Społeczeństwo » Szkolnictwo i nauka
Studiuj z pasją
Zobacz więcej zdjęć » |
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Jak zacząć?
Można zaobserwować, że szkoły wyższe coraz częściej dopasowują kierunki studiów do zainteresowań maturzystów. Uczelnie przestały się kojarzyć z miejscem, w którym spędzamy tak wiele czasu w bibliotece i stały się za to oazą wspólnych pasji i zainteresowań.
Nauka tańca to rozwojowe studia, jednak oprócz doskonałego warsztatu, potrzeba sporej wiedzy przed przystąpieniem do rekrutacji, m.in. należy poznać podstawy historii tańca, konkretne techniki, style i gatunki choreograficzne. Obowiązkowym wymogiem jest także znajomość języka obcego, jak również umiejętność własnej interpretacji repertuaru ze światowej literatury artystycznej. Studiując taniec możemy się spodziewać zajęć teoretycznych, jak i praktyki. Na zajęciach można poznać anatomię i biomechanikę ludzkiego ciała, poznać techniki, dzięki którym można przygotować się odpowiednio do zawodu. Taniec jest ściśle związany ze sztuką, także przedmioty takie jak wiedza o sztuce, literaturze czy tańcu, z pewnością pojawią się w programie tego kierunku.
Tak samo jak w przypadku innych kierunków, studiując taniec, także można wybrać sobie własną specjalizację. Z najpopularniejszych jest specjalność z tańca współczesnego i towarzyskiego, jednak znajdziemy także takie ukierunkowania jak taniec latynoski czy choreoterapia. – Program nauczania jest szczegółowo dopasowany do każdej specjalności. Jeżeli uczymy się tańca latynoamerykańskiego, poznajemy techniki i wiedzę z tego zakresu. Studenci uczą się jakie elementy są charakterystyczne dla danego stylu – przykładowo odpowiedni ruch rękoma czy ułożenie sylwetki. Kiedy studenci poznają dany gatunek tańca szczegółowo, mogą zacząć w tym kierunku poważniejszy rozwój, chociażby biorąc udział w turniejach tanecznych – podkreśla Adam Żerel, przedstawiciel Wyższej Szkoły Nauk Społecznych w Lublinie.
Co robić w przyszłości?
Wbrew ogólnemu przekonaniu o tym, że taniec jest mało przyszłościowym kierunkiem, po jego ukończeniu można wykonywać naprawdę bardzo wiele ciekawych zawodów. Kończąc studia dana osoba może aplikować chociażby na choreografa czy tancerza w teatrach, grupach tanecznych w Polsce, jak i na całym świecie. Można także rozwijać się indywidualnie inwestując we własne przedsięwzięcie - otwierając szkołę tańca bądź nauczając osoby, które chcą wzbogacić swój warsztat. Ukończenie kierunku daje także możliwość rozwinięcia na stanowisku dziennikarz lub badacz zajmujący się tematyką tańca, kierownik zespołów tanecznych czy kierownik ośrodków kulturalno-oświatowych.
Jeżeli aspirujemy na stanowiska tancerza teatralnego, pomogą w tym kierunku zajęcia z literatury tanecznej i baletowej, choreografii aktorskiej, jak i warsztat pomagający podszkolić umiejętności. W przypadku rozwoju, jako kierownik ośrodków kulturalnych większą uwagę należy zwrócić na przedmioty związane z zarządzaniem sztuką i kulturą.
– Przed absolwentami kierunku, jakim jest taniec, stoją bardzo szerokie perspektywy rozwoju. Program dydaktyczny, który proponujemy daje możliwość dogłębnego poznania zagadnień, a w przyszłości może tylko zaowocować to ciekawą pracą – mówi przedstawiciel WSNS w Lublinie.
Nowy trend
Popularność programów tanecznych stale wzrasta. Nieustannie możemy obserwować karierę osób, które miały okazję wybić się na szklanym ekranie. Możemy stwierdzić, że są dwie drogi dążenia do realizowania swojej pasji - wystarczy mieć dużo szczęścia, bądź solidnie pracować nad swoim warsztatem i wiedzą, wybierając właśnie taki kierunek.
– Rzeczywiście, popularność tańca w ostatnich latach znacząco wzrosła. Mechanizm napędzają media, ale to wszystko dzięki osobom, dla których taniec jest elementem życia. W tym wypadku warto wyróżnić się z tłumu i zamiast samej wiedzy praktycznej, pomyśleć o teorii, która na dalszych etapach rozwoju jest bardzo ważnym aspektem – dodaje nasz rozmówca.
Studia taneczne pozwolą poznać pasję z nieco innej strony, rozszerzą horyzonty i dadzą możliwość nawiązania kontaktów z ludźmi o podobnym wyczuciu artystycznym. Praktyki zbudują potężną sieć kontaktów zawodowych, a współpraca przy wspólnych studenckich projektach może przerodzić się w poważne przedsięwzięcia.
Taniec jest doskonałym kierunkiem dla osób, które lubią podróżować, nie boją się nowych wyzwań i świata. Solidne pokłady wiedzy mogą być początkiem nowej, życiowej przygody.
Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Nadesłał:
bskowron
|
Komentarze (0)