advanced, pozwala on na przykład na wideotransmisje w jakości HD, oglądanie filmów 3D na żywo, a także grę w gry online, które do poprawnego działania nierzadko wymagają szybkiego łącza internetowego. 

Historia internetu mobilnego LTE sięga 2004 roku. Wtedy to firma NTT DoCoMo pochodząca z Japonii zaproponowała uznanie tejże technologii za międzynarodowy standard. Dwa lata później korporacja Siemens Network pokazała pierwszą symulacje przesyłu danych za pomocą LTE mediom oraz potencjalnym inwestorom. Przełomowym momentem okazały się wystawy Mobile World Congress w 2008 i 2009 roku. Wówczas swoje rozwiązania zaprezentowały takie uznane na całym świecie marki jak Ericsson, Huawei czy też Motorola. 

Szwedzki operator telefoniczny TeliaSonera po raz pierwszy udostępnił standard Long Term Evolution na terenie Skandynawii pod koniec 2009 roku. Podczas testów w Sztokholmie uzyskano średnie wartości prędkości pobierania danych na poziomie 42,8 Mb/s, a wysyłania 5,3 Mb/s. Pozostali wiodący na europejskim rynku operatorzy tacy jak Telecom Italia, T-Mobile, Vodafone i Telefonica. Konkurencja wśród potentatów niezwykle korzystnie wpłynęła na rozwój technologii oraz obniżenie cen, dzięki czemu dostępność mobilnego internetu czwartej generacji drastycznie wzrosła. 

Rozwój technologii LTE był bardzo szybki również w Polsce. W latach 2010 i 2011 popularna sieć Plus oraz Cyfrowy Polsat zaczęły testować ten standard przesyłu danych i jako pierwsze udostępniły go konsumentom. Polska jest pionierskim w Europie krajem, w którym zastosowano internet LTE na częstotliwości 1800 MHz. W późniejszym okresie wprowadzono do użytku częstotliwości 800 MHz i 2,6 GHz. Szczególnie ta druga jest niezmiernie użyteczna dla przesyłu danych przy pomocy LTE, jednak do 2013 roku była zajmowana przez telewizję analogową. 

Rosnącą powszechność internetu mobilnego można wytłumaczyć także coraz większą liczbą kosztownych masztów z nadajnikami stawianych na terenie naszego kraju przez operatorów sieci telefonicznych. Ma to zasadniczy wpływ na to, jaki internet LTE może być dostępny w miejscu naszego zamieszkania. Z miesiąca na miesiąc stawianych jest coraz więcej nadajników, więc szybki internet mobilny staje się dostępny także już poza dużymi miastami. Póki co, w zasięgu sieci LTE jest ponad 30 milionów osób w Polsce i liczba ta szybko rośnie. 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

anitad

Komentarze (2)

  • avatar
    ~koszko 2016-04-10 22:43:49

    Nawet niezłe rozwiązanie jak komuś nie starczy, natomiast nie dla mnie bo mam nawet za dużo. Z Areo korzystałem ale z darmowego BDI jakoś z 0,5 roku i to jest fajne, że jak korzystasz tylko z fejsa i poczty to więcej nie potrzebujesz, a ja w pracy siedzę cały dzień i po pracy chcę odpocząć od komputera.

  • avatar
    ~krowal 2016-04-08 17:14:53

    Jakby się nie rozwijał to i tak jest limit i trzeba kupować kartę w Areo 2 zeby mieć na zapasa. Dobrze ze u nich to nie obliguje do niczego.


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »