Dom » Architektura

Shigeru Ban i architektura społecznie zaangażowana. Relacja z wydarzenia Geberit w siedzibie OW SARP

Shigeru Ban i architektura społecznie zaangażowana. Relacja z wydarzenia Geberit w siedzibie OW SARP
Zobacz więcej zdjęć »
28 września 2022, w Pawilonie SARP w Warszawie, odbyła się konferencja „Shigeru Ban i architektura dla uchodźców”. Wydarzenie było okazją do odkrycia jak świat architektury i budownictwa może wpływać na kryzysy społeczne.

Dzięki zaproszeniu firmy Geberit, do Polski przyleciał Shigeru Ban - japoński architekt, który swą działalnością zawodową znacząco wpływa na otaczającą go rzeczywistość. Razem z ekspertami ze swojej dziedziny opowiadał o przedsięwzięciach związanych z pomocą uchodźcom z Ukrainy. Zwieńczeniem konferencji był bankiet Geberit Thinking Forward, podczas którego przedstawiono strategiczne zmiany, które przechodzi obecnie firma.

Aktualne wydarzenia na Ukrainie to temat, który znacząco wpływa na codzienność każdego z nas. Nie jest on obcy również architektom, bo swą działalnością niosą realną szansę na pomoc osobom dotkniętym kryzysem. To właśnie tworzenie konceptów wychodzących naprzeciw potrzebom społeczeństwa stało się myślą przewodnią projektów Shigeru Bana. Japoński architekt słynie z pracy na rzecz wsparcia humanitarnego i wykorzystywania w tym celu ekologicznych materiałów. Jego Paper Partition System wykorzystano w tym roku na terenie Ukrainy, Polski, Słowacji, Francji i Niemiec, w celu przygotowania schronień dla osób uciekających przed rosyjskimi atakami. Z inicjatywy marki Geberit architekt opowiedział w Warszawie o swoich nowatorskich rozwiązaniach.

Architekt z misją

Podczas wydarzenia „Shigeru Ban i architektura dla uchodźców", organizowanego przez Geberit we współpracy z Oddziałem Warszawskim Stowarzyszenia Architektów Polskich, odbył się szereg prelekcji oraz dyskusji ekspertów. Goście dzielili się swoimi doświadczeniami w dziedzinie architektury, budownictwa oraz działalności społecznej. Zgromadzonych powitała arch. Marta Sękulska-Wrońska - prezeska OW SARP, zaś w rolę prowadzącej konferencję wcieliła się Magda Maciąg - architektka, członkini zarządu OW SARP i pełnomocniczka ds. programowych Zodiak Warszawski Pawilon Architektury.

Serię inspirujących wystąpień rozpoczął wykładem „Balancing Architectural Works and Social Contributions" gość honorowy Shigeru Ban. Architekci, studenci i wszyscy zainteresowani tematyką, dowiedzieli się od zdobywcy Nagrody Pritzkera, zwanej „architektoniczną Nagrodą Nobla", jak wyglądają kulisy jego zawodowych działań. Twórca opowiedział, jak powstał jego system papierowych przegród, który daje poczucie prywatności i bezpieczeństwa osobom przebywającym w tymczasowych schronach. Swoim poruszającym wystąpieniem zainspirował do zwrócenia uwagi na wyzwania, przed jakimi mogą stanąć w przyszłości młode pokolenia.

Realizacje Paper Partition System w Polsce

Po wystąpieniu japońskiego architekta, Peter Morgenstein przedstawił swe przemyślenia dotyczące tego, jak działania architektury mogą być empatyczne i wychodzić naprzeciw potrzebom ludzi. O wykorzystaniu Paper Partition System w Ukranie, opowiedział Oleksiy Vostrykov. Co istotne, rury Shigeru Bana zastosowano również na terenie Polski. Dzięki współpracy wielu instytucji, na początku marca 2022 roku, projekt japońskiego twórcy pojawił się w miejscach przygotowanych dla uchodźców w Chełmie i we Wrocławiu. O szczegółach tego przedsięwzięcia mówili Artur Jőrgen, Jerzy Łątka i Hubert Trammer. To z inicjatywy ostatniego z wymienionych prelegentów doszło do spotkania z Shigeru Banem w Warszawie.

Wśród specjalistów z dziedziny architektury i działalności społecznej, którzy dzielili się swoimi doświadczeniami, znaleźli się także Łukasz Piątek, Kosma Kołodziej, Anna Pashynska, Tania Pashynska, Anca Bolohan, Magda Garncarek i Dorota Sibińska.

Uroczyste zwieńczenie konferencji

Wyjątkowe wydarzenie „Shigeru Ban i architektura dla uchodźców" zostało zakończone wieczornym bankietemGeberit zaprosił architektów, media i osoby bliskie marce na event „Geberit: Thinking Forward". Uczestników gali uroczyście powitał Przemysław Powalacz - prezes marki. Następnie o zmianach strategicznych w firmie Geberit opowiedział Adrian Burzyk, Dyrektor Projekty i Technologie.

- Trzydzieści lat serie ceramiki łazienkowej Nova, a następnie Nova Top i Nova Pro firmy Koło, były i są najbardziej popularnymi modelami, obecnymi w łazienkach użyteczności publicznej. Niemal każdy z mieszkańców naszego kraju zetknął się z naszymi miskami wiszącymi, kompaktami, umywalkami i pisuarami w urzędach, biurach, szkołach, uczelniach wyższych lub szpitalach i przychodniach. Nasza ceramika towarzyszyła przemianom na rynku budowlanym przed i po wejściu do Unii Europejskiej. Od kwietnia 2023 ta seria zmienia nazwę na Selnova, zmienia się także brand! Staje się ceramiką uznanego producenta stelaży podtynkowych, szwajcarskiej firmy Geberit. Połączenie rozpoznawalnej i budzącej zaufanie ceramiki z niezawodnymi stelażami podtynkowymi otwiera nowy rozdział w naszej firmie. Wierzymy, że będzie także ułatwieniem dla naszych klientów: architektów, projektantów instalacji i wnętrz oraz inwestorów. - podkreślił Adrian Burzyk, Dyrektor Projekty i Technologie.

Wydarzeniu towarzyszyła nastrojowa muzyka na żywo. Doznania artystyczne odbiorców zostały dopełnione odsłonięciem instalacji Hanczar Studio autorstwa: Przemysława Słowika i dr Szymona Hanczara. Rzeźba cieszyła się dużym zainteresowaniem zaproszonych gości i była doskonałym tłem do dyskusji na temat zmian strategicznych w Geberit. Instalacja ROTA ET SPECULUM była inspirowana przejściem części produktów z marki KOŁO do portfolio Geberit.

Wydarzenie wsparła firma Dom Roślin.

Patronami medialnymi wydarzenia konferencji ,,Shigeru Ban i architektura dla uchodźców" byli: Architektura & Biznes, Architektura Murator, NOTES NA 6 TYGODNIE / BĘC ZMIANA, WhiteMad, BRYŁA, Urządzamy.pl, MAGAZIF, Czas na Wnętrze, Designteka.pl, ArchiSnob, Nowy Magazyn, Foorni, Nowa Warszawa.

Więcej informacji na www.geberit.pl

Grupa Geberit to europejski lider w produkcji zaawansowanej technologii sanitarnej. Od momentu jej powstania w roku 1874 jest pionierem w tym sektorze, nieprzerwanie ustanawiając nowe trendy swoimi wszechstronnymi rozwiązaniami. Geberit posiada swoje przedstawicielstwa w blisko 50 krajach w Europie i na świecie, skupia w swoich zasobach 30 zakładów produkcyjnych. Największe zakłady znajdują się w Szwajcarii, Niemczech i Austrii. Siedziba główna znajduje się w Rapperswil-Jona w Szwajcarii, a sama firma jest notowana na Szwajcarskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w Zurychu od 1999 r. Grupa Geberit wygenerowała sprzedaż w wysokości 2,9 mld franków szwajcarskich w 2017 roku zatrudniając około 12.000 pracowników. Zakres produktów obejmuje linię systemów sanitarnych (systemy instalacyjne, spłuczki, baterie umywalkowe, systemy spłukiwania, syfony, toalety myjące), wyposażenie łazienek (ceramikę sanitarną, meble łazienkowe, kabiny i wanny) oraz systemy rurowe (systemy wodociągowe i systemy kanalizacyjne).Dzięki zaproszeniu firmy Geberit do Polski przyleciał Shigeru Ban – japoński architekt, który działalnością zawodową stara się wpływać na otaczającą go rzeczywistość. Razem z ekspertami ze swojej dziedziny opowiedział o przedsięwzięciach związanych z pomocą uchodźcom z Ukrainy. Zwieńczeniem konferencji był wieczorny bankiet Geberit Thinking Forward, podczas którego poznaliśmy strategiczne zmiany, które przechodzi obecnie Geberit.

Aktualne wydarzenia na terenie Ukrainy to temat, który wpływa na codzienność każdego z nas. Nie jest on obcy również architektom. Swoją działalnością mają oni realną szansę na niesienie pomocy osobom w kryzysie. To właśnie tworzenie konceptów wychodzących naprzeciw potrzebom społeczeństwa jest myślą przewodnią Shigeru Bana. Japoński architekt słynie z pracy na rzecz wsparcia humanitarnego, a także stawiania na ekologiczne materiały. Jego Paper Partition System wykorzystano w tym roku na terenie Ukrainy, Polski, Słowacji, Francji i Niemiec w celu przygotowania schronień dla osób uciekających przed rosyjskimi atakami. Z inicjatywy marki Geberit architekt przyjechał do Warszawy i opowiedział o swoich nowatorskich rozwiązaniach.

Shigeru Ban o swojej misji

Podczas wydarzenia „Shigeru Ban i architektura dla uchodźców” organizowanego przez Geberit we współpracy z Oddziałem Warszawskim Stowarzyszenia Architektów Polskich mieliśmy okazję uczestniczyć w prelekcjach oraz dyskusjach ekspertów. Dzielili się oni swoimi doświadczeniami w dziedzinie architektury, budownictwa oraz działalności społecznej. Magda Maciąg - architektka, członkini zarządu OW SARP i pełnomocnik ds. programowych ZODIAK WPA, jako prowadząca konferencji powitała wszystkich zgromadzonych i zaprosiła na pierwszy punkt programu. Serię inspirujących wystąpień rozpoczął gość honorowy Shigeru Ban wykładem „Balancing Architectural Works and Social Contributions”. Architekci, studenci i wszyscy zainteresowani tematyką, dowiedzieli się od zdobywcy Nagrody Pritkera, zwanej „architektoniczną Nagrodą Nobla”, jak wyglądają kulisy jego zawodowych działań. Twórca opowiedział o tym, jak powstał jego system papierowych przegród, który daje poczucie prywatności osobom przebywającym w tymczasowych schronach. Swoim poruszającym wystąpieniem zainspirował wielu do zwrócenia uwagi na wyzwania, przed jakimi mogą stanąć w przyszłości młode pokolenia.

Realizacje Paper Partition System w Polsce

Po wystąpieniu japońskiego architekta, Peter Morgenstein przedstawił swoje przemyślenia dotyczące tego, jak działania architektury mogą być empatyczne i wychodzić naprzeciw potrzebom ludzi. Następnie usłyszeliśmy więcej na temat wykorzystania Paper Partition System w Ukranie, czym podzielił się ze zgromadzonymi Oleksiy Vostrykov. Rury tekturowe Shigeru Bana zastosowano również na terenie Polski. Dzięki współpracy wielu instytucji na początku marca 2022 roku projekt japońskiego twórcy pojawił się w miejscach przygotowanych dla uchodźców w Chełmie i we Wrocławiu. O szczegółach tego przedsięwzięcia dowiedzieliśmy się podczas wystąpienia Artura Jőrgena, Jerzego Łątki i Huberta Trammera. To z inicjatywy ostatniego z wymienionych prelegentów doszło do spotkania z Shigeru Banem w Warszawie.

Wśród specjalistów z dziedziny architektury i działalności społecznej, którzy dzielili się swoimi doświadczeniami, znaleźli się także Łukasz Piątek, Kosma Kołodziej, Anna Pashynska, Tania Pashynska, Anca Bolohan, Magda Garncarek i Dorota Sibińska. Każde z nich podzieliło się własnym spojrzeniem na pracę projektantów w kontekście kryzysów humanitarnych na podstawie realizacji na rzecz uchodźców, w których brali udział. Niezwykłe spotkanie zakończyło się sesją pytań do wszystkich prelegentów. Słuchacze mogli rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące poruszanych tematów, a także podzielić się własnymi przemyśleniami z koreferentami.

Uroczyste zwieńczenie konferencji

Wyjątkowe wydarzenie „Shigeru Ban i architektura dla uchodźców” zostało zakończone wieczornym bankietemGeberit zaprosił architektów, media i osoby bliskie marce na event „Geberit: Thinking Forward”. Uczestników gali powitała prowadząca Katarzyna Jaroszyńska, dziennikarka Dzień Dobry TVN. Następnie o zmianach strategicznych w firmie Geberit opowiedział Adrian Burzyk, Dyrektor Projekty i Technologie.

- Trzydzieści lat serie ceramiki łazienkowej Nova, a następnie Nova Top i Nova Pro firmy Koło, były i są najbardziej popularnymi seriami obecnymi w łazienkach użyteczności publicznej. Niemal każdy z mieszkańców naszego kraju zetknął się z naszymi miskami wiszącymi, kompaktami, umywalkami i pisuarami w urzędach, biurach, szkołach, uczelniach wyższych lub szpitalach i przychodniach. Nasza ceramika towarzyszyła przemianom na rynku budowlanym przed i po wejściu do Unii Europejskiej. Od kwietnia 2023 ta seria zmienia nazwę na Selnova, zmienia się także brand! Staje się ceramiką uznanego producenta stelaży podtynkowych, szwajcarskiej firmy Geberit. Połączenie rozpoznawalnej i budzącej zaufanie ceramiki z niezawodnymi stelażami podtynkowymi otwiera nowy rozdział w naszej firmie. Wierzymy, że będzie także ułatwieniem dla naszych klientów: architektów, projektantów instalacji i wnętrz oraz inwestorów. – podkreślił Adrian Burzyk, Dyrektor Projekty i Technologie.

Wydarzeniu towarzyszyła nastrojowa muzyka na żywo. Doznania artystyczne odbiorców zostały dopełnione odsłonięciem instalacji Hanczar Studio, autorstwa: Przemysława Słowika i dr Szymona Hanczara. Rzeźba cieszyła się dużym zainteresowaniem zaproszonych gości i była doskonałym tłem do dyskusji na temat designu marki Geberit. Instalacja ROTA ET SPECULUM powstała w wyniku inspiracji marką KOŁO i była dostępna zwiedzającym w sali lustrzanej, znajdującej się w Pawilonie SARP przy ul. Foksal 2 do 3 października.

Wydarzenia wspierały firmy m.in. Dom Roślin.

Patronami medialnymi wydarzenia konferencji ,,Shigeru Ban i architektura dla uchodźców” byli: Architektura & Biznes, Architektura Murator, NOTES NA 6 TYGODNIE / BĘC ZMIANA, WhiteMad, BRYŁA, Urządzamy.pl, MAGAZIF, Czas na Wnętrze, Designteka.pl, ArchiSnob, Nowy Magazyn, Design Alive, Foorni, Nowa Warszawa.

Więcej informacji na www.geberit.pl

Grupa Geberit to europejski lider w produkcji zaawansowanej technologii sanitarnej. Od momentu jej powstania w roku 1874 jest pionierem w tym sektorze, nieprzerwanie ustanawiając nowe trendy swoimi wszechstronnymi rozwiązaniami. Geberit posiada swoje przedstawicielstwa w blisko 50 krajach w Europie i na świecie, skupia w swoich zasobach 30 zakładów produkcyjnych. Największe zakłady znajdują się w Szwajcarii, Niemczech i Austrii. Siedziba główna znajduje się w Rapperswil-Jona w Szwajcarii, a sama firma jest notowana na Szwajcarskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w Zurychu od 1999 r. Grupa Geberit wygenerowała sprzedaż w wysokości 2,9 mld franków szwajcarskich w 2017 roku zatrudniając około 12.000 pracowników. Zakres produktów obejmuje linię systemów sanitarnych (systemy instalacyjne, spłuczki, baterie umywalkowe, systemy spłukiwania, syfony, toalety myjące), wyposażenie łazienek (ceramikę sanitarną, meble łazienkowe, kabiny i wanny) oraz systemy rurowe (systemy wodociągowe i systemy kanalizacyjne).Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

OKK!

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »