Gospodarka » Przemysł

Ruszyła modernizacja linii szkła płaskiego Pilkington Polska w Sandomierzu

Ruszyła modernizacja linii szkła płaskiego Pilkington Polska w Sandomierzu
Zobacz więcej zdjęć »
W maju br. rozpoczął się generalny remont pieca szklarskiego i modernizacja linii float w hucie szkła Pilkington Polska w Sandomierzu. Wartość inwestycji NSG Group wynos i120 milionów złotych.

Japoński koncern NSG Group, producent szkła dla przemysłu budowlanego i motoryzacyjnego, rozpoczął jedną z najważniejszych inwestycji w zakładach Pilkington Polska, jaką jest remont pieca szklarskiego w hucie szkła w Sandomierzu. Pracujący nieprzerwanie od 1995 roku piec hutniczy, w którym powstaje wysokiej jakości szkło płaskie przeznaczone na rynek motoryzacyjny, architektoniczny, do zastosowań w meblarstwiei w sprzęcie AGD, zostanie całkowicie zmodernizowany i wyposażony w najnowocześniejsze technologie. Inwestycja o łącznej wartości 120 mln zł zwiększy możliwości produkcyjne sandomierskiego zakładu, pozwalając naosiągnięcie najwyższej jakości szkłafloat. Szkło bezbarwne float będzie nieco jaśniejsze,o wyższej przepuszczalności światła i bardziej neutralne niż to produkowane przed remontem pieca, co jest bardzo pożądaną cechą we współczesnych zastosowaniach architektonicznych.Po remoncie na linii float będzie również wytwarzane ultracienkieszkłofloat oraz szkło barwione w masie.

Całkowita rekonstrukcja pieca szklarskiego

Technologia float,wynaleziona w 1952 r. przez Alastaira Pilkingtona i opatentowana przez firmę Pilkington, pozwala na wytwarzaniewysokiej jakości szkła płaskiegow ciągłym, nieprzerwanym procesie. Stopiona masa szklana, o temperaturze około 1000°C, wypływa z pieca wprost do wanny flotacyjnej ze stopioną cyną. Masa, unosząc się na powierzchni cyny, rozpływa się i formuje idealnie płaskąpowierzchnię szkła. Jego grubośćjest zależna od prędkościwypływu wstęgi szkła z wanny flotacyjnej. Po odprężeniu - procesie polegającym na kontrolowanym chłodzeniu - pojawia się idealnie płaska,polerowana ogniowo tafla szklana.

Realizowany w Sandomierzu „zimny" remont polega na zatrzymaniu tego procesu, a następnie pełnej rekonstrukcji najważniejszych elementów pieca, po jego wieloletniej eksploatacji. Operacja przebiega kilkuetapowo. Poszczególne czynności obejmują kontrolowane wygaszenie pieca szklarskiego i opróżnienie z pozostałej masy szklanej oraz cyny, a następnie całkowite wyburzenie, aż do elementów konstrukcyjnych. Kolejnym etapem jest pełna odbudowa zdemontowanych elementów przy wykorzystaniu najnowszychmateriałów i rozwiązań technologicznych dostępnych na rynku. „Decyzja o wygaszeniu pieca i jego całkowitej modernizacji to inwestycja strategiczna, która zapewni dalszy rozwój produkcji szkła w kolejnych latach" - mówi Jerzy Baran, Dyrektor Operacyjny Pilkington Polska. „Postęp w dziedzinie technologii umożliwiaimplementację najnowocześniejszych rozwiązań, które pozwolą zaspokoić rosnące oczekiwania klientóww zakresie szkła bezbarwnego, barwionego w masie czy powlekanegoprzez kolejne dwadzieścia lat. Inwestycja umożliwi także wdrażanie kolejnych usprawnień w przyszłości, bez konieczności przerywania pracy pieca".

Specjalistyczna wiedza ponad 600 osób

Modernizacja zakładu Pilkington Polska w Sandomierzu obejmie także wszystkie odcinki linii produkcyjnej float: suszarnię,zestawiarnię, ciągi transportowe oraz linie do odprężania i rozkroju szkła. Działania te przewidują wprowadzenie rozwiązań redukujących energochłonność procesu produkcji szkła oraz zastosowanie nowych technologii informatycznych z zakresu sterowania i analizy danych, a także usprawnień mających na celu podniesieniebezpieczeństwa pracy linii i jej obsługi. W inwestycję zaangażowanych jest kilkadziesiąt firm zewnętrznych o wąskich profilach specjalizacji. Oprócz pracowników zakładu, w przedsięwzięciu weźmieudział ponad 600 wykwalifikowanych specjalistów. W początkowym okresie część ekippracować będzie w systemie całodobowym-przez 7 dni w tygodniu. Rozpoczęta w maju inwestycja zakończy się pod koniec lipca, a ponowne uruchomienie produkcji szkła nastąpi w drugiej połowie sierpnia 2015 r. „Prowadzone w Sandomierzu działania nie wpłyną na ciągłość dostaw. Bieżąca realizacja zamówień odbywać się będzie bez zakłóceń z utworzonego w ciągu ostatnich miesięcy zapasu magazynowego" - dodaje Jerzy Baran.

20 lat linii float w Polsce

Remontowana linia szkła floatnazywana PS1 działałanieprzerwanie od czerwca 1995 r. Od momentu uruchomienia wyprodukowano tu 3,5 mln ton szkła, co oznacza 160 tys. ciężarówek potrzebnych do dostarczenia klientom gotowych wyrobów. Do wytworzenia takiej ilości szkła zużyto m.in. niemal 32 tys. wagonów piasku, ponad 22 tys. autocystern dolomitu i 5 tys. autocystern wapienia. Produkowane tu szkło Pilkington OptifloatTM Cleari Pilkington OptifloatTM Green, o grubościach od 1,55 mm do 12 mm, charakteryzowało się szerokimi możliwościami dalszej obróbki, laminowania, czy hartowania.

Firma Pilkington Polska jest pierwszym w Polsceproducentem wysokiej jakości szkła float. Szkło produkowane jest  na rynek krajowyjak i na rynki eksportowe, takie jak Ukraina, Słowacja, Białoruś, Litwa, Węgry, Czechy, Szwecja i Finlandia.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Effective Public Relations
http://effectivepr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »