Technologie » Internet

Szkodliwe programy w Polsce - III kwartał 2009

Szkodliwe programy w Polsce - III kwartał 2009
Zobacz więcej zdjęć »
Kaspersky Lab Polska prezentuje raport dotyczący aktywności szkodliwego oprogramowania na terenie Polski w III kwartale 2009 roku. Jest to pierwszy raport kwartalny, systematycznie będą ukazywały się kolejne.

Analiza dokonana została w oparciu o informacje dostarczone przez system Kaspersky Security Network (KSN).

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Podobnie jak raporty miesięczne, tak i ten został podzielony na dwie części. W pierwszej znajduje się zestawienie Top 10 najczęściej infekowanych polskich miast w okresie od lipca do września oraz aktywność szkodników w każdym z województw. Druga cześć raportu składa się z listy Top 20 oprogramowania najczęściej atakującego komputery polskich użytkowników. Dopełnieniem wykresów są tabelki prezentujące różnice w stosunku do ostatniego zestawienia. 

Top 10 najczęściej infekowanych polskich miast 

Wszystkie miasta, jakie znalazły się w zestawieniach z lipca, sierpnia oraz września są także obecne w podsumowaniu kwartalnym. Nie jest już nowością pierwsze miejsce Warszawy. W szczytowym okresie odpowiadała za 40,5% infekcji w skali kraju (lipiec), najniższy wynik zanotowała we wrześniu, 34,9% infekcji. Na ostatnim miejscu znajduje się Bolesławiec. Mimo że był on obecny tylko w jednym zestawieniu, liczba infekcji była tam na tyle duża, że znalazł się wśród grona najczęściej infekowanych polskich miast w III kwartale 2009. 

Raporty zawierające wykresy dla poszczególnych miesięcy są dostępne pod adresami: 

- lipiec: http://www.viruslist.pl/news.html?newsid=548 
- sierpień: http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=554 
- wrzesień: http://www.viruslist.pl/news.html?newsid=563 

Mapa (patrz rysunek w galerii) przedstawia poziom infekcji występujący w poszczególnych województwach. Wszystko zostało sporządzone w oparciu o poniższą legendę, gdzie dany kolor odpowiada procentowemu udziałowi województwa w infekcjach w skali kraju. Mimo że wartość infekcji jest inna, to kolory na mapie odpowiadają dokładnie tym z raportu wrześniowego. 

poniżej 5% - kolor żółty 
między 5,01% a 20% - kolor pomarańczowy 
między 20,01% a 30% - kolor czerwony 
powyżej 30% - kolor bordowy 

Top 20 najpopularniejszych zagrożeń w Polsce 

Druga część raportu składa się z tabeli prezentującej 20 szkodliwych programów (patrz rysunek w galerii), które odpowiadają za największą ilość infekcji polskich komputerów w III kwartale 2009. 

Szkodniki, które znalazły się w zestawieniu Top 20 odpowiadają za ponad 46% infekcji komputerów w skali kraju w III kwartale 2009 roku. Warto zauważyć, że pierwsze pięć pozycji zajmują szkodliwe aplikacje z września, które wówczas także zajęły bardzo wysokie lokaty. Na przykład, Win32.PopMenu.i (zajmujący drugie miejsce) odpowiada za wyświetlanie reklam i ofert handlowych bezpośrednio w systemie użytkownika. Działanie tego szkodnika jest bardziej irytujące, niż niebezpieczne. Z kolei GameThief, który pojawił się wyłącznie w sierpniowym zestawieniu, na liście kwartalnej zajmuje 8 pozycję. Jego głównym zadaniem jest kradzież kont do gier online. 

Zarówno mapka z województwami jak i lista Top 20 szkodliwych programów pokrywa się w dużej mierze z zestawieniem wrześniowym. Pokazuje to, jak bardzo ten właśnie miesiąc wpłynął na kształtowanie się wyników dla III kwartału. Kolejne zestawienie kwartalne już w styczniu.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »