Dom » Wnętrza

Skandynawia w naszym domu

Skandynawia w naszym domu
Zobacz więcej zdjęć »
Prostota i funkcjonalność, jasne barwy i naturalne materiały – to cechy aranżacji prosto ze Skandynawii. Stylu dla wszystkich, którzy cenią przestrzenne, wygodne i estetyczne wnętrze.

Skandynawia to chłodny region, kojarzony głównie z rozległymi przestrzeniami i naturalną, niezmienioną przez człowieka przyrodą i małą ilością słońca.

Wnętrze w skandynawskim stylu łączy w sobie dwie rzeczy. Wykorzystuje w aranżacjach to, co na tym obszarze najlepsze, czyli przestrzenność i naturalne surowce. Jednocześnie jest przeciwwagą dla surowego klimatu. Jasne barwy oświetlają pomieszczenia, a wspomniane wyżej materiały, ocieplają je. Kiedy powstał ten styl i jak dzisiaj interpretujemy jego zasady?

Kiedy wszystko się zaczęło?

Za prekursora i jednocześnie propagatora skandynawskiego stylu uznaje się malarza Carla Larssona. Cykl jego rysunków, z początku XX wieku, przedstawiający wnętrza rodzinnego domu, zachwycił tych, którzy byli znużeni panującymi trendami promującymi ciemne pokoje i masywne meble. Na obrazach Larssona można było zobaczyć jasne, pełne światła pomieszczenia, które nie przytłaczają i nie męczą. Zainspirowani Skandynawowie zaczęli urządzać swoje mieszkania tak, aby były wygodne i funkcjonalne. Połączenie drewnianych mebli oraz jasnych kolorów na ścianach i akcesoriach dodawało aranżacji walorów estetycznych. Najlepszy okres stylu skandynawskiego to czas od lat 30-tych do 70-tych ubiegłego wieku. Dziś znowu zyskuje wielu zwolenników wśród tych, którzy stawiają na estetyczną wygodę.

Jak urządzić Skandynawię w swoim wnętrzu?

Współcześnie możemy wyróżnić trzy odmiany stylu skandynawskiego – duński, szwedzki i fiński. Mimo kilku różnic wszystkie typy łączy minimalizm, regularne kształty, przestrzenność i funkcjonalność. Wiele firm na świecie dostrzegło potencjał tego nurtu, dzięki czemu mamy coraz większy wybór, gdy urządzamy wnętrze. Meble, które doskonale oddają klimat skandynawskiego smaku. W Polsce produkuje firma Jadik. Są to drewniane, ręcznie robione krzesła i stoły.  Wyróżnia je ascetyczny kształt, jednolita faktura i solidność. Jakie są, oprócz formy, kolejne wyznaczniki tego trendu? Kolor przewodni to biel. Dodatkowo często możemy spotkać odcienie kremowe, szaroniebieskie, zielone oraz beżowe. Dzięki tym barwom wnętrze jest jasne, sprawia wrażenie większego i bardziej przestrzennego. Do wykonania mebli i dodatków wykorzystuje się naturalne materiały – drewno, wiklinę, len i bawełnę. - Oprócz materiałów liczy się też funkcjonalność każdego przedmiotu, oszczędna forma i wysoka jakość wykonania – zaznacza Jerzy Czechowicz z firmy Jadik. Stylowe i wygodne krzesła Primus z jasnymi obiciami oraz naturalnie wyglądające, precyzyjnie szlifowane stoły Castle to zestaw, który doda aranżacji nie tylko naturalnego uroku, ale przede wszystkim wygody.

Styl prosto ze Skandynawii sprawdza się w każdym wnętrzu. Jednolite, jasne ściany połączone z odpowiednimi meblami dadzą wspaniały efekt. Dzięki temu będziemy chcieli przebywać w naszym wnętrzu jak najczęściej.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Intro Media

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »