Kobieta, zdrowie, uroda » Uroda
Rzuć palenie lub pomóż skórze w regeneracji
Zobacz więcej zdjęć » |
Dlatego ważna jest właściwa pielęgnacja cery, aby – mimo szkodliwego nałogu – wyglądała zdrowo. Warto o tym pomyśleć przy okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu, który przypada 21 listopada.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Palenie tytoniu przyspiesza starzenie się skóry. Szczególnie szkodliwa dla zdrowia jest zaś nikotyna, która powoduje spowolnienie procesów metabolicznych w skórze, a procesy degeneracyjne mają przewagę nad naprawczymi. Dym tytoniowy zawiera ponadto wolne rodniki, które uszkadzają składniki skóry właściwej (czyli kolagen i elastynę) oraz niszczą witaminy i antyoksydanty. - Paląc papierosy, narażamy się na nieodwracalną utratę piękna! – podkreśla Karina Błaszczyk, kosmetolog z Silvan SPA. - Nawet po wielu latach od odstawienia papierosów, zmiany na skórze twarzy w postaci zmarszczek czy bruzd nie znikną samoistnie, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki - dodaje.
Typowy obraz twarzy palacza został opisany już w XIX wieku. Skóra takiej osoby jest sucha, szorstka, pozbawiona zdrowego kolorytu – co znacznie przyśpiesza proces jej starzenia się. U palaczy szybciej widoczne są zmarszczki – szczególnie te mimiczne, gdyż podczas palenia aktywne są grupy mięśni właśnie w okolicach ust i nosa. - Wypalanie dziennie 30 papierosów przez okres około 30 lat powoduje postarzenie się skóry o około 14 lat. A wypalanie 20 papierosów dziennie, czyli jedną paczkę na dzień, to ekwiwalent 10 lat starzenia się skóry! – przestrzega Karina Błaszczyk.
Aby skóra wyglądała naprawdę zdrowo, należy rzucić palenie! – do czego serdecznie zachęcamy i namawiamy, przy okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu. Po 24 godzinach od ostatniego wypalonego papierosa skóra wydali szkodliwy tlenek węgla, zaś po 2 miesiącach naczynia krwionośne będą odzyskiwać swoją naturalną elastyczność. A jeśli nie potrafimy rozstać się z tytoniowym dymkiem, to przynajmniej wspomóżmy procesy regeneracyjne w skórze!
- Ze względu na zwiększoną skłonność do przesuszania się skóry, osoby palące powinny stosować regularnie, rano i wieczorem, krem do twarzy. Nie należy także zapominać o całorocznej ochronie przeciwsłonecznej. Najlepiej, żeby były to preparaty silnie nawilżające, zawierające antyutleniacze, takie jak bioflawonoidy oraz witaminy A, C i E – radzi kosmetolog z Silvan SPA.
Odpowiednio wcześnie trzeba też pomyśleć o kuracjach przeciwzmarszczkowych. Te „domowe” zawsze warto połączyć z profesjonalnymi zabiegami anty-aging, których efekty utrzymają się nieco dłużej. - Takie zabiegi poprawiają elastyczność skóry, usuwają przebarwienia i poprawiają koloryt cery, a także wspomagają procesy regeneracyjne głębszych warstw skóry – wyjaśnia Karina Błaszczyk z Silvan SPA.
Metoda mechanicznego złuszczania naskórka, tzw. mikrodermabrazja, pozwala usunąć obumarłe komórki naskórka, dając miejsce do tworzenia się nowych i pełnowartościowych komórek. Peelingi chemiczne, czyli specjalnie dobrane mieszaniny związków chemicznych (najczęściej kwas glikolowy lub inne kwasy owocowe AHA), odżywią głębsze struktury skóry oraz pobudzą je do produkcji kolagenu i elastyny. Dzięki nim, poprawi się również koloryt cery, znikną blizny i inne niedoskonałości.
W pielęgnacji cery palacza sprawdzają się również kuracje retinoidami, czyli organicznymi związkami chemicznymi. Stosuje się je, aby udrożnić gruczoły łojowe i tym samym zwiększyć dopływ tlenu do wnętrza skóry. Preparaty z retinoidami powodują rozjaśnienie skóry, a także spowolniają procesy starzenia.
Papierosy szkodzą nie tylko skórze
Czy wiesz, że… wypalenie tylko jednego papierosa powoduje zwężenie tętniczych naczyń krwionośnych utrzymujące się przez 90 minut?
Czy wiesz, że… u osób palących papierosy trudniej goją się rany po zabiegach operacyjnych, co zwiększa ryzyko powstania blizn?
Czy wiesz, że… palenie papierosów przyspiesza siwienie włosów i łysienie?
Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada zawsze w trzeci czwartek listopada – w tym roku jest to 21 listopada. Święto narodziło się w Stanach Zjednoczonych, z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada (tydzień przed obchodzonym w Stanach Zjednoczonych Dniem Dziękczynienia) za Dzień Rzucania Palenia. W następnych latach akcja objęła swoim zasięgiem wszystkie stany i większość palaczy. Idea dnia, w którym zachęca się palaczy do zerwania z nałogiem, przyjęła się także w innych krajach. Od 1991 roku w każdy trzeci czwartek listopada Fundacja „Promocja Zdrowia” namawia Polaków do rzucenia palenia. [źródło: www.promocjazdrowia.pl]
Komentarze (0)