Dom » Architektura

Specjaliści doradzają: Błędy popełniane przy wyborze projektu domu

Specjaliści doradzają: Błędy popełniane przy wyborze projektu domu
Zobacz więcej zdjęć »
Chcesz wybudować dom ? Koniecznie sprawdź listę najczęściej popełnianych błędów przez przyszłych właścicieli.

Najczęściej popełnianym i najbardziej brzemiennym w skutkach błędem popełnianym przez indywidualnych inwestorów kupujących projekty domów, jest zakup projektu bez uprzedniego sprawdzenia jego zgodności z zapisami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub Decyzji o Warunkach Zabudowy. Dokumenty te określają podstawowe parametry dla nowopowstającej zabudowy, a często zawierają szczegółowe wytyczne określając np. kąt nachylenia dachu, szerokość elewacji frontowej, wysokość okapu i kalenicy domu, czy nawet kolorystykę wykończenia. Wszystkie projekty gotowe można, co prawda, dostosowywać do własnych potrzeb, są jednak zmiany których nie opłaca się lub po prostu nie da się wprowadzić. Wówczas w najgorszym przypadku trzeba zakupić nowy projekt i ponieść niepotrzebnie dodatkowe koszty. Najlepszym rozwiązaniem jest albo kupowanie projektu domu pod okiem projektanta, który później będzie wykonywał adaptację dokumentacji do warunków lokalnych i robił projekt zagospodarowania działki albo też uprzednie skontaktowanie się z autorem projektu i skonsultowanie zgodności projektu z warunkami zabudowy.

Często również inwestorzy nie biorą pod uwagę, że wymiary działki mają bezpośredni wpływ na to, jaki dom można na niej postawić. Im działka jest węższa, tym pozostaje mniejszy wybór projektów gotowych. Prawo precyzuje bowiem odległości domu od granic działki, które dla ściany z otworami wynoszą 4m, a dla ściany tzw. ślepej – 3m. Wyjątek stanowią wąskie działki, które zgodnie z Warunkami technicznymi jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie mają mniej niż 16m, gdzie można ślepą ścianą zbliżyć się do granicy na 1,5m. Wąski budynek trudniej jest zaplanować tak, aby był ładny, wygodny i funkcjonalny.

Niebagatelne, a często także pomijane przez inwestorów, znaczenie ma usytuowanie domu względem stron świata. Przy niekorzystnym ustawieniu domu można stracić zarówno na doświetleniu wnętrz, jak również narazić się na poważne straty cieplne lub też przegrzanie pomieszczeń. Jest to więc kolejny argument na to, że zakup projektu warto skonsultować z architektem.

Dość częstym błędem przy wyborze projektu jest też sugerowanie się jego wyglądem, bez zwrócenia uwagi na funkcjonalność. W takich przypadkach niejednokrotnie inwestorzy decydują się na domy zbyt duże, często przekraczające ich możliwości finansowe. Ogólna reguła jest taka, że im bardziej wymyślny jest układ domu i jego poszczególnych elementów, tym kosztowniejsza będzie jego realizacja. Może się też okazać, że np. wymarzony przez nas balkon w sypialni na poddaszu, w praktyce nie będzie przez nas w ogóle użytkowany, a przysporzy nam dodatkowych kosztów i problemów wykonawczych, natomiast kolejna sypialnia nie będzie nigdy zamieszkana i stanie się zbiorowiskiem niepotrzebnych gratów. Warto przemyśleć, jakie pomieszczenia w domu są konieczne, a bez jakich można się obejść i przedyskutować to z członkami rodziny, a może również ze znajomymi, którzy mają już jakieś doświadczenia w tym względzie.

Ostatnio coraz bardziej istotną kwestią są koszty eksploatacyjne domu, które zwłaszcza przy korzystaniu z kredytu powinny mieć niebagatelny wpływ na wybór projektu. Nieświadomi inwestorzy nie zwracają uwagi na to, jakie rozwiązania i materiały są użyte w projekcie, jakie są przewidziane instalacje oraz jakie zapotrzebowanie na ciepło ma ich przyszłe lokum. Ta niefrasobliwość skutkuje nieprzewidzianymi kosztami przy realizacji domu i co gorsze, obciąża inwestora na zawsze wysokimi rachunkami za ogrzewanie.

Nowoczesne rozwiązania i trendy do oszczędzania energii wpędzają inwestorów w kolejną pułapkę – niebezpieczeństwa przeinwestowania. Należy bowiem zwrócić uwagę na to, czy poniesione dodatkowe nakłady na polepszenie właściwości cieplnych domu, zwrócą się w rozsądnym czasie, tj. czy w ogóle tego doczekamy. 30 lat wydaje się tą maksymalną granicą, bo tyle też wynosi przeważnie okres kredytowania nieruchomości.

Podstawową radą dla inwestorów rozpoczynających planowanie budowy własnego domu jest konieczność kontaktu z architektem przed zakupem dokumentacji z szerokiej oferty projektów gotowych.

 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Pozycjonowanie Wrocław - Prestige SEO
http://pseo.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »