Społeczeństwo » Społeczeństwo

„Silni razem”. Kolejna aktywność Innowacyjnej Łodzi

„Silni razem”. Kolejna aktywność Innowacyjnej Łodzi
Zobacz więcej zdjęć »
Stowarzyszenie "Mocni w Duchu" działa w Łodzi od 1992 roku. Znajduje się przy parafii Najświętszego Imienia Jezus O.O. Jezuitów przy ul. Sienkiewicza 60 w Łodzi. Stowarzyszenie związane jest z działającą przy parafii Wspólnotą Odnowy w Duchu Św. o nazwie "Mocni w Duchu."

Stowarzyszenie prowadzi również świetlicę „Anielisko” dla dzieci i młodzieży które, pochodzą z rodzin dysfunkcyjnych m.in. związanych z problemem alkoholowym lub dotkniętym ubóstwem. Podopieczni świetlicy to uczniowie szkół podstawowych oraz gimnazjów, głównie z rejonu Śródmieścia i Widzewa.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

"Anielisko" działa przez pięć dni zarówno podczas roku szkolnego jak i podczas wakacji. W ramach działalności „Anieliska” prowadzone są zajęcia: edukacyjne tj. (pomoc w odrabianiu lekcji, uzupełnianie braków w edukacji szkolnej), grupowe o charakterze socjoterapii, rozwijające zainteresowania (artystyczne, naukowe, sportowe). "Anielisko" oferuje również wsparcie w sytuacjach kryzysowych, wsparcie socjalne polegające na dostarczeniu niezbędnych środków do życia w postaci (odzież, lekarstwa itp.), codzienny posiłek oraz wsparcie psychologiczne. Pracownicy świetlicy podejmują działania zarówno w najbliższym otoczeniu dziecka (rodzina, szkoła) jak również współpracują z kuratorami.

Stowarzyszenie "Mocni w Duchu" wciąż poszukuje nowych rozwiązań w celu poszerzenia możliwości pomocy swoim podopiecznym.

Jednym z głównych przedsięwzięć, które Stowarzyszenie chce zaproponować miastu jest projekt „Silni razem”. Działania w ramach tego projektu ukierunkowane są na aktywizację młodzieży pozbawionej wzorców postaw prospołecznych, wywodzącej się ze środowisk, w których dominuje postawa roszczeniowa. Zakłada on podnoszenie kompetencji społecznych i umiejętności w zakresie współdziałania w różnych grupach społecznych młodych ludzi w wieku 12-25 lat wywodzących się z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym. Istotą projektu jest kształtowanie odpowiedzialnych postaw poprzez angażowanie tych osób w działania na rzecz innych. Projekt łączy podejście praktyczne z teoretycznym. Dzięki projektowi. „Silni razem” młodzież uczy się, jak pomagać innym. Część młodych osób angażuję się w wolontariat. To bardzo ważne, aby młode pokolenie zwracało uwagę nie tylko na własne potrzeby i rozwijało w sobie poczucie empatii. Istotne jest, aby czerpali dobre wzorce i przekonali się, że można żyć bez jakiegokolwiek piętna, związanego z tym, skąd się wywodzą, mówi prezeska  Stowarzyszenia „Mocni w duchu” Dorota Puchowicz. Od maja do grudnia 2013 zostanie objętych projektem ok. 40 podopiecznych.

Z ideą wolontariatu młodzież mogła zapoznać się podczas organizacji akcji letniej dla wszystkich podopiecznych świetlicy. Najstarsi uczestnicy projektu sami stworzyli listę propozycji atrakcji wakacyjnych dla swoich młodszych kolegów. Tak powstał pomysł na zajęcia sportowe. Podopieczni odwiedzili park linowy, tor saneczkowy,  a także pływali kajakami. Podczas zajęć kulinarnych młodzież uczyła się przygotowywać menu, zrobić zakupy oraz przyrządzić potrawy. Starsi wychowankowie zorganizowali wycieczkę dla dzieci z ośrodka o tematyce „Zwiedzamy Łódź”. Odbyły się również warsztaty muzyczne w tym nauka gry na gitarze. Dużym wydarzeniem był piknik rodzinny w całości zainicjowany i przeprowadzony przez młodzież.

Dzięki pozyskanym środkom finansowym od Funduszu Innowacji Społecznych dla Łodzi oferta świetlicy stała się bardziej atrakcyjna. Dotychczas zostało zakupionych szereg gier  planszowych. Wkrótce pojawi się również projektor multimedialny. Stowarzyszenie chce zorganizować młodzieży klub filmowy, który nie tylko będzie rozwiać ich pasje, ale sprawi, że długie jesienne wieczory nie będą dla nich nużące.

***

UNDP w Polsce (www.undp.org.pl) – Partner Projektu „Zintegrowany system wsparcia ekonomii społecznej”, zajmuje się wdrażaniem i koordynacją na terenie Polski elementów projektów regionalnych UNDP w zakresie innowacji społecznych oraz Milenijnych Celów Rozwoju, w tym projektów finansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Łódzka Federacja Organizacji Pozarządowych (ŁFOP) we współpracy z Programem Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP), Biurem Projektowym w Polsce oraz Urzędem Miasta Łodzi (UMŁ) powołała do życia Funduszu Innowacji Społecznych dla Łodzi (FIS) dla Łodzi. (www.funduszlokalny.org.pl) Fundusz ma na celu wspieranie realizacji działań organizacji pozarządowych i/lub grup nieformalnych realizujących swoje projekty na terenie Łodzi. W ramach Funduszu wspierane będą w szczególności inicjatywy, które wyróżniają się innowacyjnością proponowanych działań. Innowacja w rozumieniu Funduszu to nowatorskie podejście do problemu społecznego, które jest równocześnie skuteczniejsze, wydajniejsze i trwalsze od istniejących w danym miejscu i czasie, a którego oddziaływanie wykracza poza określoną grupę problemową i obejmuje także daną społeczność lokalną.

"Anielisko" (www.anielisko.cal24.pl) to placówka wsparcia dziennego prowadzona przez Stowarzyszenie "Mocni w Duchu", które  gromadzi osoby wywodzące się z ruchów katolickich, inspirowane duchowością św. Ignacego Loyoli, odkrywające w sobie potrzebę zaangażowania społecznego. Celem Stowarzyszenia jest budowanie cywilizacji miłości w zgodzie z nauką Kościoła Katolickiego poprzez podejmowanie działań na rzecz wszechstronnego rozwoju człowieka, skierowanych do wszystkich ludzi potrzebujących pomocy. Projekt „Mocni w duchu” realizowany jest ze środków Funduszu Innowacji Społecznych dla Łodzi.

Kumi s.c. – firma odpowiedzialna za artykuły o Koalicji Ekonomii Społecznej w ramach Projektu „Zintegrowany system wsparcia ekonomii społecznej”.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Paweł Kajetanowicz

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »