Dom » Ogrody

Sztuka podlewania latem

Sztuka podlewania latem
Zobacz więcej zdjęć »
Latem, jedną z najważniejszych czynności w ogrodzie jest oczywiście podlewanie. W zależności od rodzaju ogrodu, a co za tym idzie posiadanych roślin, należy dobrać nie tylko odpowiedni sposób nawadniania, ale również zakupić właściwy sprzęt.

Ogród z dużym trawnikiem

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Każdy posiadacz bujnego trawnika doskonale wie, jak ważne jest obfite podlewanie murawy w trakcie upałów. Trawa pozbawiona wody bardzo szybko żółknie i usycha. Jej korzenie mogą sięgać nawet 10-15 cm w głąb ziemi, dlatego lekkie podlewanie lub pozostawienie trawnika na pastwę letnich deszczy nie wystarczy. Trawa potrzebuje tyle wody, żeby mogła ona przesiąknąć do niższych warstw gleby, dlatego lekkie zraszanie nie wystarcza. Najlepszą metodą na podlewanie trawnika będzie użycie węża z nałożonym na końcówkę pistoletem z sitkami i dyszami rozpraszającymi strumień wody. Inną wartą polecenia metodą jest zastosowanie zraszaczy obrotowych, tutaj należy jednak pamiętać, żeby przestawiać zraszacz w różne miejsce trawnika, zbyt długo pozostawiony w jednym miejscu może doprowadzić do uszkodzenia darni.  Latem, podlewanie trawnika powinno odbywać się wczesnym rankiem lub wkrótce po zmierzchu, kiedy słońce nie odparowuje błyskawicznie wody. Podlewanie w czasie dużego nasłonecznienia może również doprowadzić do wypalania liści, kiedy to krople wody skupiają promienie słoneczne. Ilość wody wykorzystanej do optymalnego podlania trawnika zależy od gruntu, na jakim rośnie darń. Przyjmuje się, że w polskim klimacie optymalna dawka wody wynosi 5 litrów na 1m kwadratowy dla gruntu przepuszczalnego i 3 litry dla gruntu nieprzepuszczalny jak np. gliny. Warto też pamiętać, że lepiej podlewać obficie i rzadziej, niż mało i często. 

Kwiaty i rabatki

Przy podlewaniu rabatek i kwiatów najlepszym przyjacielem ogrodnika będzie konewka. Zanim jednak przystąpimy do samego podlewania powinniśmy odpowiednio przygotować glebę do efektywnego przyswajania wody. Tutaj z pomocą przychodzi naturalna ściółka, która odpowiada za regulację wchłaniania wody. Systematyczne rozsypywanie warstwy ściółki na powierzchni gleby pod konarami drzew i krzewów jest korzystne z kilku powodów. Przede wszystkim jednak ogranicza parowanie i ubytek wilgoci z gleby, co przyczynia się też do oszczędności wody. Dzięki tak zabezpieczonej glebie możemy przystąpić do podlewania. W trakcie gorącego lata i suchej pory roku najwięcej uwagi powinniśmy poświęcić jednorocznym rabatom i płytko korzeniących się roślin wieloletnich, takich jak np. azalie i różaneczniki, hortensje, piwonie, funkie, paprocie.  Wszystkie te gatunki potrzebują regularnego i obfitego podlewania. Susza jest dla nich szczególnie trudnym okresem z powodu płytkiego zakorzenienia roślin. Małe rabaty możemy podlewać konewką, dla większych wygodniejszym rozwiązaniem będzie użycie węża ogrodowego lub nawadniania kropelkowego. Używając węża musimy zwrócić uwagę na strumień wody, tak aby nie był za ostry. Dzięki temu unikniemy uszkodzeń, a nawet połamania roślin i wymyjemy ziemię okrywającą korzenie bylin. Ciekawym, dostępnym na rynku rozwiązaniem łączącym zalety zastosowania węża ogrodowego i konewki są konewki akumulatorowe jak np. Aquatrolley A 300 od AL-KO. Zasada działania tego typu urządzeń pozwala na podlewanie roślin w  każdym zakątku ogrodu bez użycia uciążliwego węża ogrodowego lub dźwigania ciężkiej konewki. Do łagodnego podlewania można też użyć dodatku nawozu. 

Iglaki

Właściwe podlewanie drzewek i krzewów iglastych  wymaga przestrzegania kilku istotnych zasad. Przede wszystkim pod żadnym pozorem nie wolno zraszać roślin po igłach i tak zwanej „zielonej masie”. Dlaczego?  Sprzyja to rozwojowi grzybów , a co za tym idzie chorób, które mogą poważnie zaszkodzić roślinie. Dodatkowo krople na zielonej masie, skupiając promienie słoneczne, będą powodować uszkodzenia mechaniczne w wyniku czego gałązki nie tylko zbrązowieją, ale w dużej mierze po prostu obumrą. Martwa tkanka natomiast stanie się idealną pożywką dla bakterii, pasożytów oraz patogenów.  Jaki sprzęt w takim razie wybrać by móc zapewnić optymalne nawadnianie drzew iglastych? Odradza się użycie zraszaczy np. przy okazji deszczowania trawnika. Chociaż jest to niewątpliwie najtańszy sposób podlewania to powoduje on często wiele problemów. Źle zainstalowany system nawadniający, którego wymiana z różnych powodów jest niemożliwa powinien być używany jedynie w nocy, kiedy temperatura jest najniższa. Dodatkowo należy często opryskiwać rośliny preparatami grzybobójczymi. Najlepszym sposobem na podlewanie iglaków to tzw. podlewanie „na miseczkę”. Wkoło rośliny należy wykopać płytkie zagłębienie, w którym regularnie będzie mogła zbierać się woda. Dzięki temu zadbamy o dostarczenie jej do korzenia rośliny. Nie należy jednak zbyt obficie podlewać iglaków, ponieważ stwarzamy wtedy zagrożenie wystąpienia zgnilizny korzennej. Utrzymanie wilgotnej gleby jest szczególnie ważne przy hodowli cypryśnika błotnego, metasekwoi chińskiej, choin kanadyjskich, cypryśników japońskiego i groszkowego oraz większości jodeł. Szczególnie wrażliwe na zasychanie są młode rośliny ze słabo rozwiniętym systemem korzeniowym penetrującym tylko niewielką część podłoża. Podlewanie do korzenia najwygodniej przeprowadzimy za pomocą węża lub konewki akumulatorowej. Dzięki takiemu nawadnianiu rośliny same pociągną wodę i uzupełnią potrzebną dla siebie ilość płynów.

 

Ogród z drzewkami owocowymi

 

Posiadacze drzewek owocowych muszą zadbać o ich odpowiednie podlewanie szczególnie w okresie początkowego wzrostu. W trakcie suszy młode drzewka, które mają jeszcze słabo wykształcony system korzeniowy potrzebują naprawdę dużo wody. Najlepiej podlewać je rzadziej, ale obficie. Żeby zapobiegać przesuszaniu gleby warto wykorzystać naturalną ściółkę z przekompostowanej kory. Glebę wokół młodych drzewek warto ściółkować drobną korą, która będzie magazynem wody i składników pokarmowych dostarczając próchnicy. Oprócz tego wygląda naturalnie i będzie świetną ozdobą małego sadu. Obfite nawadnianie sadu wymaga rozwiązań dla wygodnej dystrybucji wody. Do podlewania młodych drzewek owocowych warto wykorzystać pompy ogrodowe. W zależności od wykorzystywanego przez nas źródła pobierania wody możemy wybrać pompę powierzchniową lub głębinową. Jeżeli wykorzystujemy do poboru wody studzienkę z trudno dostępnym, wąskim otworem powinniśmy zainwestować w pompę głębinową o wysokiej wydajności. Przykładem takiego urządzenia jest AL-KO TBP 3300/7. Posiadaczom szerokich studzienek lub głębokich stawów do właściwego nawadniania i podlewania przyda się pompa powierzchniowa posiadająca silnik z systemem przeciw przeciążeniowym jak np. AL-KO Jet 3500 Classic. Pompy idealnie sprawdzają się w warunkach ogrodu zawierającego kilka drzewek owocowych, natomiast właściciele większego sadu powinni dodatkowo zadbać o regulację stałego ciśnienia wody dla nawodnienia tego obszaru. Tutaj pomocnym urządzeniem będzie hydrofor regulujący ciśnienie i posiadający system zabezpieczających zaworów odpowiadających za kontrolę przepływu wody. Przykładem takiego urządzenia będzie hydrofor AL-KO HW 3500 Classic przeznaczony do ciągłej pracy na zróżnicowanym terenie.

 

Niezależnie od hodowanych roślin, każdy ogrodnik musi pamiętać o dostosowaniu prac nad zielenią do panującej pogody. Kapryśne polskie lato może zaserwować nam albo gorącą suszę wymagającą wiele troski o rośliny albo regularne deszcze, przez które możemy przed długie tygodnie zapomnieć o podlewaniu. Tym bardziej więc warto się odpowiednio przygotować na każdą ewentualność, co możemy zrobić za sprawą przeznaczonych do tego specjalnych narzędzi. 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

bskowron

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »