Firma » Tax

Spiesz się – w niedzielę upływa termin na złożenie deklaracji podatkowej w UK!

Spiesz się – w niedzielę upływa termin na złożenie deklaracji podatkowej w UK!
Zobacz więcej zdjęć »
Deklarację podatkową do 31 stycznia muszą złożyć osoby samozatrudnione, dyrektorzy firm, powiernicy oraz osoby, które mają przychody z zagranicy. Za niedotrzymanie tego terminu grożą kary finansowe, których wysokość zaczyna się od 100 funtów.

W Wielkiej Brytanii rok podatkowy trwa od 6 kwietnia danego roku do 5 kwietnia następnego roku. Osoby samozatrudnione, dyrektorzy firm, powiernicy oraz osoby, które osiągają przychody z zagranicy mogą składać deklaracje podatkowe w formie papierowej do 31 października. 31 stycznia to termin dla składania deklaracji online. Służy do tego system Self-Assesment HMRC (HM Revenue&Customs, odpowiednik polskiego urzędu skarbowego), który oblicza też wysokość podatku. Nawet jeśli nie masz żadnego podatku do wykazania, musisz wypełnić Self Assesment! Wiele osób zapomina też, że termin 31 stycznia dotyczy nie tylko składania samej deklaracji podatkowej, lecz także zapłaty zaległego podatku (w tym może ci pomóc Rkantor Raiffeisen Polbank) 

Jak wypełnić deklarację podatkową online?

Do rejestracji w serwisie będziesz potrzebować 10-cyfrowego numeru, tzw. Unique Taxpayer Reference (UTR) – znajdziesz go w wysyłanych do Ciebie przez HMRC dokumentach.

Zachowaj też gromadzone w ciągu roku podatkowego dokumenty – rachunki bankowe, potwierdzenia transakcji i inne potwierdzenia źródeł Twojego dochodu itp. Deklarację podatkową możesz wypełnić sam lub zlecić to księgowemu. W tym roku ostatnie dni na jej złożenie wypadają w weekend, dlatego infolinia HMRC będzie dostępna również w niedzielę 31 stycznia – pod numerem 0300 200 3310 od 9:00 do 17:00 będą czekali specjaliści, którzy odpowiedzą na ewentualne pytania.

Kary za niedotrzymanie terminu składania deklaracji

Według danych HMRC w styczniu 2015 ponad 890 000 osób nie wypełniło Self-Assesment w terminie – warto zadbać, aby w tym roku nie trafić do tego grona. Pozwoli Ci to uniknąć kar finansowych – HMRC za niedotrzymanie terminu nalicza natychmiastową karę 100 funtów, po upływie 30 dni ściąga dodatkową opłatę w wysokości 5% wartości Twojego podatku. Po 90 dniach zaczyna się naliczać opłata 10 funtów za każdy dzień zwłoki.

Uwaga: kary za niezłożenie deklaracji podatkowej w terminie i niezapłacenie podatku naliczają się osobno!

Zwrot podatku w Anglii

Osoby samozatrudnione w UK mogą odliczyć od podatku koszty prowadzenia działalności (tzw. allowable expenses). Są to m.in. opłaty związane z prowadzeniem biura, podróżami służbowymi, na marketing – ich szczegółowy wykaz znajdziesz na stronie HMRC. Sumę tych wydatków należy wpisać w przeznaczonym do tego miejscu w formularzu Self Assessment. Nie musisz załączać potwierdzeń wszystkich tych wydatków, jednak należy je przechowywać na wypadek, gdyby HMRC poprosiło o wgląd do nich.

Gdzie szukać oszczędności dla firmy?

Jeśli Twoja firma importuje lub eksportuje towary z zagranicy, możesz zaoszczędzić na kosztach wymiany walut. Rkantor.com, kantor internetowy od Raiffeisen Polbank, ma nie tylko najlepsze kursy, lecz także atrakcyjne zniżki dla firm – wynegocjujesz tu do 75% tańszą ofertę. Z Rkantor.com oszczędzasz też na opłatach za przelewy zagraniczne – np. za przelew w EUR niezależnie od kwoty płacisz tylko 1 EUR! Więcej informacji znajdziesz tutajRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Rkantor.com

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »