Kultura, sztuka » Kultura
Święto młodej sztuki nad Wisłą
Wernisaż wystawy prac tegorocznych finalistów konkursu Artystyczna Podróż Hestii oraz ogłoszenie nazwisk laureatów - to dwa główne punkty gali finałowej, która odbędzie się 27 czerwca br. o godz. 19.00 w Muzeum nad Wisłą - filii Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Mecenasem tego wyjątkowego w skali kraju i trwającego nieprzerwanie od 2002 roku projektu wsparcia młodych polskich twórców, jest Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeniowe ERGO Hestia SA, a organizatorem Fundacja Artystyczna Podróż Hestii.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Na konkursowej wystawie finałowej, trwającej w tym roku do 9 lipca, zobaczymy prace 26 młodych artystów tworzących w technice wideo, fotografii, rzeźby, malarstwa, grafiki i instalacji. Zaprezentowane zostaną w przestrzeni Muzeum nad Wisłą, które ERGO Hestia wspiera w ramach strategicznego partnerstwa. Będzie to druga wystawa w otwartym niedawno pawilonie na warszawskich bulwarach. Wydarzenie jest wyjątkową okazją, aby zapoznać się z tym, co nowego dzieje się w młodej polskiej sztuce.
- 26 finalistów to tyleż samo postaw twórczych, zróżnicowanych koncepcji i zamysłów na sztukę. Młodość ma to do siebie, że szykuje często niespodzianki, których – mówiąc szczerze – niecierpliwie oczekiwaliśmy. Ta niezwykła artystyczna różnorodność jest też w dużej mierze zasługą jurorów naszego konkursu - reprezentują oni przecież różne środowiska i pokolenia a przy wyborze najciekawszych prac patrzyli na sztukę z wielu perspektyw. Zachęcamy serdecznie do przyjrzenia się tej różnorodności także z własnego punktu widzenia i własnej perspektywy – mówi Magdalena Kąkolewska, prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii.
Jury 16. edycji konkursu swoją decyzję podejmie po wysłuchaniu indywidualnych prezentacji każdego z 26 finalistów. Tegoroczny laureat nagrody głównej otrzyma możliwość odbycia podróży artystycznej do światowej stolicy sztuki nowoczesnej – Nowego Jorku. Laureat drugiej nagrody spędzi inspirujący miesiąc w Hiszpanii i uczestniczyć będzie w zajęciach na uczelni w Walencji. Program pobytu laureatów w obu miastach wypełnia praca twórcza, zwiedzanie galerii i muzeów oraz spotkania z artystami. Laureaci konkursu otrzymują możliwość wystaw porezydencyjnych w stołecznych galeriach, a prace wybranych finalistów cyklicznie pokazywane będą w warszawskim Pawilonie Sztuki ERGO Hestii.
Oprócz nagród związanych z wyjazdami rezydencyjnymi, co roku w konkursie przyznawana jest także nagroda specjalna, której fundatorem jest prezes Sopockiego Towarzystwa ERGO Hestia Piotr M. Śliwicki. To zlecenie na autorską interpretację raportu rocznego firmy. I tak - przy okazji 16. wystawy finałowej - goście i zwiedzający Muzeum nad Wisłą będą mieli okazję zobaczyć pracę zeszłorocznej laureatki nagrody specjalnej, Hanny Dyrcz. Artystka zaprezentuje projekt, będący efektem wielomiesięcznych twórczych poszukiwań, spotkań i rozmów przeprowadzonych z pracownikami ERGO Hestii.
Wystawa prac finalistów konkursu Artystyczna Podróż Hestii – jak co roku - jest szczególnym wydarzeniem na tegorocznej mapie kulturalnej stolicy. Wśród wydarzeń towarzyszących wystawie znajdą się również bezpłatne warsztaty edukacyjno-artystyczne dla najmłodszych i dorosłych, a także specjalne oprowadzania kuratorskie. Wszystko to stanowi wyjątkową okazję, by podejrzeć, w jakim kierunku podążają młodzi adepci sztuki, jakie tematy ich interesują i jak bardzo ich sposób widzenia świata może wpłynąć na perspektywę odbiorcy.
Nadesłał:
APH
|
Komentarze (0)