Rozrywka i wypoczynek » Hobby

Samodzielne czyszczenie zegarka – można?

Samodzielne czyszczenie zegarka – można?
Zobacz więcej zdjęć »
Atrakcyjnie wyglądająca biżuteria nie musi tylko cieszyć oka, może być także funkcjonalna. Bardzo często takim zastosowaniem cieszą się zegarki na rękę z ozdobną bransoletą. Jednakże częste noszenie sprawia, że z czasem zegarek czernieje i wymaga gruntownego czyszczenia.

Ze względu na mechanizm oraz specyficzny materiał, z którego wykonane są zegarki, mycie ich pod bieżącą woda nie wchodzi w ogóle pod uwagę. Co w takim wypadku można zrobić? Istnieje kilka rozwiązań. Jednym z nich jest zaniesienie zegarka do zegarmistrza lub ewentualnie jubilera. Można także podjąć próbę samodzielnego czyszczenia, jednakże w tym wypadku należy być ostrożnym, aby przez przypadek nie uszkodzić i nie porysować powierzchni zegarka. Wiadomo, że nie wszystkie elementy jesteśmy w stanie samodzielnie doczyścić, jednakże część pracy możemy wykonać samodzielnie

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Na początek należy ściągnąć bransoletę albo pasek, ponieważ interesuje nas sam zegarek. Ściągać możemy za pomocą specjalnych teleskopów lub pęsety. Najlepiej zacząć od rozłożenia zegarka na części pierwsze. Naturalnie możemy przetrzeć go tylko z wierzchu, aczkolwiek nie da to oczekiwanego efektu, a brud jak był wewnątrz, tak dalej będzie. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem będzie dokładne wyczyszczenie każdego elementu. Pamiętajmy jednak, że nie znając zasad funkcjonowania mechanizmu zegarka, lepiej go nie rozkładać. W przeciwnym wypadku nie tylko stracimy czas, ale i będziemy musieli odwiedzić zegarmistrza, który na powrót złoży nam zegarek. Jeżeli jednak czujemy się na siłach i to nie jest nasz pierwszy rozłożony i złożony od podstaw zegarek, to jak najbardziej droga wolna. Na początek musimy „otworzyć” nasz zegarek poprzez odkręcenie lub podważenie deklu, czyli tylnej blaszki. Delikatnie ściągamy także gumowy oring, czyli uszczelkę zabezpieczająca zegarek przed dostaniem się wody i innych zanieczyszczeń do wnętrza mechanizmu. Delikatnie i powoli wyciągamy wszystkie elementy zegarka i odkładamy w bezpieczne miejsce.

Kiedy w końcu uda nam się ogołocić kopertę i dekiel, możemy przejść do ich czyszczenia. W tym wypadku można zastosować starą i sprawdzoną metodę czyszczenia szczoteczką do zębów i mydłem. Jeżeli jednak posiadamy inny sprzęt, który szybciej i sprawniej doczyści elementy, dlaczego by z niego nie skorzystać? Myjka ultradźwiękowa firmy emaks jest jednym z takich urządzeń, który jest nawet lepszy od tradycyjnej szczoteczki i ściereczki. Po pierwsze nie ma ryzyka porysowania powierzchni i dodatkowo mamy pewność, że ultradźwięki dotrą do każdego zakamarka zegarka. Jeżeli jednak nie jesteśmy wyposażeni w taką myjkę, musimy uzbroić się w odrobinę cierpliwości i wyczyścić zegar ręcznie. Za pomocą szczoteczki do zębów, wykałaczki i patyczka do uszu oczyszczamy kopertę i dekiel z brudu ukrytego w najdrobniejszych zakamarkach. Dla zwiększenia dokładności należy użyć szkła powiększającego, dzięki czemu zobaczymy więcej i dokładniej domyjemy zegarek. Mydło spłukujemy ciepłą wodą i dokładnie wycieramy szmatką. Warto także elementy odłożyć na kilka minut w ciepłe miejsce, aby zakamarki niedostępne dla szmatki także wyschły. Następnie dokładnie czyścimy szkiełko. W tym miejscu warto zrobić do precyzyjnie, gdyż później nie będziemy musieli patrzeć na brud i kurz między szkłem, a tarczą. Następnie w odwrotnej kolejności do rozkładania, składamy zegarek.

Tak czystą biżuterię przyjemnie się nosi i nie ma wstydu pokazać znajomym. Ważne w tym wszystkim jest to, aby nie pogubić części oraz odpowiednio je złożyć. Czyszczenie zegarka mechanicznego zajmuje zazwyczaj ok. 20 minut. Czas ten jest trochę krótszy, jeżeli korzystamy z pomocy myjki ultradźwiękowej.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

emaks.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »