Dom » Budownictwo

Specyfika ogrodzeń ceglanych

Specyfika ogrodzeń ceglanych
Zobacz więcej zdjęć »
Mury budowane z cegły zaliczane są do jednych z najtrwalszych i najbardziej wytrzymałych ogrodzeń. Cegła jest to sztuczny kamień budowlany uformowany w kształcie prostopadłościanu. Najpopularniejsza odmiana z gliny może być wykonana na dwa sposoby.

Cegła suszona w cieniu, dosuszana na słońcu (surówka) i wypalana w piecu. Należy do najbardziej rozpowszechnionych materiałów budowlanych dzięki obfitości i taniości surowca, oraz łatwości wykonania ogrodzenia. Była stosowana w budownictwie od czasów starożytnych przede wszystkim jako materiał konstrukcyjny, a także do celów dekoracyjnych. Zależnie od miejsca i czasu, wymiary i kształt cegły były i są różne; najstarsze cegły były sześcianami, w Rzymie miały zastosowanie płaskie odmiany, od średniowiecza powszechnie używano cegły prostopadłościennej.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

W zasadzie wymiary cegły powinny wynosić 25 x 12 x 6,5 centymetra. Dzieli się je w zależności od sposobu wykonania na ręczną i maszynową. Według stopnia wypalenia z kolei - na niedopałkę (nie dopaloną barwy szaroczerwonej), wiśniówkę (dobrze wypaloną, barwy szaroczerwonej) i zendrówkę (wypaloną do spieczenia, barwy ciemnej). Według kształtu z kolei wyróżniamy następujące rodzaje cegły: dziewiątkę (3/4 normalnej cegły), połówkę (1/2 cegły), kwaterkę (1/4 -ćwierć cegły). Oprócz tego cegła może odbiegać od normalnego prostopadłościennego kształtu i przybierać różne wymiary i kształty.

Może być to cegła fazowana (o jednym z krótszych boków ściętym), a także profilowana (profilówka) o jednostronnym profilu w postaci wałka, ćwierćwałka, ćwierćżłobka - używana przy oknach, lub drzwiach. Układy cegieł różnią się miedzy sobą rytmem widocznych w murze główek i wozówek. W dziedzinie takiej jak ceglane ogrodzenia Szczecin jest jednym z przodujacych polskich miast. Cegły są łączone za pomocą cementu. Cement to w budownictwie rodzaj spoiwa hydraulicznego, które twardnieje po zarobieniu wodą i po stwardnieniu nie ulega działaniu wody, a który przygotowany jest ze specjalnie dobranych składników, głownie wapieni i gliny.

Najbardziej popularny i powszechnie dziś stosowany cement portlandzki wyprodukowano w Anglii. Wśród licznych odmian używanych obecnie wyróżnia się między innymi cement biały do wypraw szlachetnych i sztucznych marmurów, a cement anhydrytowy - do tynków i sztukaterii.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Szeloba

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »