Gospodarka » Przemysł

Świet(l)ny system

Świet(l)ny system
Zobacz więcej zdjęć »
Realizacja funkcjonalnego systemu oświetlenia zewnętrznego to bardzo często spore wyzwanie wymagające przygotowania dobrze przemyślanego schematu. Wszystko po to, aby zaprojektowana infrastruktura mogła pełnić kilka funkcji jednocześnie.

Do przekształceń oświetleniowych warto podejść z zastosowaniem systemowego planowania. Cieszące się rosnącą popularnością tworzenie kompleksowych projektów konsoliduje wiele aspektów z dziedziny planowania urbanistycznego, ekonomicznego, socjologicznego oraz wizerunkowego. Warto tu uwzględnić plan składający się z dwóch etapów: badawczego i sBezpieczeństwo, funkcjonalność oraz koszty związane z eksploatacją to tylko niektóre elementy, na które należy zwracać szczególną uwagę podczas realizacji systemów oświetlenia zewnętrznego. Warto również pamiętać, że ich funkcje ulegają zmianie w zależności od przeznaczenia danego terenu. W dostosowaniu infrastruktury do specyficznych warunków ma pomóc szczegółowo opracowany plan.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Bezpieczeństwo to podstawa

W przypadku oświetlenia terenów, takich jak parkingi, lotniska czy magazyny zewnętrzne bardzo ważną rolę odgrywa element bezpieczeństwa. Wbrew pozorom najważniejsza w tym zakresie nie jest siła światła, lecz jego równomierność. - Zastosowanie stałego natężenia oświetlenia jest wyjątkowo istotne w kontekście widoczności na danym terenie - mówi Andrzej Nowak z firmy Luxan. - Częste skoki w tym zakresie zmuszają oko do szybkiej adaptacji, co nie zawsze jest możliwe. Wtedy właśnie może dojść do przeoczenia, istotnych
z punktu widzenia bezpieczeństwa, elementów - dodaje. Projektując system oświetlenia zewnętrznego, należy zwrócić szczególną uwagę na tzw. zanieczyszczenia świetlne. Z jednej strony rozproszenie wiązek w niepożądanym kierunku może być uciążliwe dla mieszkańców pobliskich budynków. Z drugiej natomiast, generuje ono dodatkowe, niepotrzebne koszty, które w przypadku oświetlenia z reguły stanowią sporą część budżetu przedsiębiorstwa.

Istotny szczegół

Przy planowaniu systemu oświetlenia zewnętrznego konieczne jest uwzględnienie nie tylko samych słupów stanowiących trzon infrastruktury, ale również wszystkich innych, mniejszych elementów. Prawidłowe oświetlenie wszystkich wejść umożliwi precyzyjną identyfikację osób wchodzących do obiektu oraz pozwoli na dokładne sprawdzenie zabezpieczeń. Optymalne natężenie światła w tym obszarze wynosi ok. 100 lx. W przypadku większych jednostek istotne jest również oświetlenie głównych ciągów komunikacyjnych. Obszarem, który niewątpliwie wymaga największego nakładu pracy jest parking. Oświetlenie w tej sekcji musi nie tylko stanowić gwarancję bezpieczeństwa, ale również współgrać z oświetleniem terenów sąsiednich. Przy tego typu realizacjach warto zastanowić się nad zastosowaniem opraw asymetrycznych, które na otwartej przestrzeni nie będą powodowały wspomnianych zaśmieceń świetlnych. Projektując system oświetlenia zewnętrznego, trzeba zwrócić uwagę na takie elementy, jak chociażby... wysokość pojazdów, które docelowo będą przemieszczały się po danym terenie. Zamontowane tam lampy powinny mieć odpowiednią wysokość, dzięki czemu samochody dostawcze nie będą przysłaniały źródeł światła.

Jak widać w przypadku projektowania infrastruktury oświetleniowej istotny jest niemal każdy, nawet najmniejszy szczegół. Dokładne zaplanowanie takiego systemu może nie tylko wpłynąć na bezpieczeństwo, ale również znacząco usprawnić funkcjonowanie danego obiektu.trategicznego.

 

Moc strategii

W nowoczesnych planach strategicznych uwzględniane jest wiele zagadnień, które zapewniają modernizację. Istotna jest zazwyczaj kwestia zanieczyszczeń spowodowanych światłem ulicznym i zużycie energii. Warto opracować koncepcję zrównoważonego rozwoju i ocenić wpływ zaplanowanych działań na środowisko. Jednak jeszcze przed przygotowaniem planu strategicznego ważny jest etap badawczy, podczas którego należy przeprowadzić szczegółową analizę oraz dokonać weryfikacji środowiska miejskiego. Światło w miastach spełnia dwie ważne funkcje: umożliwia prawidłowe odczytanie przestrzeni oraz zapewnienia poczucie bezpieczeństwa jej użytkowania. - Nie istnieje żaden uniwersalny schemat w obszarze rozwiązań świetlnych, który można by było dedykować dowolnej przestrzeni zurbanizowanej i którego odwzorowanie gwarantuje dobre rezultaty - mówi Andrzej Nowak z firmy Luxan oferującej m.in. systemy inteligentnego zarządzania oświetleniem miejskim. - Niezależnie jednak od wyboru narzędzi, warto pamiętać o środowisku i tzw. „zanieczyszczeniach świetlnych"- dodaje. Problem może się pojawić jeśli miasto nie jest wspierane żadnym systemem sterowania świetlnego i nie dostosowuje poziomu emitowanego światła np. do warunków drogowych i pory dnia. Ma to bardzo niekorzystny wpływ na rozwój fauny i flory, która jest przystosowana do życia w systemie naturalnym.

Inteligentne miasta

Scalone systemy oświetleniowe pozwalają rozwiązać problemy spowodowane nadmiernym zużyciem energii i szkodliwym oddziaływaniem iluminacji, a także dostosowaniem poziomu światła emitowanego ze źródła elektrycznego do dziennego. - Od niedawna coraz popularniejsze staje się tworzenie tzw. scenariuszy. Mają one na celu logiczne powiązanie planowanych działań projektowych z aktualnymi oraz przyszłymi potrzebami funkcjonowania tkanki miejskiej - mówi Andrzej Nowak. Istotne z tego punktu widzenia jest określenie przedziałów czasowych, w których poszczególne obszary będą oświetlane. Takie działania są z powodzeniem stosowane w krajach Europy Zachodniej. Korzysta się tam z metody typowania i wyodrębniania obszarów oraz obiektów miejskich, które są uczęszczane przez ludność w określonych, łatwych do przewidzenia porach. Dlatego można z łatwością przypisać im ramy czasowe, w których powinny być maksymalnie oświetlone. W pozostałych godzinach stosuje się zwykle oświetlenie zautomatyzowane - uaktywnia się ono tylko wtedy, gdy na wybranej przestrzeni są ludzie.

Efektem przemyślanej strategii oświetlenia miejskiego są nie tylko oszczędności i eliminacja negatywnych aspektów działania sztucznego światła. Zapewnia ona także możliwość przemiany krajobrazu miejskiego i podkreślenie jego walorów. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego oświetlenia miasto staje się bardziej czytelne i harmonijne - a tym samym: atrakcyjne dla mieszkańców i turystów.

 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

BrandVoice

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »