Dom » Architektura

Światło dzienne i nieograniczony widok atrybutami „zielonej” architektury

Światło dzienne i nieograniczony widok atrybutami „zielonej” architektury
Zobacz więcej zdjęć »
Maksymalny dostęp światła dziennego oraz zapewnienie niezakłóconego widoku na otoczenie to istotne parametry określające komfort użytkowania pomieszczeń. Ich uzyskanie gwarantuje duża powierzchnia przeszkleń i odpowiednia kombinacja szyb.

Dla obiektów starających się o certyfikat LEED spełnienie tych standardów umożliwia także otrzymanie wyższej oceny podczas „zielonego" audytu.


Doświetlenie wnętrz naturalnym światłem i nieograniczony widok na otaczającą przestrzeń to istotne czynniki wpływające na zdrowie i samopoczucie użytkowników pomieszczeń. Uwzględnianie ich potrzeb w tym zakresie i projektowanie obiektów z dużą ilością przeszkleń stanowi dziś jeden z wyznaczników „zielonego" budownictwa.


Szklane elewacje - więcej światła i punktów w LEED
LEED (z ang. Leadership in Energy and Environmental Design) jest jednym z prestiżowych systemów oceny, szczegółowo określającym warunki, jakim powinny odpowiadać poszczególne typy „zrównoważonych" budynków. „Jakość środowiska wewnętrznego" to jedna z siedmiu kategorii ocenianych przez audytorów. W tej kategorii budynki nowe i poddawane renowacji mogą zdobyć maksymalnie 15 punktów ze wszystkich 110 możliwych do uzyskania podczas „zielonego" audytu.


Zapewnienie dostępu światła dziennego do pomieszczeń oraz widoku na otoczenie zewnętrzne daje 2 punkty w kategorii „Jakość środowiska wewnętrznego". Oceniający obiekt audytorzy przyznają 1 punkt, jeżeli naturalnym światłem dziennym oświetlonych jest minimum 75% regularnie użytkowanych powierzchni. Również 1 punkt otrzymać można za spełnienie kryterium bezpośredniego widoku (tj. niezakłóconej panoramy w linii prostej przez transparentne przeszklenie umieszczone na wysokości od 80 cm do 230 cm) na otoczenie zewnętrzne. Widok taki należy zapewnić z 90% regularnie użytkowanych powierzchni.


Uzyskanie ww. punktów jest możliwe dzięki odpowiednio zaprojektowanym przeszkleniom, które przyczyniają się do stworzenia komfortowych i doskonale doświetlonych wnętrz z pełnym widokiem na zewnątrz.

Superbezbarwne szkło - superdoświetlone wnętrza
Maksymalny dostęp światła dziennego do pomieszczeń gwarantuje zastosowanie w przeszkleniach szkła o wysokiej przepuszczalności światła. Na rynku dostępny jest szeroki wybór produktów umożliwiających wysoki poziom naturalnego doświetlenia, dzięki wykorzystaniu w nich superbezbarwnego szkła Pilkington OptiwhiteTM. To transparentne szkło o obniżonej zawartości żelaza, charakteryzuje się wysoką przepuszczalnością światła - aż do 92% (dla szyby o grubości 4 mm). Nanoszenie na szkło Pilkington OptiwhiteTM powłok o właściwościach niskoemisyjnych czy przeciwsłonecznych, pozwala uzyskać dodatkowe korzyści w zakresie izolacji cieplnej (szkło Pilkington OptithermTM OW) i ochrony przed słońcem (szkło Pilkington SuncoolTM OW).


Szklane fasady - nieograniczony widok na zewnątrz
Ciekawym rozwiązaniem umożliwiającym maksymalny dostęp światła dziennego, a także nieograniczony widok na otoczenie, jest wykorzystanie bezramowego systemu szklenia strukturalnego Pilkington PlanarTM opartego na punktowym mocowaniu szkła. System ten eliminuje potrzebę stosowania tradycyjnych ram lub słupków, ograniczających widoczność. Dzięki transparentnym jednolitym przeszkleniom fasad, granica między wnętrzem budynku a jego otoczeniem staje się bardzo delikatna i płynna.


LEED Gold dla przeszklonej biblioteki w Helsinkach
O tym, że wykorzystanie w architekturze nowoczesnych szklanych rozwiązań przyczynia się do spełnienia najwyższych standardów „zrównoważonego" budownictwa, świadczy przykład budynku Kaisa-talo. Ta nowa siedziba biblioteki Uniwersytetu w Helsinkach uzyskała certyfikat LEED na poziomie złotym. Budynek został zaprojektowany z wyjątkową dbałością o maksymalny dostęp naturalnego oświetlenia, czego potwierdzeniem jest duża ilość przeszkleń i staranny dobór produktów o wysokiej przepuszczalności światła.


W szklanych fasadach biblioteki Kaisa-talo zastosowano dwukomorowe szyby zespolone Pilkington InsulightTM Sun Triple, które gwarantują bardzo dobry współczynnik przenikania ciepła (Ug = 0,5 W/m2K) oraz wysoką przepuszczalność światła (LT = 65%). Szybę zewnętrzną stanowią tu m.in. dwa rodzaje wysokoselektywnego szkła przeciwsłonecznego: Pilkington SuncoolTM 70/35 OW i Pilkington SuncoolTM 66/33 OW. Zapewnienie wysokiej izolacyjności cieplnej przy jednoczesnym maksymalnym doświetleniu wnętrz budynku akademickiego było możliwe dzięki zastosowaniu jako szyby środkowej niskoemisyjnego szkła Pilkington OptithermTM S3 OW. W przypadku budynków szkolnych, do których należy helsińska biblioteka, jednym z dodatkowych kryteriów, ocenianych w kategorii „Jakość środowiska wewnętrznego", jest zapewnienie pomieszczeniom właściwej izolacji akustycznej. Dlatego w przeszkleniach budynku Kaisa-talo na szybę wewnętrzną wybrano laminowane szkło dźwiękochłonne Pilkington OptiphonTM OW o grubości 10,8 mm. Ten rodzaj szkła skutecznie redukuje poziom hałasu we wnętrzach biblioteki, a wykorzystanie jako substratu superbezbarwnego szkła nie ogranicza dostępu światła dziennego do pomieszczeń.


Odpowiednio zaprojektowane przeszklenia w bibliotece Kaisa-talo zapewniają studentom i pracownikom helsińskiej uczelni komfortowe warunki do pracy i nauki. Przyczyniają się także do spełnienia najwyższych wymagań stawianych nowoczesnej „zielonej" architekturze w zakresie efektywności energetycznej oraz ochrony przed słońcem i hałasem.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Effective Public Relations
http://effectivepr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »