Kobieta, zdrowie, uroda » Uroda
Schorzenia zębów i dziąseł – objawy, których nie powinniśmy lekceważyć
Warto jednak reagować, kiedy pojawią się już pierwsze objawy, świadczące o chorobie zębów lub dziąseł. Dzięki temu unikniemy dalszych powikłań.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Próchnica – najczęstsza dolegliwość
Kiedy niewystraczająco dbamy o higienę jamy ustnej, nagromadzona płytka nazębna wywołuje choroby zębów i dziąseł. Słodycze, picie kawy i palenie tytoniu to niestety dla wielu z nas przyjemności, bez których nie potrafimy się obyć. Rzadko zastanawiamy się, co może jednak z nich wyniknąć. Zdecydowanie jedną z najczęstszych chorób zębów jest próchnica. Ponad 80% społeczeństwa polskiego jest dotkniętych próchnicą lub jej skutkami[1]. Próchnicę powodują przede wszystkim bakterie – w jamie ustnej żyje ok. 300 gatunków bakterii, a ich łączna liczba sięga prawie 50 miliardów. Większość jest jednak nieszkodliwa. Próchnicę wywołują te, które rozkładając cukry, produkują kwasy organiczne i dobrze tolerują kwaśne środowisko, przez co tworzą szczelnie przylegający do powierzchni zębów osad, czyli płytkę nazębną. Próchnica zębów może objawiać się różnymi symptomami. Najczęstsze z nich to: wrażliwość na skrajne temperatury (zimno i ciepło) oraz słodki i kwaśny smak; przykry zapach z ust; tkliwość przy szczotkowaniu lub żuciu; ubytki w zębach (dziury); ból zębów (w przypadku, gdy choroba dosięga miazgi zębowej).
Próchnicy warto zapobiegać, szczególnie, kiedy stomatolog stwierdzi, że nasze zęby są na nią szczególne narażone. Należy wówczas, dbając o codzienną higienę jamy ustnej, stosować pasty oraz płyny do płukania, które zawierają odpowiednią dawkę fluoru. Niezbędne jest też ograniczenie w diecie produktów zawierających cukier.
Zapalenie miazgi – konsekwencja nieleczonej próchnicy
Zapalenie miazgi może mieć różne przyczyny – od przeciążenia zęba, przez wielokrotne zabiegi stomatologiczne oraz nieszczelne wypełnienia, po urazy mechaniczne. Jednak najczęściej jest konsekwencją nieleczonej próchnicy. Zapalenie miazgi to podstępna choroba, ponieważ początkowo wywołuje niewielki i przemijający ból. Dopiero wraz z upływem czasu ból się nasila. Jeśli poza nim, zauważymy obrzęk policzka i powiększenie węzłów chłonnych w okolicy podżuchwowej, to koniecznie powinniśmy udać się do stomatologa, aby nie dopuścić do zaostrzenia choroby. Wiąże się to bowiem z koniecznością usunięcia martwej miazgi zębowej i przeprowadzenia tzw. leczenia kanałowego, które niestety nie należy do przyjemnych zabiegów i zazwyczaj wymaga, co najmniej kilku wizyt u stomatologa.
Zapalenie dziąseł i groźne skutki jego zlekceważenia
Przyczyną zapalenia dziąseł może być nagromadzona na powierzchni zębów płytka nazębna, która ulega mineralizacji i zamienia się w kamień. Zdarza się, że nadmiar kamienia powoduje ból lub krwawienie dziąseł. Niestety często wydaje się nam, że to normalna rzecz, która sama minie. Jest jednak wręcz przeciwnie – może być to początek poważnej dolegliwości. Dlatego, jeśli zauważymy, że nasze dziąsła są opuchnięte, zaczerwienione, a nasz oddech ma dość nieprzyjemny zapach, wówczas niezwłocznie powinniśmy skonsultować się ze stomatologiem, który postawi diagnozę. W przypadku stwierdzenia zapalenia dziąseł, rozpocznie leczenie i przekaże nam niezbędne wskazówki na przyszłość. Na wczesnym etapie choroby z pewnością wystarczy oczyszczenie zębów z kamienia, a także zalecenie wzmożonej pielęgnacji – stosowanie pasty z fluorem i substancją przeciwzapalną, a także płukanie jamy ustnej płynami (np. LISTERINE® PROFESSIONAL Gum Therapy), do kupienia w aptekach. Jeśli jednak nasze zaniedbania są poważne i mamy do czynienia z zaawansowanym stadium choroby, poza standardowym usunięciem kamienia z powierzchni zębów, konieczne jest także oczyszczenie korzeni i kieszonek zębowych, a następnie wdrożenie terapii regenerującej zniszczone tkanki i ubytki.
Ważne! Lekceważenie stanu zapalnego dziąseł może powodować dalsze problemy, takie jak: powstanie kieszonek dziąsłowych, ubytek kości, a w konsekwencji nawet utratę zęba.
Parodontitis, czyli zapalenie przyzębia
Jedną z chorób, której wstępnym etapem może być zapalenie dziąseł, jest parodontitis, czyli zapalenie przyzębia. To bardzo poważna choroba, która ma przewlekły charakter i może prowadzić do wypadania zębów. Podobnie jak w przypadku zapalania dziąseł, wywołuje ją w początkowym etapie kamień nazębny, gromadzący się pod dziąsłami i żyjące na nim bakterie. Wówczas może dojść do zapalenia dziąseł, które nieleczone może spowodować, że dziąsła zaczynają się cofać, tym samym odsłaniając szyjki zębów. Na końcu pojawia się nadwrażliwość, rozchwianie zębów i ich wypadanie. Rozwojowi zapalenia przyzębia, poza nieodpowiednią higieną jamy ustnej, sprzyjają wady zgryzu, niektóre choroby ogólnoustrojowe jak cukrzyca, a także uwarunkowania genetyczne.
Choroba może nie dawać objawów przez lata. Dlatego tak ważne jest regularne odwiedzanie stomatologa i usuwanie złogów – osadu i tworzącego się kamienia, najlepiej raz na pół roku.
Zęby i dziąsła pod kontrolą!
Pamiętajmy – chorobom zębów i dziąseł możemy zapobiegać. Wystarczy tylko odpowiednia higiena jamy ustnej, czyli szczotkowanie zębów, używanie nici dentystycznej, stosowanie płynów do płukania jamy ustnej oraz regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym.
Dodatkowe informacje:
W linii produktów LISTERINE® PROFESSIONAL można też znaleźć płyn LISTERINE® PROFESSIONAL FLUORIDE PLUS, który pomaga zapobiegać próchnicy oraz LISTERINE® PROFESSIONAL SENSITIVITY THERAPY przeznaczony dla osób z nadwrażliwością zębów.
Aby zauważyć efekty działania płynu LISTERINE® PROFESSIONAL należy stosować go dwa razy dziennie – rano i wieczorem – po szczotkowaniu zębów lub zgodnie z zaleceniami lekarza stomatologa. Preparatu nie należy stosować u dzieci poniżej 12. roku życia.
Szczegółowe informacje o LISTERINE® PROFESSIONAL GUM THERAPY można znaleźć na stronie internetowej poświęconej produktowi: www.listerine.pl
Kontakt dla mediów:
Magdalena Juźwiak, e-mail: magdalena.juzwiak@38pr.pl, tel.: 512-084-442 Justyna Giers, e-mail: justyna.giers@38pr.pl, tel.: 514-550-996
[1] Bromblik A, Wierzbicka M, Szatko F, Wpływ uwarunkowań środowiskowych na zapadalność i przebieg próchnicy zębów u dzieci; Czas Stomatol, 2010, 63,5, 301-309; 2. Jańczuk Z, Stomatologia Zachowawcza.
Zarys Kliniczny, PZWL, Warszawa 2010, wydanie III; 3. Kłosińska A, Choroby przyzębia a ryzyko chorób sercowo−naczyniowych — przegląd badań epidemiologicznych Kardiol Pol, 2010; 68, 8: 973–976
Komentarze (0)