Społeczeństwo » Szkolnictwo i nauka

SPORTOWA LOGISTYKA

SPORTOWA LOGISTYKA
Zobacz więcej zdjęć »
Dlaczego piłkarze czasem trenują o 3.00 nad ranem? Jak wygląda zwykły dzień polskiego olimpijczyka? W Wyższej Szkole Logistyki odbyła się I Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Logistyka w sporcie”!

Dlaczego piłkarze czasem trenują o 3.00 nad ranem? Jak wygląda zwykły dzień polskiego olimpijczyka? W Wyższej Szkole Logistyki odbyła się I Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Logistyka w sporcie”!

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Każdy sympatyk sportu idąc na mecz skupia się na kibicowaniu. Bardzo niewielu jednak zastanawia się nad tym, jak ogromnym wyzwaniem organizacyjnym jest przygotowanie zawodów sportowych. Przykładowo, aby odbył się mecz piłki nożnej, cały sztab ludzi pracuje nad jego organizacją. Wpuszczanie kibiców, drukowanie i dystrybucja biletów, promocja, ochrona, zakwaterowanie zespołu, miejsce na trening, a nawet pranie strojów. To tylko przykłady działań, które muszą być zaplanowane z najdrobniejszymi szczegółami. Jak zrobić to najlepiej wiedzą logistycy!

Studenci Wyższej Szkoły Logistyki postanowili połączyć swoje pasje – do sportu i logistyki, organizując konferencję. Zaproszenie przyjęło wielu wybitnych sportowców, trenerów i ludzi zajmujących się organizacją wydarzeń sportowych.

Piotr Matecki – wicedyrektor marketingu Lecha Poznań - rozłożył na czynniki pierwsze, m.in. stadion Lecha. Zwrócił uwagę, że aspekty logistyczne powinny być rozważane jeszcze przed budową stadionu. Później niewiele już można zmienić w kwestii wchodzenia i wychodzenia kibiców, a przecież wszystkich denerwuje fakt, że po meczu tłum ludzi nie pozwala swobodnie wyjść na zewnątrz. Piotr Matecki zaznaczył, że klub piłkarski to jedno z największych wyzwań logistycznych. Niewiele jest bowiem instytucji, które muszą sprawnie zorganizować tysiące ludzi, a także na bieżąco współpracować z klubami, reprezentacją, władzami miasta, sponsorami, firmami czy przedsiębiorstwem komunikacji miejskiej. Ten ostatni aspekt był dla uczestników niezwykle ciekawy. Tym bardziej, że student WSL Szymon Świekatowski jest autorem projektu usprawnień poznańskiej komunikacji miejskiej przed meczami Lecha.

O tym jak wygląda zwykły dzień olimpijczyka opowiedziała dwukrotna medalistka olimpijska (z Sydney i Aten) Aneta Pastuszka – Konieczna, studentka WSL. Pokazała także w szczegółach całe zaplecze organizacyjne, niezbędne do przeprowadzenia zawodów kajakarstwa klasycznego. Studenci nie wiedzieli przykładowo, gdzie układa się kajaki przed meczem i kto odpowiada za przyniesienie sprzętu. Aneta Pastuszka – Konieczna zaznaczyła, że tor regatowy Malta w Poznaniu jest jednym z najlepszych na świecie – „wieje tam każdemu tak samo i podczas zawodów liczą się jedynie umiejętności zawodników, poza tym usytuowanie toru jest doskonałe pod względem komunikacji z hotelami, bo Malta jest przecież w centrum miasta” – skomentowała prelegentka.

Uczestnicy mieli okazję wysłuchać także przedstawicieli klubów koszykarskich AZS INEA Poznań oraz KK Politechnika Poznańska oraz dra Ryszarda Świekatowskiego, który opowiedział jak w szczegółach wygląda organizacja Mistrzostw Polski w pływaniu. WSL organizowała taką imprezę w ubiegłym roku.

Ostatnim gościem, prosto z treningu w Lubinie, był Rafał Ulatowski, trener piłkarskich Mistrzów Polski – Zagłębia Lubin. Uczestnicy konferencji tak bardzo zainteresowali się logistyką trenerską, że dyskutowali blisko dwie godziny. Trener Ulatowski opowiedział, jak wygląda funkcjonowanie klubu piłkarskiego od środka. Zwrócił uwagę na ciekawe rozwiązania logistyczne. Przykładowo, piłkarze GKS Katowice jeżdżą na mecz do Szczecina pociągiem sypialnym, popularną kuszetką. Wyjeżdżają ze Śląska późnym wieczorem, kładą się spać. Wagon z piłkarzami w Szczecinie jest odczepiany o 5:00, po czym odstawiany na bocznicę. Piłkarze budzą się o 10:00 i wyspani idą na przedmeczowy trening.

Jeszcze ciekawiej jest na Zachodzie. W klubach Ligii Mistrzów często zdarza się tak, że po meczu piłkarze wsiadają w samolot, wracają do swojego klubu i idą na trening. Z fizjologicznego punktu widzenia jest to korzystne dla organizmu, a w zamian za to następny dzień może być wolny. Wyobraźmy sobie sytuację, że mecz Champions League zaczyna się o 22:00, trwa dwie godziny, kolejne dwie piłkarze wracają do klubu. W efekcie niektórzy trenują nawet o 3:00 nad ranem!

„Idea zorganizowania tej konferencji jest rewelacyjna – mówi Wojciech Zalewski rzecznik prasowy WSL – Studenci mogli zobaczyć jak wiedza logistyczna, którą poznają na co dzień, jest wykorzystywana w sporcie. Część z nich już zadeklarowała, że chciałaby pracować nad usprawnieniami organizacyjnymi sportu po studiach.” Piotr Matecki z Lecha Poznań przyznał, że to bardzo realna perspektywa kariery, bo sport potrzebuje logistyków. Konferencja była ciekawa także dla osób nie będących logistykami. Poznali oni bowiem całą otoczkę organizacyjną o której jak dotąd nie mieli pojęcia.

Konferencja „Logistyka w sporcie” będzie organizowana co roku. Patronat medialny nad konferencją objęli: Czasopismo Logistyka, Radio ESKA, Telewizja WTK, portal Epoznan.pl oraz Echo Miasta.

 

 

Dodatkowych informacji udziela:

Wojciech Zalewski
Rzecznik Prasowy WSL
wojciech.zalewski@wsl.com.pl

Tel. 061 850 47 88



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Wyższa Szkoła Logistyki
http://wsl.com.pl

Komentarze (1)

  • avatar
    ~kierunekrozwoju 2017-02-18 22:27:33

    Witam! Bardzo oryginalny i ciekawy kierunek, jednak nie dla każdego. Wybierając studia warto przed podjęciem ostatecznej decyzji skorzystać z darmowego testu predyspozycji zawodowych. Dzięki wynikom tego testu można uzyskać informacje jakie studia będą odpowiednie lub w jakim zawodzie najlepiej będzie podjąć zatrudnienie. Po wypełnieniu testu można uzyskać informacje na temat typu zainteresowań, preferencji i osobowości. Zapraszam!

    Pozdrawiam
    Przedstawiciel serwisu Kierunek Rozwoju


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »