Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Sieć EUROPRISE - postęp w dziedzinie zapobiegania HIV

Myśląc o pracy naukowca, często wyobrażamy sobie stroniącego od świata geniusza pochłoniętego bez reszty eksperymentami w laboratorium. Wizji tej przeciwstawiła się niedawno wyjątkowa grupa badaczy, którzy wspólnie pracują nad powstrzymaniem przenoszenia wirusa hiv.

Finansowana przez UE HIV Enterprise (EUROPRISE) to sieć uczonych, którzy przełamali podziały między dziedzinami badawczymi. Praca na zasadzie partnerstwa nie tylko pomogła im dokonać postępów w badaniach nad HIV, ale również stworzyć nowy model międzynarodowej współpracy naukowej. 
Skupiająca 70 organizacji sieć EUROPRISE wyznaczyła nowe standardy badań i zebrała znaczące ilości danych, co byłoby nieosiągalne dla instytucji działającej w pojedynkę.
Ponadto struktura ta pozwoliła opracować nowy program studiów doktoranckich z zakresu technologii zapobiegania HIV. Skorzystało z niego ponad 60 studentów, między innymi z Chin, Indii i Tanzanii.
Jak powiedziała Natasha Polyanskaya, kierownik projektu EUROPRISE: „Zbudowaliśmy fundamenty dla przyszłych pokoleń naukowców pracujących w tej dziedzinie. Nasze szkolenia cieszą się tak dużym powodzeniem, że ich uczestnicy chętnie dzielą się wiedzą z nasza siecią. Nasze dzieło jest zupełnie wyjątkowe”.
EUROPRISE stanowi platformę współpracy przede wszystkim dla specjalistów z dziedziny szczepionek i mikrobicydów - żeli i kremów dopochwowych wspomagających zapobieganie przenoszeniu wirusa HIV. 
W przeszłości te dwie dziedziny były od siebie niezależne i to EUROPRISE zbliżyło je do siebie w ramach największego na świecie konsorcjum tego typu. Badacze opracowują innowacyjne metody stosowania szczepionek i mikrobicydów.
Swój wkład do EUROPRISE wniosło ponad 70 instytucji i przedsiębiorstw z 13 krajów Europy. W grupie zaangażowanych przedsiębiorstw znalazły się między innymi: GSK, Novartis, Mabtech i Sanofi Pasteur. Jednym z niespodziewanych wyników współpracy w ramach EUROPRISE było zapoczątkowanie badań klinicznych między innymi w ośmiu krajach afrykańskich.
Profesor Robin Shattock, koordynator EUROPRISE powiedział: „Sieć EUROPRISE nie miała w planach wspierania badań klinicznych, jednak jednym z jej głównych sukcesów jest wypełnienie luk pomiędzy niepowiązanymi ze sobą europejskimi projektami badawczymi w zakresie szczepionek i mikrobicydów przeciwko HIV. Ponieważ pojawiła się możliwość wymiany informacji i strategii z poprzednich badań, nowe badania kliniczne uzyskały wsparcie w ramach EUROPRISE. A zatem, mimo iż prowadzenie badań klinicznych nie należy do celów sieci doskonałości, mogliśmy kilka tego rodzaju przedsięwzięć wesprzeć i upowszechnić ich w sieci. To poszerzyło zakres całego projektu”.
Sieć EUROPRISE stała się dla uczestniczących w niej badaczy również wyróżnikiem i wspólną platformą na arenie międzynarodowej. Zasiadają oni obecnie w szeregu ważnych komisji o zasięgu globalnym, w tym w Global HIV Vaccine Enterprise oraz WHO/UNAIDS Vaccine Advisory Committee.
Uczestnicy EUROPRISE uzyskali dofinansowanie z UE w wysokości 15,5 mln euro i realizują ponad 40 projektów. Sieć uzyskała również dofinansowanie z Fundacji Billa i Melindy Gatesów oraz National Institutes of Health - agencji Departamentu Zdrowia USA.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

PRprimum

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »