Rozrywka » Turystyka
Sprzęt fotograficzny w czasie wyjazdu w góry
Widok rzadko spotykanego zwierzęcia w naturalnym otoczeniu może się nie powtórzyć już nigdy! Warto być przygotowanym na tę okazję i zachować ją na zawsze za pomocą szybko, ale celnie zrobionego zdjęcia.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Wyjazd w góry z zamiarem udokumentowania ciekawych miejsc nie powinien mieć miejsca tuż po zakupie nowego sprzętu fotograficznego. Tym nacieszyć się można nawet w domowych warunkach, a poznawanie jego możliwości można rozpocząć podczas spacerów do okolicznych miejsc, które nadają się do sfotografowania. W zależności od wiedzy jaką mamy o fotografowaniu, poznajemy nasz nowy sprzęt – pokrętła, wyświetlacze, oznaczenia w wizjerze, programy tematyczne. Jeżeli dysponujemy więcej niż jednym obiektywem, trzeba nauczyć się ostrożnie, ale pewnie i szybko zamieniać jego miejsce z tym, który w gotowości czeka obok. Jeśli potrafisz wybrać konkretne ustawienia nie patrząc na aparat, na przykład w nocy, sprzęt można uznać za oswojony.
Inną kwestią pozostaje uważna obserwacja jego możliwości – jak sprawdza się podczas nocnych sesji? Czy jakość matrycy pozwala na zrobienie zdjęć z długim czasem naświetlania? Do której wartości użyteczne jest ISO? Bez odpowiedzi na te przykładowe, podstawowe pytania nie ma co porywać się na kilkudniowy plener w górach. Zdjęcia, owszem, zrobimy, ale po latach patrząc na ich jakość zauważymy, że po większej ilości czasu spędzonego na poznawaniu aparatu mogły być o wiele lepsze.
Kiedy zbliża się pora upragnionego wyjazdu, należy się odpowiednio spakować. Odpowiednio, czyli jak? Jeśli chodzi o sprzęt do fotografowania, powinien on znajdować się w osobnej torbie przystosowanej do tego zadania. Typowy plecak do sprzętu foto jest nieprzemakalny (z dodatkową osłoną przeciwdeszczową), ma układ suwaków umożliwiający błyskawiczne wyciągnięcie aparatu, pojedyncze przegrody na poszczególne obiektywy, osobną kieszeń na osprzęt do aparatu wraz z ładowarką do baterii, zaczepy z boku do przyczepienia złożonego statywu lub monopodu. Specjalna konstrukcja plecaka chroni jego zawartość przed uderzeniami mechanicznymi (oczywiście do pewnego stopnia).
A my? Nie warto zaniedbać odpowiedniego spakowania siebie kosztem sprzętu fotograficznego. W górach niezbędna będzie nieprzemakalna, nieprzewiewna, ale oddychająca kurtka, właściwe obuwie górskie, w czasie chłodnych poranków, kiedy tropić będziemy malowniczy wschód słońca, przydadzą się rękawice i ciepła, lekka czapka. W plecaku, tym razem naszym, znaleźć się powinny ponadto sweter, ciepła bielizna, laminowana mapa, latarka, ciepły koc na chłodne wieczory i noce i termos na ciepły napój. W ten sposób wyekwipowani możemy ruszać na bezkrwawe, górskie łowy. Powodzenia!
Nadesłał:
ggraper
|
Komentarze (0)