Kultura » Kultura
Show biznes od dawna romansuje z treningiem mentalnym
Zobacz więcej zdjęć » |
Łączy elementy psychologii, neuronauki i socjologii, oferując szybkie efekty, co przyciąga osoby szukające skutecznych sposobów na samodoskonalenie. Kto jeszcze ze znanych i lubianych korzysta z tej formy wsparcia?
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Większość z nas usłyszała o treningu mentalnym dopiero w 2014 roku, kiedy drużyna polskich siatkarzy wspierana przez Jakuba B. Bączka, jednego z najbardziej znanych polskich trenerów mentalnych, zdobyła złoty medal na rozgrywanych w Polsce Mistrzostwach Świata. Popularność treningu nie ogranicza się jednak tylko do sportu. Tysiące osób wybrały już trening mentalny dla poprawy swoich działań w obszarach prywatnych i zawodowych. Korzystają z niego także celebryci.
- Sportowcy, aktorzy, piosenkarze i inne gwiazdy show-biznesu żyją pod dużą presją oraz stale narażeni są na bycie ocenianym. Trening mentalny wzmacnia naszą pewność siebie, odporność na stres oraz rezyliencję i wspiera w drodze do lepszego funkcjonowania. Pomaga w osiągnięciu konkretnych rezultatów oraz umożliwia głębsze poznanie siebie, co stanowi klucz do dalszego rozwoju. Dodatkowym atutem tej formy wsparcia jest szybkość działania - już w pierwszych miesiącach pracy ludzie zauważają konkretne efekty. To szczególnie atrakcyjne dla osób, którym zależy na stosunkowo szybkich rezultatch - mówi Daniel Janik, trener mentalny i dyrektor Akademii Trenerów Mentalnych #MentalPower.
Zza oceanu
Beyonce i Jay Z, Arnold Schwarzenegger, Drake, Selena Gomez, Oprah Winfrey, Tom Holland czy Will Smith to tylko kilkoro z dziesiątek celebrytów, którzy w swojej pracy i życiu prywatnym wspierają się narzędziami wykorzystywanymi w treningu mentalnym, takimi jak wizualizacja czy zarządzanie emocjami.
Tak zwany trening wyobrażeniowy wybrał chociażby Jim Carey. W 2017 roku, w rozmowie z Oprah Winfrey, komik ujawnił, że na początku swojej kariery jeździł po Los Angeles i wizualizował sobie, że reżyserzy są nim zainteresowani. „Wyobrażałem sobie, że różne rzeczy do mnie przychodzą. To po prostu sprawiało, że czułem się lepiej. Wizualizacja działa, jeśli ciężko pracujesz. O to chodzi. Nie możesz tylko wizualizować i iść zjeść kanapkę." Wypisał sobie nawet czek 10 milionów dolarów, marząc o pieniądzach, które miały do niego przyjść. Czek udało mu się zrealizować po tym jak otrzymał główną rolę w filmie "Głupi i głupszy" z 1994 roku.
Wizualizacje stosuje również Lady Gaga. W wywiadzie z 2011 roku, opowiedziała jak na samym początku swojej kariery wielokrotnie powtarzała sobie afirmację, że jest sławna i niesamowita. „Powtarzasz to sobie codziennie" - mówiła. „I na początku to nieprawda, to kłamstwo. Powtarzasz to kłamstwo w kółko, raz za razem, a potem pewnego dnia to kłamstwo staje się prawdą". Piosenkarka często zachęca swoich fanów na social mediach do stosowania wizualizacji.
Do zwolenników narzędzi wykorzystywanych w treningu mentalnym należy również australijski aktor Hugh Jackman. Gwiazda „Wolverine" w wielu wywiadach podkreśla, że kiedy poświęca czas na medytację, może podchodzić do wyzwań z jaśniejszym umysłem i bardziej skoncentrowanym sercem. Aktor zaczął medytować ponad 30 lat temu - gdy był jeszcze młodym adeptem zawodu. W wywiadzie dla magazynu People przyznał „Na początku myślałem, że to pomoże mi stać się lepszym aktorem (...) Szybko jednak zdałem sobie sprawę, że to zmienia wszystko w moim życiu na lepsze: moje relacje, poczucie tego, kim jestem, moją odpowiedzialność za to, kim jestem - dosłownie każdy aspekt mojego życia".
Angelina Jolie z kolei promuje „codzienną" twarz medytacji. Jak reżyserka, działaczka humanitarna i matka szóstki dzieci znajduje na czas na to, by „zajrzeć w głąb siebie"? Gwiazda twierdzi, że pracuje na tych zasobach, które ma. „Znajduję chwilę na medytację, siedząc na podłodze z dziećmi i kolorując przez godzinę, albo bawiąc się na trampolinie" powiedziała w wywiadzie z dla Stylist z 2014 roku. „Jeśli robisz to, co kochasz, co sprawia, że jesteś szczęśliwy, i to jest twoją medytacją". Jej słowa pokazują, jak ważne jest znalezienie stylu medytacji, który ci odpowiada. I że medytacja to nie tylko buddyjskie „om", a możemy na nią znaleźć przestrzeń wszędzie, uwalniając się choć na chwilę z kołowrotka myśli.
Polscy adwokaci treningu mentalnego
Do największych promotorów treningu mentalnego wśród rodzimych celebrytów można uznać Roberta Lewandowskiego. W wywiadzie dla dziennika Rzeczpospolita z 2017 roku napastnik FC Barcelony powiedział „Dla mnie trening mentalny, ćwiczenie własnej psychiki, był równie ważny jak zajęcia na boisku. Zrozumiałem, że aby sobie poradzić, muszę znaleźć wyłącznik emocji, nauczyć się zostawiania w szatni codzienności." Pracował w tym zakresie również ze wspomnianym już Jakubem B. Bączkiem.
Żona słynnego piłkarza, Anna Lewandowska również należy do zwolenniczek tej formy pracy nad sobą. W 2018 roku otworzyła w Warszawie Healthy Center by Ann, miejsce, w którym oprócz sesji z trenerem osobistym można było skorzystać z porad dietetyka czy fizjoterapeuty, a także umówić się na konsultację z trenerem mentalnym. Kto z polskich celebrytów korzystał z tej ostatniej opcji? To oczywiście pozostanie tajemnicą poliszynela, aczkolwiek do grona klientów centrum treningowo-dietetycznego należą znane nazwiska.
Warto wspomnieć jeszcze takich sportowców jak Iga Świątek czy Marcin Gortat. Ta pierwsza otwarcie przyznaje, że trening mentalny i współpraca z psychologiem s niezbędnymi elementami w drodze do mistrzostwa. Drugi z kolei, świadomie promuje trening mentalny wśród Polaków. W 2020 roku, wraz ze swoją fundacja MG13, stworzył Sports Mentality Academy - lekcje treningu mentalnego dla dzieci w wieku szkolnym. W projekcie udział wzięli tacy sportowcy jak polska zawodniczka MMA Joanna Jędrzejczyk, piłkarz Łukasz Fabiański czy były hokeista światowej sławy Mariusz Czerkawski.
Skąd ta popularność?
Trening mentalny to jedna z form wsparcia naszej mentalności i ogólnie pojętego zdrowia psychicznego. Jego skuteczność potwierdzają badania, jak te zrealizowane na zlecenie Akademii Trenerów Mentalnych. Zdecydowana większość osób, które brały udział w spotkaniach z trenerem mentalnym, przyznaje, że trening mentalny jest atrakcyjnym sposobem na rozwój osobisty oraz metodą na wzmocnienie pewności siebie i odnalezienie wewnętrznego spokoju. Niemal 60 proc. respondentów przyznała, że efekty treningu mentalnego zauważyli w czasie krótszym niż pół roku, a nawet 3 miesięcy.
- Od moich klientów często słyszę, że poszukiwali holistycznego podejścia, które pozwalałoby na realną, indywidualną pracę z ich potrzebami i emocjami. Do tego trening mentalny mocno skupia się na praktycznym aspekcie - ćwiczymy, podobnie jak mięśnie, daną umiejętność po to, by ją wzmocnić. Dzięki temu Klienci łatwiej mogą przełożyć to na swoje życie i skorzystać z niej w codziennych wyzwaniach. - zaznacza Daniel Janik. - To, co przekonuje Klientów do Treningu mentalnego jest skupienie na możliwie szybkich efektach. M.in stąd jego rosnąca popularność nie tylko wśród sportowców czy celebrytów, którzy na co dzień poddawani są obciążeniom, lecz także wśród innych osób - dodaje ekspert.
Źródła: Elle, People, Marie Claire, Glamour Magazine, Onet
Nadesłał:
Piotr Czerniejewski
|
Komentarze (0)