Dom » Nieruchomość

Systemy alarmowe a zniżki na ubezpieczenie mieszkania

Polisa ubezpieczeniowa to jedna z możliwości ochrony przed stratami materialnymi wynikającymi z włamania do mieszkania i często powiązanej z tym kradzieży.Czy zawsze warto wykupić ubezpieczenie, jakie kwestie wpływają na wysokość składki oraz czy i w jaki sposób uzyskać zniżki?

 
Jak wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeniowej w trzecim kwartale 2015 r. wartość składek z ubezpieczeń majątkowych wyniosła 10 mld zł i była o 4,2 proc. wyższa niż rok wcześniej. Co interesujące, największy udział w składce na rynku majątkowym mają niezmiennie ubezpieczenia od ognia i innych żywiołów (2,2 mld zł, spadek rok do roku o 2 proc.) oraz ubezpieczenia pozostałych szkód rzeczowych (1,7 mld zł, spadek o 1,8 proc.). 
 
Ubezpieczenie od ognia i innych żywiołów najczęściej wchodzi w podstawowy zakres ubezpieczeń, dlatego jego popularność nie powinna być dla nas zaskoczeniem. Warto jednak zauważyć, że w umowach o ubezpieczenie mieszkania i domu coraz częściej znajdują się dodatkowe opcje jak np. ubezpieczenie od ryzyka kradzieżymówi Radosław Pallach, ekspert ds. smart home security w firmie Elephant. – Taki wariant jest nie tylko zabezpieczeniem materialnym w przypadku kradzieży z włamaniem, ale co najważniejsze zwiększa poczucie bezpieczeństwa dotyczące utraty wartościowych przedmiotów i związanej z tym konieczności „dorabiania się od nowa” – dodaje.
 
Jeśli zdecydujemy się na zakup polisy ubezpieczeniowej, przed jej wyborem należy dokładnie zapoznać się co wchodzi w podstawowy zakres ubezpieczenia, a jakie opcje są dodatkowo płatne. Rozszerzone ubezpieczenie czy też takie skrojone na miarę naszych potrzeb nie musi oznaczać dużego wydatku. Wysokość składki uzależniona jest również m. in. od:
  • częstotliwości opłacania składek (jednorazowa wpłata lub regularna, np. co kwartał), 
  • wartości przedmiotów ubezpieczenia,
  • sumy ubezpieczenia,
  • okresu ubezpieczenia (decydując się na dłuższy okres ubezpieczenia możemy uzyskać dodatkową zniżkę),
  • regionu zamieszkania,
  • dodatkowych zabezpieczeń w mieszkaniu np. systemu alarmowego.

Zniżka na ubezpieczenie – jak ją zdobyć?
Oprócz wspomnianych kwestii warto dodać, że to ile wyniesie nasza składka jest również uzależnione od zabezpieczeń antywłamaniowych. Ogólne warunki umowy (OWU) najczęściej określają minimalne i niezbędne zabezpieczenia, jakich wymagają do nas ubezpieczyciele. Najczęściej wśród nich można znaleźć konieczność posiadania co najmniej dwóch zamków wielozastawkowych (często jeden z nich powinien mieć atest) lub jednego wielopunktowego, a jeśli drzwi posiadają szybki lub są oszklone należy je zabezpieczyć tak, aby nie było możliwe przejście przez nie do mieszkania oraz aby złodziej po ich wybiciu nie mógł otworzyć drzwi od wewnątrz.
 
Jeśli chcemy obniżyć wysokość polisy ubezpieczeniowej warto postawić na dodatkowe zabezpieczenia jak np. system alarmowy. – Montaż alarmu pozwala nie tylko na osiągnięcie zniżki przy zakupie polisy ubezpieczeniowej, ale również zmniejsza ryzyko włamaniamówi Radosław Pallach z firmy Elephant zajmującej się zabezpieczeniami mieszkań. – Pamiętajmy jednak, że najważniejszą kwestią jest bezpieczeństwo. Decydując się na instalację systemu alarmowego powinniśmy przede wszystkim mieć na względzie ochronę domowników. Dlatego wybierając zabezpieczenie warto zastanowić się nad rozwiązaniem, które skutecznie odstraszy włamywacza jeszcze przed wtargnięciem przez niego do mieszkania oraz powiadomi nas podczas próby dostania do wewnątrz – wyjaśnia. W zależności od wybranego systemu alarmowego możemy liczyć od 3 do nawet na 20-30 proc. zniżki od składki ubezpieczeniowej.

System alarmowy a zniżka
Aby ubezpieczyciel mógł zmniejszyć kwotę składki, alarm musi spełniać określone warunki. Warto jednak dodać, że każda z firm ubezpieczeniowych może mieć różne wygania w tym zakresie. Dlatego zanim podejmiemy ostateczną decyzję należy dokładnie zapoznać się z postawionymi kryteriami, które często zawarte są w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Jeśli nie zostały one tam wyszczególnione warto zapytać o nie osobę, która w imieniu ubezpieczyciela podpisuje umowę, a przy wyborze systemu alarmowego przestrzegać kilku podstawowych zasad.
 
Przede wszystkim system alarmowy powinien posiadać certyfikat, a elementy wchodzące w jego skład spełniać odpowiednie normy bezpieczeństwa. System alarmowy może być sklasyfikowany według coraz częściej stosowanych w Europie norm PN-EN-50131-1 określających 4 klasy (od 1 do 4), które dzielą się ze względu na spodziewaną wiedzę przestępcy o zabezpieczeniu. Aby otrzymać zniżkę od ubezpieczyciela najczęściej wystarczy, jeśli system alarmowy otrzyma certyfikat 2 stopnia.
 
Istotnym elementem dla ubezpieczyciela może być także sposób przesyłania informacji o zagrożeniu. Na przykład czy komunikat o próbie włamania lub włamaniu trafia do firmy ochroniarskiej lub Policji, czy może wiąże się tylko z uruchomieniem sygnału dźwiękowego (tzw. alarm lokalny).

Pamiętajmy, że zakup ubezpieczenia mieszkania oraz wyposażenie go dodatkowo w system alarmowy nie zwalnia nas z przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa – dokładnie zamykajmy drzwi i okna kiedy wychodzimy z domu, nie zostawiajmy kluczy pod wycieraczką oraz  za doniczką, nie wpuszczajmy do mieszkania nieznajomych, nie trzymajmy wartościowych rzeczy na wierzchu. Takie działanie pozwoli uniknąć przykrych konsekwencji związanych z włamaniem, a co najważniejsze  zadziała na naszą korzyść w przypadku wypłaty odszkodowania.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

dotPR

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »