Dom » Budownictwo

Sofath-pompy ciepła bez glikolu

Sofath-pompy ciepła bez glikolu
Zobacz więcej zdjęć »
Nośnikiem energii w gruntowych pompach ciepła jest czynnik roboczy. Do tej pory najczęściej stosowano glikol. Jednak wraz z zaawansowaniem technologii, pojawiło się nowe rozwiązanie - bezglikolowe pompy ciepła Sofath.
Istota czynnika roboczego

Przepływ energii w geotermalnych pompach ciepła następuje w zamkniętym obiegu, pomiędzy źródłem dolnym (grunt, woda) a górnym (ogrzewanie podłogowe, grzejniki, klimakonwektory). Do transferu energii cieplnej między źródłami i do ogrzania budynku niezbędny jest tzw. czynnik roboczy.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Do tej pory, najczęściej stosowanym czynnikiem roboczym na rynku pomp ciepła był glikol. Wynikało to zarówno z jego powszechnej dostępności, jak i łatwości montażu pracujących na nim urządzeń. Prostota montażu miała jednak swoje wady - spadek efektywności systemów, który stał się przyczyną poszukiwania innych rozwiązań.

Alternatywą są proponowane przez Sofath bezglikolowe pompy ciepła. Czynnikiem roboczym stosowanym w urządzeniach tej marki jest wysokowydajny R410A. W porównaniu do glikolu, jest on bezpieczny, ekologiczny, nie ulega degradacji i nie wymaga okresowej wymiany.
- W przeciwieństwie do mieszaniny glikolu, która z czasem może utracić swoje własnościi konieczna jest jej wymiana, czynnik roboczy R410A jest wprowadzany do układu tylko raz - podczas uruchamiania urządzenia. Odpowiednia jego ilość determinuje prawidłowe parametry pracy pompy, które są szczegółowo opisane w protokole odbioru instalacji. Daje to pewność, że czynnik roboczy został użyty poprawnie i zapewni bezawaryjne działanie urządzenia - tłumaczy Rafał Magiera, ekspert pomp ciepła Sofath (http://www.sofath.pl/).

Alternatywa dla glikolu

Zastosowanie systemu bezglikolowego możliwe jest w technologii geotermalnej, która pobiera energię cieplną z gruntu. W oparciu o nią funkcjonują pompy ciepła Caliane marki Sofath. Aby ogrzać dom, czynnik R410A, płynący w rurach kolektora gruntowego poziomego lub pionowego, pobiera i oddaje do domu ciepło z ziemi.


Wykorzystywana przez Caliane technologia działa na zasadzie bezpośrednie parowanie/woda. Brak konieczności zastosowania glikolu, a także wymiennika ciepła wraz z pompą obiegową po stronie kolektora gruntowego, zwiększa sprawność instalacji.
W konsekwencji przekłada się to na mniejsze koszty ogrzewania.

Zalety pomp bezglikolowych

Zastosowanie czynnika R410A w pompach ciepła ma również dodatkowe zalety. Koszty eksploatacji urządzeń są niższe a ich obsługa prostsza, ponieważ czynnik nie starzeje się i nie jest konieczna jego okresowa wymiana jak w przypadku glikolu. Zadowoleni klienci Sofath potwierdzają, że bezglikolowe pompy ciepła są niezwykle efektywne - budynek o powierzchni 150 m2 można ogrzać już za 250 zł miesięcznie. Montaż systemów najwyższej jakości przez profesjonalne firmy instalatorskie daje pewność bezawaryjnej, prawidłowej i ekonomicznej pracy instalacji grzewczej.

Istotny jest również fakt ograniczenia wielkości wymienników gruntowych do minimum (120 % ogrzewanej powierzchni). Mniejsza ilość elementów konstrukcyjnych w urządzeniach gwarantuje większe bezpieczeństwo i wyższe współczynniki efektywności (COP na poziomie 5,2-5,6)*. Z tego powodu pompy ciepła Caliane są niezwykle wydajnymi i sprawnymi systemami, dzięki którym można ogrzewać budynek przez cały rok przy najniższych kosztach eksploatacji, wykorzystując zarazem aż do 4/5 bezpłatnej energii z ziemi.

* - dane dla E 0°C/W 35°C



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

LET PR

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »