Dom » Budownictwo

System Profipress w instalacji kolektorów płaskich w nowym Gimnazjum w Kosakowie

System Profipress w instalacji kolektorów płaskich w nowym Gimnazjum w Kosakowie
Zobacz więcej zdjęć »
Przy budowie dużej instalacji solarnej w Gimnazjum w Kosakowie zastosowano system połączeń zaprasowywanych z miedzi Profipress. Technika zaprasowywania na zimno skraca czas montażu nawet o 50% i eliminuje ryzyko wyrządzenia szkód, związanych np. z zaprószeniem ognia.

We wrześniu 2014 roku ponad dwustu gimnazjalistów rozpoczęło naukę w nowo wybudowanym, spełniającym wysokie standardy kompleksie dydaktyczno-sportowym w Kosakowie. W jego skład wchodzi budynek gimnazjum, biblioteka z czytelnią, stołówka dla 150 uczniów, świetlica, a także liczne gabinety specjalistów m.in. pedagoga szkolnego. W tym roku gotowe będą sala gimnastyczna, boisko do piłki ręcznej, koszykowej, siatkowej, tenisa ziemnego i badmintona. Powstanie również pływalnia z kompletnym zapleczem sanitarnym. Ten nowoczesny obiekt idzie z duchem czasu również w kwestii zaopatrzenia w energię, która będzie pochodzić z kolektorów słonecznych.

 

Bezpieczny, łatwy i szybki montaż

Instalacja solarna składa się ze 155 kolektorów płaskich. Do ich podłączenia zastosowano uniwersalny system połączeń zaprasowywanych z miedzi Profipress. W instalacji wykorzystane zostały rury i złączki o średnicach od 15 do 54 mm. O wyborze systemu Viega przez generalnego wykonawcę inwestycji, firmę Hartuna Sp. z o.o. zdecydowała nowoczesna technika zaprasowywania. Podczas montażu instalatorzy nie pracują z otwartym ogniem, co wpływa na bezpieczeństwo i eliminuje ryzyko wyrządzenia szkód w gotowym już obiekcie. Technika zaprasowywania firmy Viega pozwala również zaoszczędzić nawet do 50% czasu w porównaniu z innymi sposobami wykonywania połączeń.

- Z systemem Profipress pracowaliśmy po raz pierwszy, ale technika zaprasowywania od razu bardzo spodobała się naszym instalatorom – mówi Grzegorz Szymański, kierownik prac instalacyjnych w firmie Hartuna. - Decydujące znaczenie ma jakość i trwałość połączeń oraz szybkość montażu. Ponadto system zaprasowywany nie wymaga posługiwania się ciężkim i niewygodnym sprzętem, takim jak butle czy palniki. Jedyne, czego potrzebujemy to niewielka zaciskarka. Jako kierownik prac sanitarnych na pewno z chęcią będę stosował technikę zaprasowywania zawsze, gdy w instalacjach pojawi się miedź. To dużo szybsze i wygodniejsze niż lutowanie.

Profipress wytrzymuje pracę ciągłą w zakresie temperatur do 110ºC i ciśnienia do 16 bar oraz pracę chwilową w temperaturze nawet powyżej 200ºC. Przy instalacji kolektorów płaskich, jak w Gimnazjum w Kosakowie, nie ma więc potrzeby stosowania systemu Profipress S, którego złączki wyposażone są w specjalną uszczelkę z FKM, dzięki czemu nadają się do temperatur nawet do 140ºC. Taka konieczność pojawia się w przypadku kolektorów próżniowych.

 

Najbardziej uniwersalny z systemów Viega

Profipress to sprawdzony i ekonomiczny system kształtek zaprasowywanych z miedzi i brązu, przeznaczonych do łączenia klasycznych rur miedzianych zgodnych z normą PN-EN 1057. Technologia zaprasowywania na zimno skraca czas montażu nawet o 50% w porównaniu z innymi sposobami łączenia rur, takimi jak lutowanie. Opatentowany przez firmę Viega profil       SC-Contur gwarantuje maksimum bezpieczeństwa, pozwalając natychmiast wykryć omyłkowo niezaprasowane połączenia podczas próby szczelności. Profipress to najbardziej uniwersalny z systemów Viega, a jego bogaty asortyment obejmuje ponad 800 elementów o rozmiarach od 12 do 108 mm, do różnorodnych zastosowań. Złączki z elementem uszczelniającym z EPDM bez problemu wytrzymują długotrwałą eksploatację. Nowoczesna technologia oraz zalety materiału (miedzi) sprawiają, że system Profipress może być stosowany niemal do każdego rodzaju instalacji: od wody użytkowej i ogrzewania, przez kolektory słoneczne, instalacje przeciwpożarowe, sprężonego powietrza, gazów obojętnych, parowe niskoprężne, przewody wody chłodzącej, aż po instalacje przemysłowe, okrętowe i samochodowe.

 

 

 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

IRMEDIA Ireneusz Kalinowski
http://irmedia.com.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »