Dom » Nieruchomość
SBTi zatwierdza ambitne cele Urban Partners w zakresie redukcji emisji
• Po przeprowadzeniu pilotażu nowych kryteriów SBTi dla sektora budowlanego, firma znalazła się w gronie pierwszych, które wyznaczyły cele redukcji w zakresie emisji wbudowanych związanych z nowymi inwestycjami nieruchomościowymi
Platforma inwestycyjna Urban Partners poinformowała, że Science Based Targets initiative (SBTi) zatwierdziła jej cele w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych. Potwierdza to, że przyjęta przez Urban Partners ścieżka dekarbonizacji jest zgodna z założeniami Porozumienia Paryskiego, zmierzającymi do ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5°C. Strategia firmy opiera się na decyzjach biznesowych, z naciskiem na opłacalność działań ograniczających ryzyka klimatyczne i wykorzystujących możliwości związane ze zrównoważonym rozwojem.
Misją SBTi jest wspieranie działań klimatycznych w sektorze korporacyjnym, opartych na rzetelnych podstawach naukowych i zgodnych z celem ograniczenia wzrostu temperatury do 1,5°C do 2050 roku. Urban Partners zobowiązuje się do pełnej przejrzystości, współpracując z SBTi – inicjatywą uznawaną za złoty standard w zakresie raportowania działań zrównoważonych. Cele dekarbonizacji firmy odpowiadają zarówno Krótkoterminowym Kryteriom dla Instytucji Finansowych (ang. Financial Institutions Near-Term Criteria), jak i nowo opracowanym Kryteriom dla Sektora Budowlanego (ang. Buildings Criteria). W ramach prac nad tymi kryteriami w ubiegłym roku Urban Partners została wybrana jako jedna z zaledwie 15 firm na świecie do ich pilotażowego wdrożenia i wniesienia wkładu w rozwój narzędzia.
Strategia dekarbonizacji Urban Partners jest zintegrowana z całością działań operacyjnych i inwestycyjnych firmy, ze szczególnym uwzględnieniem segmentu nieruchomości, funkcjonującego pod marką Nrep, który odpowiada za ponad 90% całkowitych emisji. To właśnie portfel nieruchomości stanowi kluczowy obszar, w którym możliwe jest prowadzenie efektywnych i opłacalnych komercyjnie działań na rzecz klimatu.
Mniej emisji – większa wartość biznesowa
Strategia nieruchomościowa Nrep zakłada ambitne cele klimatyczne, w tym redukcję emisji operacyjnych o 80% w latach 2022–2030. Przy obecnym portfelu oznacza to poziom emisji na poziomie 2,1 kg CO₂e/m²/rok – znacznie poniżej wymaganego przez SBTi celu 54%. To dowód na to, że firma nie tylko spełnia, ale również wyprzedza globalne standardy zrównoważonego rozwoju.
Ograniczenie emisji przynosi korzyści zarówno środowisku, jak i biznesowi – zwiększa wartość budynków i obniża koszty energii dla najemców. Kluczowe działania to poprawa efektywności energetycznej i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, co zmniejsza zależność od drogich i niestabilnych cen paliw kopalnych. Urban Partners zobowiązuje się również do rezygnacji z montażu nowych urządzeń na paliwa kopalne, takich jak kotły gazowe.
Jako jedna z pierwszych firm na świecie, Urban Partners przyjęła nowe Kryteria dla Sektora Budowlanego (ang. Buildings Criteria) opracowane przez SBTi i wyznaczyła cel redukcji emisji wbudowanych o 50% do 2030 roku względem poziomu z 2022 r. Przy obecnym portfelu oznacza to poziom 3,3 kg CO₂e/m². Działania te wspierają zrównoważony rozwój miast – co stanowi fundament strategii Urban Partners.
Elisabeth Hermann Frederiksen, Dyrektorka ds. Zrównoważonego Rozwoju w Urban Partners, powiedziała:
„Nieustannie dostrzegamy silne uzasadnienie biznesowe dla dekarbonizacji. Od niemal dwóch dekad konsekwentnie realizujemy działania na rzecz realnej redukcji emisji, dzięki czemu wypracowaliśmy solidne kompetencje w zakresie identyfikowania rozwiązań i tworzenia modeli biznesowych, które można skutecznie skalować na atrakcyjnych warunkach komercyjnych.
Urban Partners wdraża strategię dekarbonizacji we wszystkich obszarach działalności. Stosujemy podejście obejmujące cały cykl życia budynku, ze szczególnym naciskiem na transformację energetyczną w kierunku źródeł odnawialnych. Dzięki temu nasza zależność od kompensacji emisji (carbon credits) jest ograniczona. Chcemy oceniać rzeczywistą wydajność aktywów – zarówno pod kątem ryzyk, jak i efektywności operacyjnej. Wierzymy, że SBTi stanowi solidne ramy do weryfikacji faktycznej dekarbonizacji."
Urban Partners z zatwierdzonymi celami klimatycznymi SBTi
Wszystkie spółki wchodzące w skład grupy Urban Partners uzyskały walidację celów klimatycznych zgodnych z wytycznymi inicjatywy Science Based Targets (SBTi). Zobowiązania przyjęte przez firmę obejmują:
§ Urban Partners zobowiązuje się do redukcji bezwzględnych emisji gazów cieplarnianych w zakresie 1 (bezpośrednie emisje) i 2 (pośrednie emisje z energii) o 70% do 2030 roku, względem poziomu z roku bazowego 2022.
§ Firma będzie corocznie pozyskiwać 100% energii elektrycznej z odnawialnych źródeł w okresie 2022–2030.
§ Urban Partners planuje ograniczyć emisje gazów cieplarnianych w zakresie 1, 2 i 3 (inne pośrednie emisje), związane z eksploatacją posiadanych i wynajmowanych budynków, o 80% na metr kwadratowy do 2030 roku, w porównaniu z poziomem z 2022 roku.
§ Urban Partners zobowiązuje się do redukcji emisji początkowych (ang. upfront embodied emissions) w zakresie 3 dla nowych budynków o 50% na metr kwadratowy do 2030 roku, w odniesieniu do poziomu z roku bazowego 2022.
§ Do 2030 roku firma zapewni, że 100% kwalifikującego się portfela private equity w sektorze nieruchomości (według wartości inwestycji) będzie objęte zatwierdzonymi celami SBTi (rok bazowy: 2022).
§ Począwszy od 1 maja 2025 roku, Urban Partners nie będzie instalować żadnych nowych urządzeń zasilanych paliwami kopalnymi w budynkach, które są własnością firmy lub znajdują się pod jej kontrolą finansową.
O inicjatywie SBTi
Science Based Targets initiative (SBTi) to globalna inicjatywa realizowana we współpracy organizacji CDP, United Nations Global Compact, World Resources Institute (WRI), World Wildlife Fund (WWF) oraz koalicji We Mean Business. Jej celem jest wspieranie firm na całym świecie w podejmowaniu działań zgodnych z aktualną wiedzą naukową – poprzez redukcję emisji o 50% do 2030 roku i osiągnięcie neutralności klimatycznej najpóźniej do 2050 roku.
Nadesłał:
marta.lewicka@marielhaan.com
|
Komentarze (0)