Kultura » Kultura

Subiektywny przegląd ikon polskiego designu

Subiektywny przegląd ikon polskiego designu
Zobacz więcej zdjęć »
Oglądając w zachwycie prace zagranicznych designerów często zapominamy o dorobku twórczym naszych rodzimych projektantów. Jakie ikony polskiego designu są warte przypomnienia szerszej publice radzi architektka wnętrz Anna Koszela.

Polscy twórcy kochają krzesła

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Spośród przedmiotów sztuki użytkowej polscy designerzy najbardziej upodobali sobie krzesło. „Ten popularny mebel stał się niejako wizytówką kreatywności rodzimych twórców wzornictwa. Wiele modeli krzeseł sprzed lat mogłoby z powodzeniem konkurować na współczesnych, światowych targach designu." - mówi architekt wnętrz Anna Koszela. Doskonałym przykładem jest bodajże najbardziej znane polskie krzesło, czyli tzw. „Muszelka" zaprojektowana przez Teresę Kruszewską w 1956 roku. Korpus mebla wykonany został z jednego fragmentu sklejki, która w latach 60-tych była bardzo modnym i nowoczesnym technologicznie materiałem stosowanym w meblarstwie. Mimo swojej niezwykle ciekawej formy i niezaprzeczalnych walorów dekoracyjnych, „Muszelka" nigdy nie doczekała się masowej produkcji. Podobnie, jak wiele innych „pereł" polskiego designu, które stały się ofiarami ówczesnej sytuacji politycznej w Polsce. Kilkadziesiąt lat wcześniej, w roku 1904, Karol Tichy zaprojektował krzesło, które swoim ultranowoczesnym wyglądem przynajmniej o dwie dekady wyprzedzało swoje czasy. „Stanowiło ono kontrę do wyrafinowanej zdobniczo secesji, a zarazem prognostyk ery Bauhausu." - dodaje Anna Koszela. Wzorem krzesła, które idealnie odnalazło się w naszych czasach jest projekt „Krzesło z siatki metalowej" autorstwa Czesława Knothe (1955 r.). Model ten stanowi twórcze przeobrażenie słynnego „Diamonda" zaprojektowanego przez Harry'ego Bertoia, prekursora wykorzystania metalowego drutu dla potrzeb designu.

Ponadczasowe szkło i porcelana

Bardzo mocną dziedziną działalności polskich artystów było szkło i porcelana. Popularne polskie wytwórnie takie jak Ćmielów, Chodzież czy Wałbrzych korzystały z usług najlepszych projektantów, których figurki, karafki, zastawy stołowe czy szklane patery obecne były w większości polskich domów. „Miarą jakości designu tych przedmiotów jest fakt, że na początku XXI w. przeżywają one drugą młodość i są ogromnie popularne wśród nowego pokolenia koneserów sztuki." - podkreśla Anna Koszela. Zdaniem architektki, przyglądając się projektom z lat 50-tych i 60-tych, warto zwrócić szczególną uwagę na serię porcelanowych figurek „Sexbomba" autorstwa Henryka Jędrasiaka, karafkę i kieliszki ze szkła fioletowego, bezbarwnego i dymnego Wiesława Sawczuka czy serwis kawowy „Ina" zaprojektowany przez Lubomira Tomaszewskiego dla Zakładów Porcelany „Ćmielów".

Od telefonu po tkaniny

„Polskie ikony designu to nie tylko meble, porcelana czy szkło, a więc przedmioty powszechnie kojarzone z wyposażeniem i dekoracją wnętrz, ale również zwykłe rzeczy codziennego użytku, które swoją wyjątkową formą i pomysłem urastają do miana dzieła" - zauważa architekt wnętrz Anna Koszela. Doskonałym przykładem może być telefon zaprojektowany w 1960 roku przez Olgierda Rutkowskiego, który jest współczesnym obiektem westchnień dla poszukiwaczy dobrego designu. Podobnie jest w przypadku tkanin dekoracyjnych, które od lat są mocną stroną polskiego wzornictwa. Projekty takich autorek jak Alicja Wyszogrodzka czy Anna Orzechowska stanowią doskonałe źródło inspiracji i nauki dla współczesnych twórców. „Mnie szczególnie do gustu przypadł wzór „Panny" Alicji Wyszogrodzkiej łączący odważną kolorystykę i oryginalny motyw dekoracyjny, a także tkanina „Łaźnia" zaprojektowana przez Danutę Paprowicz-Michno"- dodaje architektka.

Udaną próbą przypomnienia dorobku polskiego wzornictwa szerszej publice była wystawa „Chcemy być nowocześni - polski design 1955-1968" zorganizowana w 2011 roku przez Muzeum Narodowe w Warszawie, na której zwiedzający mieli okazję podziwiać ponad 150 eksponatów ze zbiorów muzeum, w tym meble, porcelanę, szkło, plakaty i przedmioty codziennego użytku.

Powyższy artykuł powstał we współpracy z architekt wnętrz Anną Koszelą. Więcej informacji na temat współautorki znaleźć można na jej profilu na Facebooku ( www.facebook.pl/annakoszela.architektwnetrz ), a także na stronie internetowej www.annakoszela.pl .

O pracowni

                                                                                                                                                                                   Pracownia projektowania wnętrz Anny Koszeli to jeden z najbardziej elektryzujących adresów dla osób, które poszukują fachowego wsparcia w zakresie aranżacji domu lub mieszkania, a jednocześnie cenią sobie nietuzinkowe rozwiązania, oryginalność i kreatywność. W pracowni Anny Koszeli powstają przede wszystkim projekty wnętrz prywatnych, ale w portfolio projektantki odnajdziemy również designerskie biura, ekskluzywne salony spa, czy eleganckie butiki. Praca nad projektem rozpoczyna się od wnikliwej analizy potrzeb klienta, która ma na celu przygotowanie koncepcji wnętrz spójnej z oczekiwaniami przyszłych użytkowników. Po akceptacji wizji wnętrz czas przystąpić do realizacji projektu. Pracownia może wyręczyć nas we wszelkich kwestiach z tym związanych, od znalezienia odpowiednich wykonawców, przez koordynację prac wykonawczych, a skończywszy na formalnościach inwestorskich. Więcej informacji na temat pracowni i projektów realizowanych przez Annę Koszelę znaleźć można na stronie internetowej www.annakoszela.pl oraz na profilu projektantki na Facebooku www.facebook.pl/annakoszela.architektwnetrz .



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Koszela

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »