Dom » Budownictwo

System klucza – najczęstsze pytania i odpowiedzi

System klucza – najczęstsze pytania i odpowiedzi
Zobacz więcej zdjęć »
Klienci zainteresowani wdrożeniem systemu klucza najczęściej słyszeli o nim w kontekście wzmacniania kontroli wejścia i bezpieczeństwa, np. w firmie. Ale system klucza brzmi tyleż atrakcyjnie, co zagadkowo. Na czym dokładnie polega i co dokładnie oferuje użytkownikowi?

Czym jest mechaniczny system klucza?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Mechaniczny system klucza, np. marki BKS, to projektowany pod konkretne potrzeby system uprawnień dostępu do poszczególnych pomieszczeń lub obiektów. Dopasowany do infrastruktury firmy i jej struktury organizacyjnej, jest najprostszym sposobem na to, aby zarządzać uprawnieniami pracowników w zakresie dostępu do konkretnych stref w firmie. Dzięki niemu użytkownik przy pomocy jednego klucza może otworzyć wszystkie pomieszczenia lub tylko te, do których został nadany mu dostęp. System ten z powodzeniem można zainstalować również w domu.

 

Na czym polega system klucza?

System klucza polega na doborze odpowiednio zróżnicowanych wkładek do zamków, dzięki którym wszystkie drzwi, do których przypisaliśmy dostęp danemu pracownikowi lub domownikowi, mogą zostać otwarte jednym kluczem. W skład zestawu wchodzi także klucz główny i pozostałe klucze systemowe.

 

Co to jest klucz główny?

Klucz główny (Master Key) gwarantuje możliwość otwarcia wszystkich drzwi. Klucz główny jest też gwarancją, że w sytuacji zagrożenia (np. pożar) dostaniemy się do każdego pomieszczenia w firmie lub domu.

 

Jak funkcjonują klucze systemowe, które nie są kluczem głównym?

Klucze systemowe, tzw. grupowe i indywidualne, to klucze z przypisanym im dostępem otwierania, tzn. że można nimi otworzyć tylko wybrane pomieszczenie (klucz indywidualny) lub pomieszczenia (klucz grupowy).

 

Ile kluczy można podpiąć pod system klucza?

To właściciel obiektu, w którym zastosowano systemu klucza, określa liczbę kluczy, którymi użytkownicy będą się posługiwać – może to być kilka (np. w przypadku systemu instalowanego w domu), kilkanaście, jak i kilkadziesiąt kluczy z przypisanymi im różnymi dostępami. Zawsze istnieje także możliwość zamówienia – w dowolnym momencie i zdalnie – dodatkowych kluczy i wkładek przez osoby uprawnione.

  

Na czym polega nadawanie uprawnień do otwierania poszczególnych pomieszczeń?

Uprawnienia możemy nadawać w zależności od pełnionej przez użytkownika danego klucza funkcji lub stanowiska, które piastuje, np. menedżer obiektu vs. zwykły pracownik, właściciel domu vs. ogrodnik. Uprawnienia dostępu mogą także zależeć od charakteru danego obiektu (dom jednorodzinny vs. hotel) czy miejsca pracy (biuro vs. laboratorium). System nadawania uprawnień jest oczywiście tworzony we współpracy z dostawcą systemu klucza.

 

Co zrobić jeśli zaginie klucz główny lub inny klucz systemowy i skąd wiadomo jaki klucz należy wówczas dorobić?

W przypadku zagubienia klucza głównego lub innego klucza z systemu zawsze jest możliwość bezpiecznego dorobienia klucza (u producenta, na podstawie specjalnej karty) lub przekodowania wkładek – użytkownik nie musi zamawiać nowych wkładek lub wymieniać całego systemu w obawie, że zagubiony klucz odnajdzie osoba nieupoważniona. Istnieje także możliwość zamówienia u dostawcy danego systemu kopii wkładek lub kluczy systemowych.

 

Czy wkładki do zamków są antywłamaniowe?

Tak. Wkładki, np. BKS Janus lub Livius same w sobie stanowią zabezpieczenie antywłamaniowe (mają właściwości antyrozwierceniowe).

 

Jakie są główne zalety systemu klucza?

Mechaniczny system klucza (oparty na „klasycznych” wkładkach, bez elementów elektronicznych) to gwarancja, że niepowołane osoby nie będą miały dostępu do strategicznych pomieszczeń. Zasada otwierania określonej liczby pomieszczeń za pomocą jednego klucza odciąża też personel, który nie musi posiłkować się pękiem kluczy. Rozwiązania oparte na systemie klucza są prostym i skutecznym zabezpieczeniem dostępu, np. do najważniejszych pomieszczeń w firmie. Natomiast w obiektach, w których obowiązują wyższe wymagania względem bezpieczeństwa, najlepiej sprawdzą się rozwiązania będące połączeniem mechanicznego i elektronicznego systemu klucza. Wprowadzenie odpowiedniego systemu zarządzania dostępami w firmie poprawia bezpieczeństwo zakładu, organizację pracy (np. zarządzanie dostępem do pomieszczeń dla różnych grup pracowników lub nawet całych zmian), ochronę dóbr materialnych, a także ochronę danych i informacji.


 

Czy system klucza można zastosować w domu jednorodzinnym, czy to wyłącznie rozwiązanie dla biznesu?

System klucza znakomicie się sprawdza w domach jednorodzinnych i budownictwie mieszkaniowym. Opiekun może posiadać klucz główny, mając tym samym dostęp do całego domu, w tym do garażu, piwnicy, czy innych pomieszczeń, do których dostępu nie będą mieć dzieci – ich klucze mogą otwierać np. tylko furtkę i drzwi wejściowe, a klucz ogrodnika otworzy jedynie furtkę. System klucza BKS zwiększa zatem bezpieczeństwo domu i domowników.

  

Czy montaż systemu klucza jest trudny i czy można go wykonać w każdym momencie?

Nie, montaż systemu nie jest trudny. Specjalne wkładki do zamków można założyć praktycznie w każdej chwili, a sam montaż – co ważne – nie wymaga żadnych prac remontowych. Ponadto system klucza można na bieżąco rozwijać – w zależności od rosnących potrzeb obiektu i jego użytkowników.

 

Czym jest elektroniczny system klucza?

Elektroniczny system klucza opiera się na dodatkowych rozwiązaniach elektronicznych, które pozwalają uzyskać dostęp do odpowiednich stref w firmie za pomocą transpondera (breloka lub karty).

 

Jakie są zalety elektronicznego systemu klucza?

Wdrożenie rozwiązań opartych na elektronice pozwala na określenie nie tylko dostępów do danych pomieszczeń, ale także na określenie przedziałów czasowych, w jakich ten dostęp będzie aktywny (na przykład tylko w godzinach pracy). To rozwiązanie daje także możliwość kontrolowania, o której godzinie dane pomieszczenie zostało otwarte. Elektroniczna kontrola dostępu pozwala ponadto na weryfikowanie, kto i kiedy wchodził do danego pomieszczenia, ile czasu tam spędził, itp.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Alicja Sidorowicz

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »