Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Sieć EUROPRISE - postęp w dziedzinie zapobiegania HIV

Myśląc o pracy naukowca, często wyobrażamy sobie stroniącego od świata geniusza pochłoniętego bez reszty eksperymentami w laboratorium. Wizji tej przeciwstawiła się niedawno wyjątkowa grupa badaczy, którzy wspólnie pracują nad powstrzymaniem przenoszenia wirusa hiv.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Finansowana przez UE HIV Enterprise (EUROPRISE) to sieć uczonych, którzy przełamali podziały między dziedzinami badawczymi. Praca na zasadzie partnerstwa nie tylko pomogła im dokonać postępów w badaniach nad HIV, ale również stworzyć nowy model międzynarodowej współpracy naukowej. 
Skupiająca 70 organizacji sieć EUROPRISE wyznaczyła nowe standardy badań i zebrała znaczące ilości danych, co byłoby nieosiągalne dla instytucji działającej w pojedynkę.
Ponadto struktura ta pozwoliła opracować nowy program studiów doktoranckich z zakresu technologii zapobiegania HIV. Skorzystało z niego ponad 60 studentów, między innymi z Chin, Indii i Tanzanii.
Jak powiedziała Natasha Polyanskaya, kierownik projektu EUROPRISE: „Zbudowaliśmy fundamenty dla przyszłych pokoleń naukowców pracujących w tej dziedzinie. Nasze szkolenia cieszą się tak dużym powodzeniem, że ich uczestnicy chętnie dzielą się wiedzą z nasza siecią. Nasze dzieło jest zupełnie wyjątkowe”.
EUROPRISE stanowi platformę współpracy przede wszystkim dla specjalistów z dziedziny szczepionek i mikrobicydów - żeli i kremów dopochwowych wspomagających zapobieganie przenoszeniu wirusa HIV. 
W przeszłości te dwie dziedziny były od siebie niezależne i to EUROPRISE zbliżyło je do siebie w ramach największego na świecie konsorcjum tego typu. Badacze opracowują innowacyjne metody stosowania szczepionek i mikrobicydów.
Swój wkład do EUROPRISE wniosło ponad 70 instytucji i przedsiębiorstw z 13 krajów Europy. W grupie zaangażowanych przedsiębiorstw znalazły się między innymi: GSK, Novartis, Mabtech i Sanofi Pasteur. Jednym z niespodziewanych wyników współpracy w ramach EUROPRISE było zapoczątkowanie badań klinicznych między innymi w ośmiu krajach afrykańskich.
Profesor Robin Shattock, koordynator EUROPRISE powiedział: „Sieć EUROPRISE nie miała w planach wspierania badań klinicznych, jednak jednym z jej głównych sukcesów jest wypełnienie luk pomiędzy niepowiązanymi ze sobą europejskimi projektami badawczymi w zakresie szczepionek i mikrobicydów przeciwko HIV. Ponieważ pojawiła się możliwość wymiany informacji i strategii z poprzednich badań, nowe badania kliniczne uzyskały wsparcie w ramach EUROPRISE. A zatem, mimo iż prowadzenie badań klinicznych nie należy do celów sieci doskonałości, mogliśmy kilka tego rodzaju przedsięwzięć wesprzeć i upowszechnić ich w sieci. To poszerzyło zakres całego projektu”.
Sieć EUROPRISE stała się dla uczestniczących w niej badaczy również wyróżnikiem i wspólną platformą na arenie międzynarodowej. Zasiadają oni obecnie w szeregu ważnych komisji o zasięgu globalnym, w tym w Global HIV Vaccine Enterprise oraz WHO/UNAIDS Vaccine Advisory Committee.
Uczestnicy EUROPRISE uzyskali dofinansowanie z UE w wysokości 15,5 mln euro i realizują ponad 40 projektów. Sieć uzyskała również dofinansowanie z Fundacji Billa i Melindy Gatesów oraz National Institutes of Health - agencji Departamentu Zdrowia USA.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

PRprimum

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »