Kultura, sztuka » Muzyka

Słodkie dźwięki Joan Baez

Słodkie dźwięki Joan Baez
Zobacz więcej zdjęć »
PLANETE zaprasza w sobotę, 26 czerwca na film „Joan Baez. Ten słodki dźwięk”. Dokument obrazujący światowe tournée artystki powstał z okazji pięćdziesięciolecia jej twórczości. Opowiada o legendzie amerykańskiej sceny folk – Joan Baez, znanej z walki na rzecz praw człowieka.

W tym jednym z najdokładniejszych filmów dokumentalnych o artystce możemy prześledzić jej życie i karierę od pierwszych kroków na scenie muzycznej - słynnych występów w Cafe 47, debiutu w 1959 roku na Newport Folk Festiwal, przez pierwszą trasę koncertową „Rolling Thunder", aż po narodziny prawdziwej osobowości scenicznej.

O piosenkarce wypowiadają się m.in.: David Crosby, Bob Dylan, ex-mąż David Harris, wielebny Jesse Jackson czy Roger McGuinn.

Od kiedy dostała w prezencie od rodziców gitarę, ćwiczyła w każdej wolnej chwili zachwycając pięknym sopranem. Gdy na Harvard Square usłyszała mężczyznę śpiewającego „Plaisir d' amour", zrozumiała, muzyka jest jej życiem. Jej pierwszą pasją był rythm ‘n‘ blues. Dopiero później zaczęła tworzyć folk. Na początku lat 60. uważano ją za królową tego gatunku. Gościła na okładce słynnego „Times‘a", a także wystąpiła przed przemówieniem Martina Luthera Kinga Juniora podczas marszu na Waszyngton.

Reżyserka Mary Wharton ukazuje Baez jako pieśniarkę, która swoją postawą nawoływała ludzi do walki o prawa człowieka na świecie. Zawsze kierowała się wewnętrzną busolą moralną. Umie odróżnić dobro od zła i wie, po której stronie stanąć - słyszymy z ust Davida Crosby'ego. Sama o sobie mówi: Jestem najszczęśliwsza, gdy mogę się oddać działalności politycznej. Zachęcała rekrutów z Oakland, aby rezygnowali ze wstępowania do wojska w imię „złej wojny". Za propagowaną postawę trafiała do więzienia, skąd - według niej - każdy pacyfista wychodzi nastawiony jeszcze bardziej pokojowo.

Dokument - poza twórczością artystyczną i działalnością społeczną - odsłania kuluary życia Joan Baez z Bobem Dylanem. Gdy go poznała, przypominał ulicznego włóczęgę. Ledwo wiązał koniec z końcem, dając koncerty i grając na folkowych jam session. Na widok tego niechlujnego łobuziaka włączył mi się instynkt macierzyński - wyznała. Zauroczona jego talentem, młodością i aurą tajemniczości dostrzegła też, że jest utalentowanym i sympatycznym facetem. Tworzyli naprawdę potężny duet - dowiadujemy się z dokumentu Mary Wharton.

Sprzeciwiała się istnieniu zła. USA poznały ją jako przeciwniczkę wojny w Wietnamie, ale przede wszystkim - utalentowaną wokalistkę. Artystyczna dusza czy zaangażowana pacyfistka? Dokument o życiu, twórczości i walce Joan Baez o prawa człowieka w najbliższą środę, 26 czerwca o godz. 20.45 w kanale PLANETE. Joan Baez. Ten słodki dźwięk film dokumentalny USA, 2009, 84 min. reżyseria: Mary Wharton najbliższe emisje:
26.06, so, godz. 20.45
3.07, so, godz. 15.35
8.07, cz, godz. 12.40Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ARBOvision

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »