Technologie » AGD - RTV
Szorowarki do podłóg – urządzenia wielofunkcyjne i bardzo skuteczne
Szorowarki – cechy podstawowe
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Szorowarki są tworzone po to, aby zapewnić podstawową funkcjonalność przy stosunkowo niskiej cenie zakupu i eksploatacji, dużej wytrzymałości i jak największej mobilności. Elementem roboczym są tarcze (jedna lub dwie) z padami szorującymi. Pady mogą być wykonane z różnego materiału w zależności od tego, do czego są przeznaczone. Wraz z wymianą padów można w niektórych modelach szorowarek modyfikować prędkość obrotową – inna jest optymalna dla szorowania, froterowania czy usuwania starych powłok lakierniczych. Pady oddziałują mechanicznie (poprzez tarcie) na podłoże i rozprowadzają naniesiony wcześniej środek czyszczący o właściwościach zależnych od zadania, które ma zostać wykonane.
Szorowarki mogą zostać rozbudowane poprzez dołączenie dodatkowego osprzętu: spryskiwaczy, elementów układu ssącego do sprzątania na sucho albo podajnik płynu myjącego. Takie dodatkowe elementy mocuje się na gryfie prowadzącym, którego konstrukcja umożliwia łatwe manewrowanie szorowarką.
Jak wybrać szorowarkę?
Jak wszystkie maszyny czyszczące, również szorowarki należy dobierać po starannym przeanalizowaniu potrzeb w konkretnym przypadku. Trzy najważniejsze parametry, które różnicują sprzęt to masa własna, szerokość głowicy roboczej oraz prędkość obrotowa wraz z możliwością regulacji.
Masa jest istotna, ponieważ w bezpośredni sposób modyfikuje wartość tarcia: urządzenie w czasie pracy opiera się na obrotowym padzie z siła będącą w głównej mierze pochodną masy, a to oznacza, że im cięższa jest szorowarka, z tym większym oporem obraca się pad. Im zaś większy jest opór, tym większa skuteczność usuwania uporczywych zabrudzeń. Oczywiście warto pamiętać również o tym, że przy dużym nacisku na podłoże, gdyby pod pad dostały się zanieczyszczenia suche, mogłoby dojść do uszkodzenia delikatnych powierzchni.
Szerokość robocza, mówiąc najkrócej, informuje o tym, jak wiele nawrotów trzeba wykonać, aby oczyścić daną powierzchnię. Z jednej strony korzystnym rozwiązaniem jest maksymalizacja szerokości roboczej, ponieważ skróci to czas sprzątania, ale nie wolno zapominać o tym, że szersze pady wymagają cięższej szorowarki, a to oznacza również potencjalne problemy z umyciem trudno dostępnych miejsc przez wzgląd na trudniejsze manewrowanie zestawem (które i tak nie jest łatwe dla osób, które pierwszy raz używają tego rodzaju sprzętu czyszczącego).
Prędkość obrotowa decyduje o tym, do jakich zastosowań nada się szorowarka. Generalna zasada jest taka, że możliwość regulacji zawsze działa na korzyść wybranego modelu sprzętu – im większe są możliwości regulacji, tym więcej zadań można wykonać bez zmiany maszyny, a jedynie dobierając odpowiedni pad.
Oczywiście wybierając szorowarkę należy postawić na model, co do którego można mieć pewność, że materiału eksploatacyjne będą maksymalnie długo dostępne na rynku, a z drugiej strony konieczność ich wymiany nie będzie pojawiała się często. Warto też zwrócić uwagę na wytrzymałość akumulatora czy możliwość zainstalowania dodatkowych nadstawek, ale są to już parametry, które warto uzgodnić z doradcą dealera sprzętu.
Komentarze (0)