Rozrywka i wypoczynek » Sport
Smogowe remedium
Choć opinia publiczna temat smogu podjęła całkiem niedawno, to nieprawdą jest fakt, że zjawisko pojawiło się nagle. Dlaczego dopiero teraz rozmawiamy o tym problemie? Czy rzeczywiście jest problemem
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Smog na świecie i w Polsce
Niepokojące informacje na temat stanu zanieczyszczeń powietrza docierały do nas z Wielkiej Brytanii i to już w 1952 roku. Odnosiły się do czegoś, co zostało nazwane “Great Smog of London”. To już wtedy stolica Anglii postawiona została przed bardzo realnym wyzwaniem dotyczącym funkcjonowania w sytuacji poważnego zanieczyszczenia powietrza. Jak poważnego? Niska temperatura oraz bezwietrzna pogoda sprawiły, że nad Londynem pojawiła się gruba warstwa smogu, wynikająca głównie z nagromadzenia przemysłowych zanieczyszczeń węglowych. Smog spowodował poważne problemy z przejrzystością powietrza i widocznością. Z raportów wynika, że w tamtym okresie nawet 4000 osób zmarło bezpośrednio w wyniku smogu, a 100 000 doznało urazu układu oddechowego.
Kolejnym z wielu krajów, borykających się ze smogiem są Chiny. W 2015 roku badania przeprowadzone w 366 miastach tego kraju wykazały przekroczenie wszelkich norm zanieczyszczeń w każdym z badanych miast. Mieszkańcy największych metropolii w Chinach oddychają regularnie zanieczyszczonym powietrzem narażając się na podrażnienia układu oddechowego, astmę, alergie i zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu. -Temat smogu nie jest zjawiskiem nowym i nagłym, nie powinniśmy być nim zaskoczeni. To, że mówimy o nim dopiero teraz i to głównie w okresie jesienno-zimowym wynika z braku myślenia perspektywicznego i jest spowodowane odkładania problemu “na później’. Niestety, w Polsce mówimy o tym dopiero, gdy jest naprawdę źle, choć pierwsze doniesienia o nienazwanym jeszcze zanieczyszczeniach powietrza w raporcie NIK pojawiły się już 2000 roku – komentuje Jarosław Gawroński, ekspert zdrowego stylu życia, BROYX.
Jak z tym walczyć?
Chiny rozpoczęły masową walkę o prawo do czystego powietrza. Instalując zaawansowane oczyszczacze i projektując przestrzeń miejską w sposób maksymalizujący redukcję generowanych zanieczyszczeń. Holender Daan Roosegaarde przewiózł do Pekinu zaprojektowany przez siebie Free Smog Tower, czyli niemal siedmiometrowy oczyszczacz powietrza, który do tej pory jest największym oczyszczaczem na świecie. Maszyna potrafi w ciągu zaledwie godziny oczyścić 30 tys. metrów sześciennych powietrza, pobierając 1400 watów, czyli tyle ile zużyje np. czajnik elektryczny. W Polsce natomiast ruszył program wymiany tzw. kopciuchów, czyli starych, nieekologicznych pieców grzewczych w gospodarstwach domowych, jednak efekt tej inicjatywy może być nikły bez odpowiedniej edukacji o tym, czym powinno się palić w takim piecu i czego kategorycznie do niego wrzucać nie wolno. Zarówno w Hong-Kongu, Pekinie, Londynie czy Warszawie ludzie oprócz zapobiegania smogowi starają się zabezpieczyć przed jego szkodliwym działaniem. Jak?
Maski antysmogowe
Nie da się ukryć, że maski antysmogowe to jedyne możliwe remedium na aktualny stan rzeczy. Każdy z nas musi poruszać się po zatłoczonych ulicach miast, pomimo alertów bezpieczeństwa. Odpowiednio dobrane maski antysmogowe są dobrym rozwiązaniem dla osób zmuszonych do przebywania na zewnątrz w okresie nasilonych zanieczyszczeń lub osób chcących aktywnie spędzić czas, nie narażając się na powikłania spowodowane wdychaniem toksyn, pyłów i zanieczyszczeń.
Jak więc wybrać maskę? Wybór maski antysmogowej, czyli akcesorium stanowiącego naszą ochronę indywidualną sprowadza się do wybrania produktu o potwierdzonym działaniu. Dlatego niezwykle istotnym jest, by był niezależnie zbadany i otrzymał pozytywny wynik testu filtracji. Takim potwierdzeniem spełnienia norm europejskich jest symbol CE, który jest wymagany dla wszystkich masek antysmogowych w Europie. W Polsce pierwsze produkty z certyfikacją tego typu zostały zaprojektowane przez markę BROYX – polskiego producenta sprzętu sportowego. – Nasze maski BROYX ANTYSMOG 500 SPORT jaki i BROYX ANTYSMOG 700 SPORT sprostały wymaganiom stawianym przez dyrektywy Unii Europejskiej – dodaje Jarosław Gawroński, ekspert zdrowego stylu życia, BROYX.
Maski te posiadają filtry o skuteczności wynoszącej 99,5%! Producent gwarantuje jednocześnie najniższe opory oddychania, dzięki czemu maski nadają się nie tylko do użytku rekreacyjnego, ale z powodzeniem mogą służyć sportowcom, biegaczom i rowerzystom.
Nadesłał:
michal.tomaszewski@aveex.com
|
Komentarze (0)