Kobieta, zdrowie, uroda » Uroda

Rzuć palenie lub pomóż skórze w regeneracji

Rzuć palenie lub pomóż skórze w regeneracji
Zobacz więcej zdjęć »
Sucha, szorstka i ziemista cera, z rozszerzonymi porami i widocznymi zmarszczkami – zwłaszcza wokół ust. Tak najczęściej wygląda twarz osoby palącej nałogowo tytoń. Głównym winowajcą jest nikotyna, która niekorzystnie wpływa na układ krążenia, powoduje niedotlenienie i słabe odżywienie skóry.

Dlatego ważna jest właściwa pielęgnacja cery, aby – mimo szkodliwego nałogu – wyglądała zdrowo. Warto o tym pomyśleć przy okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu, który przypada 21 listopada.

Palenie tytoniu przyspiesza starzenie się skóry. Szczególnie szkodliwa dla zdrowia jest zaś nikotyna, która powoduje spowolnienie procesów metabolicznych w skórze, a procesy degeneracyjne mają przewagę nad naprawczymi. Dym tytoniowy zawiera ponadto wolne rodniki, które uszkadzają składniki skóry właściwej (czyli kolagen i elastynę) oraz niszczą witaminy i antyoksydanty. - Paląc papierosy, narażamy się na nieodwracalną utratę piękna! – podkreśla Karina Błaszczyk, kosmetolog z Silvan SPA. - Nawet po wielu latach od odstawienia papierosów, zmiany na skórze twarzy w postaci zmarszczek czy bruzd nie znikną samoistnie, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki - dodaje.

Typowy obraz twarzy palacza został opisany już w XIX wieku. Skóra  takiej osoby jest sucha, szorstka, pozbawiona zdrowego kolorytu – co znacznie przyśpiesza proces jej starzenia się. U palaczy szybciej widoczne są zmarszczki – szczególnie te mimiczne, gdyż podczas palenia aktywne są grupy mięśni właśnie w okolicach ust i nosa. - Wypalanie dziennie 30 papierosów przez okres około 30 lat powoduje postarzenie się skóry o około 14 lat. A wypalanie 20 papierosów dziennie, czyli jedną paczkę na dzień, to ekwiwalent 10 lat starzenia się skóry! – przestrzega Karina Błaszczyk.

Aby skóra wyglądała naprawdę zdrowo, należy rzucić palenie! – do czego serdecznie zachęcamy i namawiamy, przy okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu. Po 24 godzinach od ostatniego wypalonego papierosa skóra wydali szkodliwy tlenek węgla, zaś po 2 miesiącach naczynia krwionośne będą odzyskiwać swoją naturalną elastyczność. A jeśli nie potrafimy rozstać się z tytoniowym dymkiem, to przynajmniej wspomóżmy procesy regeneracyjne w skórze!

- Ze względu na zwiększoną skłonność do przesuszania się skóry, osoby palące powinny stosować regularnie, rano i wieczorem, krem do twarzy. Nie należy także zapominać o całorocznej ochronie przeciwsłonecznej. Najlepiej, żeby były to preparaty silnie nawilżające, zawierające antyutleniacze, takie jak bioflawonoidy oraz witaminy A, C i E – radzi kosmetolog z Silvan SPA.

Odpowiednio wcześnie trzeba też pomyśleć o kuracjach przeciwzmarszczkowych. Te „domowe” zawsze warto  połączyć z profesjonalnymi zabiegami anty-aging, których efekty utrzymają się nieco dłużej. - Takie zabiegi poprawiają elastyczność skóry, usuwają przebarwienia i poprawiają koloryt cery, a także wspomagają procesy regeneracyjne głębszych warstw skóry – wyjaśnia Karina Błaszczyk z Silvan SPA.

Metoda mechanicznego złuszczania naskórka, tzw. mikrodermabrazja, pozwala usunąć obumarłe komórki naskórka, dając miejsce do tworzenia się nowych i pełnowartościowych komórek. Peelingi chemiczne, czyli specjalnie dobrane mieszaniny związków chemicznych (najczęściej kwas glikolowy lub inne kwasy owocowe AHA), odżywią głębsze struktury skóry oraz pobudzą je do produkcji kolagenu i elastyny. Dzięki nim, poprawi się również koloryt cery, znikną blizny i inne niedoskonałości.

W pielęgnacji cery palacza sprawdzają się również kuracje retinoidami, czyli organicznymi związkami chemicznymi. Stosuje się je, aby udrożnić gruczoły łojowe i tym samym zwiększyć dopływ tlenu do wnętrza skóry. Preparaty z retinoidami powodują rozjaśnienie skóry, a także spowolniają procesy starzenia.

Papierosy szkodzą nie tylko skórze

Czy wiesz, że… wypalenie tylko jednego papierosa powoduje zwężenie tętniczych naczyń krwionośnych utrzymujące się przez 90 minut?
Czy wiesz, że… u osób palących papierosy trudniej goją się rany po zabiegach operacyjnych, co zwiększa ryzyko powstania blizn?
Czy wiesz, że… palenie papierosów przyspiesza siwienie włosów i łysienie?

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada zawsze w trzeci czwartek listopada – w tym roku jest to 21 listopada. Święto narodziło się w Stanach Zjednoczonych, z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada (tydzień przed obchodzonym w Stanach Zjednoczonych Dniem Dziękczynienia) za Dzień Rzucania Palenia. W następnych latach akcja objęła swoim zasięgiem wszystkie stany i większość palaczy. Idea dnia, w którym zachęca się palaczy do zerwania z nałogiem, przyjęła się także w innych krajach. Od 1991 roku w każdy trzeci czwartek listopada Fundacja „Promocja Zdrowia” namawia Polaków do rzucenia palenia. [źródło: www.promocjazdrowia.pl]Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

INTRO PR
http://www.intropr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »