Zdrowie » Medycyna

Stewia sposób na ogranicznie cukru

Nadmierne spożywanie cukru sprzyja otyłości, zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 i zachorowania na choroby układu krążenia. Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała właśnie nowe stanowisko dotyczące rekomendowanej dawki codziennego spożycia cukru.
Od teraz WHO uważa, że z cukru może pochodzić nie więcej niż 10%  proc. wszystkich kalorii jakie zjadamy. Według nowych norm dorosła kobieta o przeciętnej wadze może zjeść około 50 g cukru (dziesięć łyżeczek), a mężczyzna 70 g (o cztery więcej).  W samej półlitrowej coli znajduje się, aż 10 ły

Aktualnie wg specjalistów z Wielkiej Brytanii większość Brytyjczyków  zjada więcej cukru niż jest zalecane.  Niestety w diecie dzieci średnio, aż 15% kalorii pochodzi z cukru, u dorosłych 11,6%.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Ograniczenie cukru w naszej diecie wydaje się nie lada wyzwaniem. Jednym ze sposobów jest zastąpienie go zdrowym odpowiednikiem takim jak stewia.

Co to jest stewia?                                                       

Stewia to roślina pochodząca z Paragwaju, której liście zawierają słodkie w smaku substancje (glikozydy stewiolowe) będące wyśmienitą alternatywą dla cukru. Substancje te są ok. 300 razy słodsze od cukru, ale nie są przyswajane przez organizm człowieka i z tego względu mają zero kalorii.

Stewia posiada szereg zalet: pochodzenie roślinne, 0 kalorii, słodsza od cukru 300 razy. Do słodzenia wystarczy użyć minimalnej ilości.  Stewia sprawdza się w pieczeniu i gotowaniu, gdyż wykazuje odporność na wysoką temperaturę - do 220 ° C nie traci na słodkości. Nie powoduje próchnicy zębów. Nie podnosi stężenia glukozy we krwi. Jest zdrowa ze względu na zawartość wapnia, potasu, magnezu, żelaza, silnych antyoksydantów, witaminy C i kwas foliowego. Bezpiecznie mogą ją spożywać cukrzycy.

Jako pierwsza stewię w przemyśle spożywczym zaczęła używać Japonia, już w latach siedemdziesiątych. W USA roślina zaczęła robić karierę w latach 90-tych. W Unii Europejskiej dopiero  w listopadzie 2011 Komisja Europejska wydała oficjalne rozporządzenie potwierdzające bezpieczeństwo stosowania stewii w 31 kategoriach żywnościowych, w tym napojach, deserach, słodyczach i słodzikach.

Aktualnie ze stewii są produkowane słodziki w płynie, tabletkach, proszku i w kryształkach.  Dzięki tym formom jest uniwersalna i można ją stosować do słodzenia wszystkiego.

Niektórzy jako wadę stewii postrzegają jej posmak. Austriacka firma Reisenberger GmbH we współpracy z Wydziałem Nauk o Żywności i Technologii z wiedeńskiego Uniwersytetu Nauk Rolniczych opracowała produkt będący wynikiem 5 letnich badań. Tak pojawił się Natusweet, w którym stewię połączono ze erytrytolem uzyskując bardzo dobry smak. Erytrytol to słodka substancja występująca np. w kukurydzy i winogronach.

W Polsce mamy już bogaty asortyment słodyczy, w których cukier zastąpiono zdrowym, naturalną alternatywą. Słodycze słodzone smaczną stewią oferuje STEWIARNIA. Niektóre produkty słodzone stewią zdobyły nagrody na międzynarodowych konkursach dzięki doskonałemu smakowi i walorom zdrowotnym, przykładem są czekolady Cavalier.

Autor: Beata Straszewska, właścicielka sklepu Stewiarnia.pl - stewia, słodycze ze stewią, naturalny słodzik - natusweet



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

taora

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »