Dom » Wnętrza

Saunę można zbudować samemu cz.III

Saunę można zbudować samemu cz.III
Zobacz więcej zdjęć »
Ten artykuł przekaże podstawowe wskazówki przy planowaniu i budowie sauny. Pozwoli nam wybrać prawidłową lokalizację , dobrać odpowiednie materiały sauny i wybrać dogodny dla nas typ sauny

 Montaż pieca do sauny.
 
    Rodzaje pieców do sauny
     Piece do sauny jako paliwo mogą wykorzystywać, gaz , prąd elektryczny  lub drewnem. Przy doborze kamienia do pieca należy zwrócić uwagę aby był to kamień z twardej skały , najlepiej granit Nie należy stosować skał magmowych lub łupkowych ponieważ łatwo przyjmują wodę i pod wpływem ciepła  mogą eksplodować. Grzejnik najlepiej jeżeli jest umieszczony na podłodze bo wtedy może mieć więcej kamieni granitowych co wpływa korzystnie na korzystanie z sauny. Mniejsze grzejniki zawieszane na ścianie posiadają o wiele mniej kamienia.
    Grzejnik powinien być instalowany przez uprawnionego elektryka zwłaszcza jeżeli piec wymaga zasilania 3-fazowego. Jeżeli do sauny zastosujemy piec niedowymiarowy trudno będzie w saunie uzyskać odpowiednia temperaturę. Jeżeli z kolei piec będzie nadwymiarowy będziemy od grzejnika czuć nieprzyjemne pieczenie dla kapiących się.  Szybka zasada obliczania mocy  to pomnożenie wysokości, szerokości i głębokości w metrach a wynik pomnożyć przez 80% i uzyskamy moc pieca w kilowatach . 
 
  Piece do sauny na drewno.
     Piece na drewno uważana są dla miłośników sauny za najbardziej naturalny sposób podgrzewania chociaż tego rodzaju piece wymagają najwięcej pracy przy pielęgnacji ognia oraz przy opróżnianiu piece z popiołu. Można w przybliżeniu założyć ,że aby ogrzać saunę do odpowiedniej temperatury należy ja ogrzewać prze ok 1 do 1,5 godziny . Jest to dość długo w porównaniu z piecami elektrycznymi które potrzebuję ok 25 do 30 minut.
 
  Sauny osobiste
  Takie sauny są przeznaczone dla jednej maksymalnie dla dwóch osób. stosujemy w nich grzejniki od 2 do 10 kW. Przybliżona moc grzejnika elektrycznego do ogrzania takiej sauny to 1 KW mocy pieca na każde 1,2 metra sześciennego. 
 
  Piece gazowe są drogie 
   Piece gazowe są alternatywą dla pieców elektrycznych. W piecu gazowym komora spalania jest poniżej komory w której znajdują się kamienie, Jest ona uszczelniona ze względu na niebezpieczeństwo stosowania gazu.  Dla takiego pieca musimy zainstalować również przewody dostarczające gaz ziemny lub zbiorniki , butle gazowe które należy umieścić na zewnątrz sauny. Piec musi również posiadać instalacje nawiewową powietrza które jest konieczne do spalania gazu. Posiadanie tych wszystkich instalacji znacznie podraża koszt używania pieca. 
 
  Swiatło i lampy .
Oświetlenie w saunie pełni kluczowa rolę w zapewnieniu relaksu. Lampy powinny posiadać żarówki mocy ok. 60 W. Jeżeli stosujemy kolorowe klosze lamp to powinny być malowane farbami na bazie aluminium aby uchronić je prze odpryskami spowodowane wilgocią i ciepłem. Dobrze jest się zabezpieczyć przed bardzo prawdopodobna awaria lampy montując dwie lampy. Ważne jest tez umieszczenie lampy. Nie należy jej umieszczać nad ławka aby siedzący jej nie zasłonili ale także na wysokości wzroku aby nie świeciła w oczy.  Kolor światła tez należy dobrze dobrać na stonowany, relaksujący np. pomarańczowy.
 
  Wentylacja i cyrkulacja powietrza
   Każda sauna musi posiadać wentylacje aby zapewnić cyrkulacje powietrza. Zapewnia ona nie tylko równomierne rozprowadzanie ciepła po saunie ale również jeżeli stosujemy aromaty to również je równomiernie rozprowadza.Wlot wentylacji powinien się znajdować wlot powietrza blisko podłogi pod grzejnikiem sauny a wylot w kratce wentylacyjnej po drugiej stronie pomieszczenia aby zapewnić odpowiedni poziom tlenu. Jeżeli sauna jest w domu lub mieszkaniu wylot powietrza powinien być skierowany na zewnątrz domu. Wylot powietrza powinien mieć ok 200 cm kwadratowych co możemy zrealizować w jednym kanale lub kilku. Oczywiście można iść na skróty i zamiast specjalnego kanału wlotowego pod drzwiami wykonać większa szczelinę jednak nie może to być jedyny otwór wentylacyjny sauny. Po pierwszym uruchomieniu pieca w saunie saunę należy dobrze wywietrzyć ze względu na spalanie się w piecu konserwacji elementów które się nagrzewają.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Asmar :: Sprzedaż sauny, budowa basenów,budowa grot solnych, sprzedaż akcesoriów do aromaterpi
http://www.asmar.info.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »