Dom » Wnętrza

Szkolne dźwięki pod kontrolą

Szkolne dźwięki pod kontrolą
Zobacz więcej zdjęć »
Wakacje w szkołach i uczelniach to okres napraw, remontów i przygotowań do nowego roku pracy. Dobrze, jeśli oprócz strony estetycznej zadbano również o optymalną akustykę szkolnych pomieszczeń.

 

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

 

Stop hałasowi

Każdy typ dźwięków, które przeszkadzają, rozpraszają, meczą – można nazwać hałasem. Szept z wielu ust; dźwięki, które docierają z sąsiedniego pomieszczenia - niezależnie od swojego natężenia, mogą wpływać negatywnie na pracujących, uczących się i odpoczywających ludzi. Każde pomieszczenie charakteryzuje się odmienną akustyką. Zależnie od przeznaczenia, różne będą też oczekiwania użytkowników – inne w bibliotece, inne w stołówce czy na korytarzu, jeszcze inne w salach lekcyjnych i wykładowych.  Aby zmieniać (polepszać) akustyczną charakterystykę miejsca, najlepiej zacząć od przemyślanego doboru materiałów wykończeniowych. Nie zawsze jest to możliwe. Dlatego najprościej regulować zachowanie fal dźwiękowych opierając się o największą, płaską powierzchnie pomieszczenia – sufit i zastosować sufit podwieszany o charakterystyce płyt dobranych do przeznaczenia wnętrza.  

Sale lekcyjne, korytarze, stołówki

  W pomieszczeniach, w których przebywa, dyskutuje czy pracuje wiele osób równocześnie, tworzy się szum. Jeśli pomieszczenie jest przestrzenne (np. korytarz), fale dźwiękowe odbijają się i nakładają na siebie wzajemnie, tworząc pogłos, a nawet trudny do wytrzymania hałas. Nawet w salach lekcyjnych uczniowie, pracując w grupach, mogą przeszkadzać sobie nawzajem, dekoncentrować się. Ponieważ w szkole podstawowym źródłem hałasu są sami uczniowie, zadaniem sufitu podwieszanego będzie przede wszystkim pochłanianie fal dźwiękowych oraz, w niektórych przypadkach, izolowanie od dźwięków przenikających z sąsiednich pomieszczeń (dźwiękoizolacyjność).  Dobre pochłanianie dźwięku przez sufit podwieszany sprzyja koncentracji uczniów. Należy jednak pamiętać, że zbyt wysokie pochłanianie dźwięku w pomieszczeniach szkolnych, w których nie jest na stałe stosowane nagłośnienie (a więc w prawie wszystkich) pogarsza zrozumienie mowy, a więc komunikacje na linii uczeń – nauczyciel. Dlatego też producenci sufitów tacy, jak firma Armstrong, zalecają stosowanie w klasach szkolnych i salach wykładowych bez nagłośnienia sufitów podwieszanych o średnim poziomie pochłaniania dźwięku tj. o alfa-w od około 0,60 do 0,75. 

Nie tylko akustyka

  Klasyczna biel sufitów podwieszanych zwiększa dostęp naturalnego światła do sal lekcyjnych. A to z kolei zmniejsza zmęczenie oczu sztucznym oświetleniem i wpływa na oszczędne zużycie energii. Sufit podwieszany nie musi być przy tym jednakową, białą powierzchnią. Świetlica czy sala szkolna może być także przytulna. Pastelowe barwy płyt sufitowych sprawdzą się tu doskonale.  No i oczywiście podstawowa zaleta sufitów podwieszanych – za ich powierzchnią można swobodnie ukryć wszelkie instalacje lub nawet zintegrować je z sufitem (nagłośnienie, instalacja tryskaczowa).  ***Być może programy nauczania wymagają modyfikacji i zmian. Czy jednak nie warto zacząć od stworzenia uczniom najlepszych warunków do skupienia i koncentracji?



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

j.gambal@yasna.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »