Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Rutyna dla skóry naczynkowej

Rutyna dla skóry naczynkowej
Zobacz więcej zdjęć »
Skóra naczynkowa występuje głównie u kobiet, ponieważ naczynka włosowate rozszerzają się pod wpływem hormonów żeńskich – estrogenów1.

Jest to przede wszystkim problem estetyczny, jednak nie wolno go lekceważyć, gdyż zły wygląd skóry może wpływać na nasze samopoczucie psychiczne, obniżać naszą samoocenę i powodować obniżenie jakości życia.

Skóra naczynkowa – etiologia
Jest wiele czynników, które wpływają na pojawienie się sieci drobnych, czerwonych naczynek na skórze twarzy. Główny to wymienione powyżej estrogeny. Inne to między innymi menopauza, nadwrażliwa skóra, zaburzenia krążenia czy nadciśnienie tętnicze. Na rozszerzenie naczyń włosowatych skóry wpływają również silne emocje, nadmierne ciepło (solarium, opalanie, sauna) czy zimno (mróz i wiatr), a także duże różnice temperatur, którym jest poddawana skóra twarzy 1. 

Pielęgnacja i leczenie
Pierwszym elementem pielęgnacji skóry naczynkowej jest stosowanie odpowiednich kosmetyków. Wiele firm produkuje specjale linie pielęgnacyjne przeznaczone właśnie do tego rodzaju cery. Zazwyczaj w składzie takich kosmetyków można znaleźć rutynę, wyciąg z miłorzębu japońskiego, wyciąg z oczaru wirginijskiego, kasztanowca i arniki, a także witaminę C, witaminę K i witaminę PP. Składniki te mają między innymi działanie ściągające, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i wzmacniające ścianki naczyń włosowatych.1

Skórę naczynkową należy oczywiście chronić przed nadmierną ekspozycją na słońce oraz zabezpieczać odpowiednimi kremami i kosmetykami w czasie zimy.

Warto również zadbać o wparcie organizmu od wewnątrz. Jednym ze związków, który jest stosowany w celu zmniejszenia kruchości naczyń włosowatych jest rutyna2. Rutyna to powszechnie występujący flawonoidy pochodzenia roślinnego znany w medycynie od połowy XIX wieku, pozyskiwany między innymi z ziela ruty zwyczajnej czy ziela gryki. Rutyna, razem z witaminą C, jest stosowana głównie w preparatach wzmacniających odporność oraz leczących pierwsze objawy przeziębienia. Jak działa rutyna
Rutyna (nazywana również rutozydem) wykazuje działanie ochronne na naczynia krwionośne oraz właściwości przeciwutleniające. Zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń włosowatych, wzmacnia je i działa przeciwobrzękowo. Poprawia stan napięcia ścian naczyń żylnych i przepływ krwi. Wykazuje także działanie przeciwzapalne. Jako antyoksydant, rutyna minimalizuje szkodliwy wpływ wolnych rodników oraz ogranicza utlenianie witaminy C przedłużając jej działanie. Dodatkowo rutyna wpływa na zwiększenie wchłaniania zawartej w preparacie witaminy C3. 

Cerutin – dobre źródło rutyny
Cerutin to preparat o skojarzonym działaniu rutyny i witaminy C (Jedna tabletka powlekana zawiera 100 mg kwasu askorbinowego i 25 mg rutozydu trójwodnego). Oba składniki zmniejszają przepuszczalność naczyń krwionośnych, wzmacniając ich ściany. Rutyna przedłuża działanie witaminy C, opóźniając jej utlenianie. Po Cerutin warto sięgnąć, gdy mamy problemy z puchnącymi nogami, pajączkami, a przede wszystkim – z cerą naczynkową. 

Cerutin jest dostępny w aptekach, w cenie 8,10 złotych za opakowanie zawierające 125 tabletek.______________


1. lek. med. Ewa Pakuła-Kmieciak, https://www.medme.pl/artykuly/cera-naczynkowa,33372.html
2. PubChem, United States National Library of Medicine; https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/5280805#section=Top
3. Medycyna Praktyczna, baza leków, Cerutin; https://bazalekow.mp.pl/lek/63593,Cerutin-tabletki-powlekaneRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Agencja PR
http://agencjapr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »