Rozrywka i wypoczynek » Sport

Stan umiejętności pływackich osób dorosłych - problemy w nauce pływania.

Stan umiejętności pływackich osób dorosłych - problemy w nauce pływania.
Zobacz więcej zdjęć »
"Amateur Swimming Association z 2012 roku wykazało, że jedno na trzy brytyjskie dziecko nie mogło pływać przed opuszczeniem szkoły podstawowej, mimo że lekcje były częścią Narodowego Programu Nauczania. W rezultacie ASA uruchomiła manifest, aby poprawić sytuację."

Cytat jest wypowiedzią jednego z ekspertów pływackich, który porównywał sytuację w Wielkiej Brytanii Do Australii, w której nauka pływania stała na lepszym poziomie.

Powyższa wypowiedź daje dużo do zastanowienia. Sytuacja w Polsce jest o wiele gorsza a mimo, to w innych krajach problemem jest fakt, iż co trzecie dziecko nie umiało wystarczająco pływać przed opuszczeniem szkoły podstawowej.

Zdecydowałem się na napisanie tego posta, ze względu na moje doświadczenia odnośnie dostępu do informacji na temat pływania oraz kontynuacji pływania po zajęciach szkolnych u osób dorosłych, które uczę pływać. Ciągle poszukuje informacji i szukam odpowiedzi na wiele mnie interesujących pytań. Jestem na bieżąco z literaturą i innymi źródłami wiedzy. Ostatnio natrafiłem na ofertę zagranicznego klubu. Klub oferował darmową pomoc w postaci doradcy od techniki pływania. Taka osoba była obecna na basenie oraz w ofercie klubu przez co ludzie szukający odpowiedzi na swoje problemy z pływaniem, mogli się jej poradzić. Następnie jeżeli uważali, że porady były pomocne, mogły zapisać się na indywidualną naukę pływania w celu poprawienia techniki lub innych umiejętności pływackich.

Osoby dorosłe, które przychodzą do mnie na zajęcia wspominają, że kiedyś uczęszczały na zajęcia w szkole, lecz nie wyniosły nic z tego poza złymi nawykami, widocznymi w pracy nóg. Na podobne stwierdzenia, również napotkałem się w wielu zagranicznych artykułach. Natomiast problem osób pływających w grupach polega na próbie ,, gonienia '' za innymi, lepszymi pływakami tym samym pomijając technikę pływania.

Jakiś czas temu rozmawiałem z trenerem pływania, z którym współpracuję i w wielu kwestiach zawsze się zgadzamy. Chodziło o to, że inni instruktorzy mają wiele uczących się pływać dzieci a my osób dorosłych. Stwierdziliśmy i to ma odzwierciedlenie podczas zajęć, że osobom dorosłym, trzeba wiele tłumaczyć, wyjaśniać. Trzeba być cierpliwym i stale obserwować wykonywane ruchy. Oczywiście, takie wymagania zmodyfikowane pod osoby w młodym wieku obowiązują, także w zajęciach z dziećmi, jednak to na co niektórzy instruktorzy mogą sobie pozwolić z dziećmi i odpuścić, moim zdaniem z osobami dorosłymi nie przejdzie.

Pamiętam jak byłem w gimnazjum, już wiedziałem co będę robił. Kupowałem wtedy gazety, które wychodziły co jakiś czas o pływaniu. Zawierały one wiele ciekawych artykułów o technice pływania i porad. Niestety już tych gazet nie ma. Jakiś czas temu chciałem zamówić jedną z najlepszych polskich książek o pływaniu Edmunda Bartkowiaka ,, Pływanie Sportowe '' jednak książka nie jest już dostępna w sprzedaży. Miałem jednak szczęście ją odkupić. Nie zmienia to faktu, ze z tej książki ludzie nie będą mogli już skorzystać. Kolejną pozycją jest Biblia trenerów pływania po angielsku, którą zamawiając dostałem informację, że jest ograniczona liczba.

Reasumując pływanie cały czas się rozwija i zyskuje na popularności wraz z podejściem ludzi do swojego zdrowia. Jednak moim zdaniem obecnie nauka pływania i inne formy zbyt bardzo kładą nacisk na komercję, ilość a mniej na jakość i dostępność ważnych rzeczy. Przez to nauczyłem się pytać i słuchać osoby chcące nauczyć się pływać ( jak się czują, co stanowi problem... ). Odzwierciedleniem są artykuły na blogu, których spora liczba traktuje o oddychaniu i pracy nóg, pozycji ciała. Dzięki temu,że zadaje pytania i słucham, wiem w czym leży problem i to mnie napędza aby szukać rozwiązań, dowiadywać się a następnie stale ulepszać swoje metody. To tak, jakbyśmy się wzajemnie rozwijali.

Nadesłał: Swimming for lifeRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »