Rozrywka i wypoczynek » Przyroda

Suche oko u kota – co to za schorzenie? Czym się objawia?

Suche oko u kota – co to za schorzenie? Czym się objawia?
Zobacz więcej zdjęć »
Łzy pełnią w kocim oku tak samą istotną rolę jak ludzkim narządzie wzroku. Ich zadanie polega na nawilżaniu, oczyszczaniu oraz odżywianiu rogówki. Do tego pełnią one funkcję ochronną dla gałki ocznej przed różnego rodzaju szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Dużym problemem jest sytuacja, gdy w procesie produkcji łez dochodzi do pewnych zaburzeń. Te mogą w efekcie doprowadzić do powstania tzw. zespołu suchego oka. Schorzenie to jest nie tylko uciążliwe dla kota, ale też bardzo groźne, gdyż nieleczone może zakończyć się utratą wzroku.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

Zespół suchego oka (ZSO) to w największym skrócie choroba powierzchni gałki ocznej, która powstaje w wyniku patologii homeostazy łez. Statystycznie częściej schorzenie to dotyka psów, jednak zdarza się również u kotów. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem zwierzęcia. ZSO dość szybko daje o sobie znać, gdyż jest to choroba powodująca duży dyskomfort, z którym kot próbuje sobie poradzić we własnym zakresie.



Objawy zespołu suchego oka u kota

Pierwszym objawem świadczącym o tym, że z okiem naszego kota dzieje się coś niepokojącego, jest charakterystyczne zaczerwienienie i podrażnienie okolic narządu wzroku. Zwierzę czasem samo informuje właściciela o swoich problemach zdrowotnych, np. poprzez ocieranie się pyszczkiem o meble czy ściany. W ten sposób kot chce bowiem poradzić sobie z odczuwalnym dyskomfortem. Innym charakterystycznym objawem ZSO jest trudna do usunięcia wydzielina mucynowa, przypominająca ropną,  która gromadzi się w kąciku oka. Oprócz tego dochodzi do wysychania rogówki i sklejania się powiek. Widząc tego rodzaju symptomy, należy w pierwszej kolejności uniemożliwić kotu manewrowanie łapami przy oczach. W ten sposób zwierzę może nabawić się mechanicznego urazu, który tylko pogłębi problem. Następnie konieczne będzie zwrócenie się po fachową pomoc. Tę jest w stanie zaoferować weterynarz okulista.



Przyczyny powstania suchego oka u kota

Do najczęstszych przyczyn ZSO zalicza się:

  • anomalia w budowie gruczołów łzowych,
  • zaburzenia immunologiczne doprowadzające do zmniejszenia się produkcji łez,
  • stosowanie niektórych środków farmakologicznych, które doprowadziły do tymczasowego lub trwałego uszkodzenia gruczołów łzowych,
  • brak warstwy lipidowej oka,
  • urazy mechaniczne doprowadzające do uszkodzeń gruczołów łzowych.



Zespół suchego oka u kota – diagnostyka

Odpowiednio wcześnie wykryty zespół suchego oka u kota pozwala wyleczyć to schorzenie w sposób łatwy i możliwie najmniej nieprzyjemny dla zwierzęcia. Bardzo ważna jest szybka reakcja właścicieli na zauważone niepokojące objawy, które w następnym kroku powinny zostać sprawdzone przez weterynarza.

Po wstępnym wywiadzie oraz oględzinach okolic oczodołu, przeprowadzić należy bardziej zaawansowane badania, mające na celu potwierdzić lub wykluczyć wystąpienie ZSO u kota. W tym celu można wykonać test Schrimera – do gałki ocznej wprowadza się papierowy pasek, który mierzy ilość produkowanych przez gruczoły łez. Niestety u kotów często ten wynik jest zafałszowany przez wstrzymanie produkcji łez związany ze odczuwanym stresem przez pacjenta. Ponadto weterynarz okulista dokonuje oceny jakości i ilości filmu łzowego oraz mierzy grubość jego warstwy lipidowej. Ocenie podlega też tzw. osmolarność filmu łzowego.



Leczenie zespołu suchego oka

Leczenie ZSO nie jest łatwe i wymaga pełnego poświęcenia właściciela kota. Nierzadko schorzenie musi być kontrolowane do końca życia zwierzęcia. Terapia opiera się przede wszystkim na podawaniu kropli do oczu z kwasem hialuronowym, tak by gruczoły powiekowe i spojówka mogły ustabilizować produkcję łez. Lekarz może przepisać również preparat pobudzający oczy do produkcji łez, a także umożliwiający ich przepływ przez kanaliki łzowe.

Wiele zależy również od przyczyny pojawienia się ZSO. Jeśli suche oko wynika z anomalii anatomicznych, niezbędne może okazać się ich usunięcie i korekta.



Czy ZSO jest groźne?

Tak. Nieleczone suche oko może w skrajnym przypadku zakończyć się nawet częściową lub całkowitą utratą wzroku. Szybko wykryte schorzenie nie powinno wiązać się z poważniejszymi niedogodnościami. Ważna jest zatem ekspresowa reakcja na wszelkie niepokojące objawy. Nie wolno także zapomnieć o systematycznej higienie okolic oczodołu. Należy co jakiś czas przemywać oko kota, a w razie gromadzenia się wysięku, możliwie najszybciej się go pozbywać. Zwierzęta cierpiące na przewlekłą suchość oka powinny być pod stałym nadzorem weterynarza okulisty.

Artykuł powstał przy współpracy z Centrum Okulistyki Weterynaryjnej EyeVet Wrocław

Źródło fotografii: pixabay.com
Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »