Firma » Praca
Rynek pracy w Niemczech dla pracowników z innych krajów
Zobacz więcej zdjęć » |
Dla Polaków “ziemią obiecaną” są przede wszystkim Niemcy. Jak wygląda tamtejszy rynek pracy i co sprawia, że obcokrajowcy tak chętnie z niego korzystają?
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Korzyść dla pracodawcy i pracownika
W tym przypadku warto przyjrzeć się rynkowi niemieckiemu z punktu widzenia przeciętnego, pracującego Polaka. Pracodawcy w naszym kraju bardzo często zatrudniają ludzi w oparciu o tzw. umowy śmieciowe, co jest nie do pomyślenia u zachodnich sąsiadów. Wyższe wynagrodzenie, dobre warunki socjalne, przyjazna atmosfera - to wszystko zachęca Polaków do wyjazdu w przekonaniu, że na miejscu takiej pracy nie znajdą.
Oferty pracy w Niemczech bardzo często kierowane są właśnie do naszych rodaków. Dlaczego? Niemieccy pracodawcy wiedzą, że Polacy są sumienni i wykonują swoje obowiązki najlepiej, jak potrafią. A takich fachowców właśnie potrzebuje tamtejszy rynek pracy.
Dodatkowe wymagania
Aby dostać dobrą pracę w Niemczech od zaraz, nie wystarczy jednak tylko pracowitość i sumienność. Właściciele firm zatrudniających fachowców oczekują przynajmniej komunikatywnej znajomości języka niemieckiego oraz posługiwania się branżowym słownictwem. Dużym ułatwieniem dla szukających zatrudnienia jest fakt, że nie muszą się go uczyć we własnym zakresie. Niektóre firmy organizują lub pomagają w znalezieniu kursów językowych. Dzięki temu nawet obcokrajowcy mają znacznie większe szanse na znalezienie dobrze płatnej pracy.
Koszty życia w Niemczech
W niektórych krajach, zwłaszcza w Polsce, panuje przekonanie, że otrzymywanie wysokiego wynagrodzenia w Niemczech pociąga za sobą wyższe koszty utrzymania. To prawda, jednak nie zawsze istnieje taka konieczność - wysokość opłat jest uzależniona od landu, w którym mieszkamy. W południowych musimy liczyć się z wyższymi kosztami zakwaterowania i wyżywienia, niż w północnych.
Niemiecki rynek pracy to nie lada gratka dla obcokrajowców. Choć wymagania są duże, to atrakcyjne wynagrodzenie i dobre warunki zatrudnienia przyciągają obywateli innych krajów. I wszystko wskazuje na to, że owa tendencja będzie się utrzymywać.
Nadesłał:
krzysztof.nawrocki
|
Komentarze (0)