Społeczeństwo » Społeczeństwo

Samorząd terytorialny

Samorząd terytorialny jest to forma organizacji społeczności lokalnej (czyli gmina, powiat) lub regionalnej (województwo), jest jednocześnie częścią administracji publicznej. Jest to także element władzy publicznej, działającej w lokalnym systemie politycznym.

Samorząd terytorialny jest jednostką o charakterze korporacyjnym wyposażona w osobowość prawną o charakterze publicznym i prywatnym, wypełniająca poprzez wyłonione w drodze wyborów organy zadania administracji publicznej na zasadach niezależności określonej prawnie i podlegającej przy tym nadzorowi państwowemu.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Charakter

Samorząd terytorialny to jednostka o charakterze korporacyjnym. Podmiotem samorządu jest społeczność lokalna zamieszkała na danym terenie. Nie deklarujemy, że przystępujemy do jakiejś jednostki samorządowej, ta zależność powstaje z mocy prawa – na skutek nabycia przez jednostkę danej cechy (miejsca zamieszkania), jednostka staje się częścią wspólnoty lokalnej. Jest wyposażona w osobowość prawną o charakterze publicznym i prywatnym ponieważ osobowość publiczno-prawna daje jednostkom samorządowym możliwość nawiązywania stosunków prawnych z organami państwa (np. wojewodą). ST ma także osobowość cywilnoprawną, która pozwala samorządowi swobodnie dysponować mieniem we własnym imieniu. Osobowość publiczno-prawna pozwala samorządowi podpisywać porozumienia, a osobowość cywilnoprawna pozwala samorządom posiadać i zarządzać własnością, np.: ziemią, obiektami. Mieszkańcy powołują w drodze wyborów organy, które w sposób bezpośredni wykonują zadania nałożone na samorząd ( wójt, wojewoda).

Zadania administracji publicznejZadania państwa realizowane wobec własnych obywateli podlegające zasadzie subsydiarności (zasada pomocniczości) czyli inaczej świadczy usługi na możliwie najniższym szczeblu administracji publicznej. Ma także zadania dzielące się na zadania własne i zadania zlecone.

Zadania własne czyli zadania wykonywane samodzielnie przez jednostkę, bez możliwości nieograniczonej interwencji organów państwowych. Są to zadania wynikające z potrzeb lokalnej społeczności. Na przykład oświata, opieka zdrowotna, utrzymanie dróg.

Natomiast zadania zlecone to zadania o charakterze ogólnopaństwowym. Państwo przekazuje je realizacji samorządowi w drodze ustawy. Są to zadania takie jak wydawanie dowodów osobistych, ewidencjonowanie ludności, wydawanie dowodów rejestracyjnych samochodów.

Samorząd terytorialny cechuje się także niezależnością od organów wyższych. Ta niezależność jest chroniona prawem (istnieją organy ją chroniące). Jednak są nadzorowane przez państwo. Prawo wskazuje jakie są instrumenty ingerowania w działalność samorządu ( np. Najwyższa Izba Kontroli)

Informacje dzięki uprzejmości księgarni Aplikanci.ksiegarnia.lexisnexis.pl.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

misteddy

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »