Technologie » Internet
Rynek CPaaS rośnie na fali dynamicznego rozwoju e-commerce i postępującej cyfryzacji społeczeństwa
Co to jest CPaaS?
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
CPaaS można w uproszczeniu opisać jako wyspecjalizowane rozwiązanie SaaS, które dedykowane jest stricte komunikacji na linii firma – klient. Platforma integruje i automatyzuje komunikację w ramach uzupełniających się kanałów: sms, e-mail, push oraz OTT (komunikatory typu Viber, Messenger, WhatsApp etc.), dzięki czemu jest ona uporządkowana, spójna, oraz efektywna. Platformy CPaaS oparte są na elastycznym rozwiązaniu API, które umożliwia dopasowanie usługi do potrzeb konkretnego odbiorcy bez konieczności budowania dedykowanej infrastruktury i interfejsów. Na co dzień z platform CPaaS korzystają podmioty praktycznie z każdej branży, gdzie kontakt z klientem ma fundamentalne znaczenie dla prowadzenia działalności. Przeważają takie sektory jak: e-commerce, retail, finanse, logistyka, telekomunikacja, digital marketing, ale także instytucje rządowe.
Perspektywy rozwoju
Przed rynkiem CPaaS rozpościerają się bardzo dobre perspektywy rozwoju. Głównymi stymulantami jest dynamiczny rozwój e-commerce, coraz powszechniejsze wykorzystywania rozwiązań MarTech’owych oraz szeroko pojęta cyfryzacja społeczeństwa. Szczególnie istotny jest handel online, gdyż jeden zakup dokonany w Internecie generuje szereg interakcji wykorzystujących platformę CPaaS (komunikaty ze strony e-sklepu, płatności, logistyka).
Na rynku dominują nadal rozwiązania jednokanałowe, które w porównaniu z rozwiązaniami wielokanałowymi są mniej efektywne, gorzej konwertują, z reguły są droższe, a także bardziej skomplikowane w zarządzaniu. W związku z tym przestrzeń dla rozwoju platform CPaaS jest bardzo duża. Według danych IDC Worldwide światowy rynek CPaaS będzie rozwijał się niezwykle dynamicznie. W 2020 r. jego wartość szacowana była na 5,6 mln USD, z kolei prognozowana wartość w 2025 r. to 23,1 mln zł – oznacza to wzrost skumulowanego rocznego wskaźnika wzrostu CAGR na poziomie 33 proc.
Wall Street stawia na CPaaS
Analizując ostatnie rundy inwestycyjne, głównie na Wall Street, widać, że część inwestorów dostrzega już te trendy. Tylko w ostatnim czasie SoftBank nabył wart 690 mln USD pakiet udziałów w notowanej na szwedzkiej giełdzie firmie Sinch. MessageBird pozyskał od inwestorów 200 mln USD przy wycenie 3 mld USD. Również 200 mln USD w rundzie A pozyskał od One Equity Partners chorwacki start-up Infobip, co daje mu wycenę ponad 1 mld USD. Z kolei francuski Sendinblue zamknął rundę pozyskując 160 mln USD. Rewelacją amerykańskich parkietów w ostatnich miesiącach jest notowane na nowojorskiej giełdzie Twilio, które w ciągu ostatniego roku wzrosło o przeszło 230 proc., uzyskując aktualną wycenę na poziomie 54,5 mld USD. W połowie marca br. Twilio przejęło lidera indyjskiego rynku CPaaS – spółkę ValueFirst. Microsoft również widzi potencjał w platformach CPaaS. Gigant z Redmond we wrześniu zeszłego roku zaczął oferować autorskie rozwiązanie Azure Communication Services.
Polska firma jednym z liderów rynku CEE
W obszarze CPaaS aktywne są działające globalnie duże firmy, ale w regionie Europy Środkowo-Wschodniej liderem jest polska spółka Vercom, która mimo lokalnych korzeni ma międzynarodowe aspiracje. Jej siedziba mieści się w Poznaniu, natomiast biura zlokalizowane są w Warszawie, Pradze oraz Berlinie.
W 2020 r. Vercom przejął lidera czeskiego rynku sms – ProfiSMS, a w ostatnich kilku miesiącach dokonał dwóch strategicznych przejęć. Nabył 100 proc. udziałów w spółce Freshmail oraz 67,42 proc. w spółce PushPushGo. Pierwsza transakcja pozwoliła rozszerzyć bazę o ponad 6,5 tys. klientów, co niemal podwoiło liczbę obsługiwanych dotychczas użytkowników. Druga natomiast była inwestycją w nową technologię, jaką jest web push, pozyskanie know-how oraz doświadczonych specjalistów z tego obszaru. Cała Grupa niezwykle dynamicznie rośnie. Jej przychody w latach 2005-2020 rosły w średniorocznym tempie 49 proc. Obecnie może pochwalić się 11,4 tys. klientów, wśród których są m.in. takie podmioty jak: Allegro, OLX.pl, eobuwie.pl, Answear.com, Rossmann, Żabka, mBank, IKEA.
- Mamy ambicje być globalnym graczem z pozycją lidera w regionie CEE. Obecnie rynek Europy Środkowo-Wschodniej jest rozdrobniony i mocno lokalny, a także bardzo perspektywiczny patrząc na wciąż niską penetrację e-commerce. W najbliższym czasie spodziewamy się jego konsolidacji, w której aktywnie chcemy brać udział. – komentuje Krzysztof Szyszka, prezes zarządu Vercom.
Dynamiczny wzrost rynku
W ostatnich tygodniach pojawił się nowy raport Juniper Research, nt. prognoz rozwojowych rynku CPaaS. Dowiadujemy się, że jego wartość w następnym roku przekroczy 10 mld USD, przy bardzo szybkim tempie wzrostu.
- Działamy na niezwykle wartościowym i szybko rosnącym rynku. Według analityków wartość rynku CPaaS w 2022 r. przekroczy 10 mld USD i będzie rosła w tempie ponad 30% rocznie. Motorem napędowym rozwoju jest niezaprzeczalnie dynamiczny wzrost e-commerce, rosnąca popularność rozwiązań mar-tech’owych oraz stale postępująca digitalizacja. Naturalnie każda operacja wykonana w Internecie wiąże się wysłaniem szeregu komunikatów za pomocą różnych kanałów. Taką komunikację umożliwiają platformy CPaaS, które w ramach jednej, scentralizowanej platformy integrują i automatyzują wiele - komplementarnych względem siebie kanałów komunikacji elektronicznej – dodaje Krzysztof Szyszka.
Nadesłał:
Franciszek Szukała
|
Komentarze (0)