Społeczeństwo » Szkolnictwo i nauka
Szach mat w polskich podstawówkach
Organizatorzy są pewni, że ponad 200 000 uczniów i 3 500 przeszkolonych nauczycieli to dopiero początek edukacyjnej „reformy”.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
[1] Połowa badanych zauważa, że gra w szachy poprawia myślenie i inne aspekty poznawcze. Z kolei 1/3 wskazuje na rozwijanie kompetencji społecznych. – Szachy odmieniły naszą szkołę. Oprócz kształtowania umiejętności typowo matematycznych, wspierają także rozwój intelektualny, społeczny i emocjonalny dzieci. Rozwijają kreatywność, umiejętność rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji. Uczą cierpliwości, systematyczności, pilności, dyscypliny, postępowania według zasad fair play oraz szacunku dla rywala. Dodatkową, a często pomijaną korzyścią jest także integracja dzieci i nauczycieli, biorących udział w projekcie w całej Polsce. Poprzez udział we wspólnych imprezach, kursach, wymianę doświadczeń za pośrednictwem internetu zawierane są trwałe znajomości i przyjaźnie – tłumaczy Jolanta Katarzyna Dados, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej im. ks. Grzegorza Piramowicza w Kurowie.
Projekt „Edukacja przez Szachy w Szkole” to nie tylko zajęcia lekcyjne, ale też zdrowa rywalizacja i możliwość zmierzenia się z młodymi szachistami z całej Polski. Program edukacyjny uzupełnia system rozgrywek szachowych dla dzieci. Wśród nich – przełomowe wydarzenie, które stanowi punkt kulminacyjny całorocznych zmagań: Turniej Finałowy. Najbliższe zmagania zaplanowano na 2 czerwca 2017 r. w hali TORWAR w Warszawie. Coroczne rozgrywki śledzą z zapartym tchem wszyscy uczestnicy i obserwatorzy projektu.
Młodzi zawodnicy mogą zmierzyć się także w Szkolnych Indywidualnych Mistrzostwach Polski w Szachach, Drużynowych Mistrzostwa Polski Szkół kl. I-III, a szachiści o szczególnych umiejętnościach mają możliwość wzięcia udziału w Indywidualnych Mistrzostwach Europy Szkół i Indywidualnych Mistrzostwach Świata Szkół. Rywalizacja w zdrowym duchu udziela się także nauczycielom, biorącym udział w Mistrzostwach Polski Nauczycieli w Szachach projektu "Edukacja przez Szachy w Szkole"
Do kadry nauczycielskiej skierowane są także ogólnopolskie konferencje metodyczne. Tegoroczna edycja odbyła się 19-20.05.2017 r. w sali konferencyjnej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Warszawie. Ważnym elementem wydarzenia było podsumowanie ubiegłorocznych działań oraz zaprezentowanie wyników badań. Warstwę merytoryczną wzbogaciły wystąpienia ekspertów z Polski, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Hiszpanii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Ukrainy, Węgier i USA na temat edukacji szachowej w szkołach.
O PROJKECIE:
Projekt „Edukacja przez Szachy w Szkole” organizowany jest od 2013 roku przez Polski Związek Szachowy we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej, Ministerstwem Sportu i Turystyki oraz wojewódzkimi związkami szachowymi i samorządami lokalnymi. Polega na wprowadzaniu nauki gry w szachy jako zajęć obowiązkowych dla klas I-III w wymiarze minimum 1 godziny lekcyjnej tygodniowo przez co najmniej 2 lata. Zajęcia prowadzone są przez nauczyciela danej szkoły przeszkolonego przez Polski Związek Szachowy i kończą się oceną opisową z zajęć na świadectwie. Inicjatywa obejmuje także przeprowadzenie wystandaryzowanych badań naukowych na temat wpływu „królowej gier” na osiągnięcia edukacyjne i rozwój ogólny dzieci.
[1] Badanie autorstwa dr Alicji Baum i dr Joanny Łukasiewicz-Wieleby (Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie), 2016.
Nadesłał:
UnicornMedia
|
Komentarze (0)