Dom » Ogrody

Szykujemy ogród do zimy

Specjalistyczne produkty marki Oleo-Mac i Hozelock, dystrybuowane przez firmę Victus-Emak oraz cenne porady ekspertów pomogą zabezpieczyć ogród przed zimą.

Gdy nadchodzi babie lato, a dni stają się coraz krótsze to znak, że wkrótce nadejdą pierwsze chłody. Kolorowe liście, spadające kasztany i żołędzie przypominają, że nadszedł czas porządkowania ogrodu i przygotowywania go do zimy. Warto wtedy zadbać o rośliny i pomóc im przetrwać mrozy.

Praca w jesiennym ogrodzie, jest cięższa niż latem. Grabienie spadających liści, przycinanie drzew, strzyżenie krzewów czy zabezpieczanie oczka wodnego przed mrozem, to tylko niektóre z czekających na ogrodnika obowiązków. Specjalistyczne urządzenia należących do firmy Victus-Emak marek Oleo-Mac i Hozelock sprawią, że praca w jesiennym ogrodzie stanie się łatwiejsza i mniej czasochłonna. Porady ekspertów sprawią, że zabiegi będą udane i bardziej efektywne. Wszystko by praca w ogrodzie pozostała przyjemnością jaką była latem.

Sprzątanie spadających liści

Jesień to przede wszystkim spadające liście. W ogrodach, w których jest dużo liściastych drzew spadają one nieustannie, tworząc kolorowy dywan. Zalegając na trawniku, pod wpływem wilgoci zlepiają się w nieprzepuszczalną dla powietrza warstwę, która sprzyja powstawaniu pleśni śniegowej. Jest to bardzo groźna i popularna choroba trawników. Podstawowymi sposobami jej zapobiegania są: koszenie trawników do późnej jesieni oraz usuwanie zalegających liści. Sprzątanie liści warto ułatwić sobie sięgając po specjalne urządzenia, np. odkurzacz ogrodowy marki Oleo-Mac służący do usuwania i mielenia liści. Ręczna dmuchawa spalinowa BV 300 to urządzenie o dużej mocy, które doskonale sprawdza się w ogrodach. Dmuchawa emituje niski poziom hałasu co umożliwia użytkowanie jej na terenach gęsto zabudowanych. Jest lekka, waży zaledwie 4,5 kg, co sprawia, że jest wygodna w użytkowaniu również dla kobiet. Dmuchawa jest wyposażona w cztery stalowe noże mielące, które doskonałe sprawdzają się przy rozdrabnianiu zbieranych liści.

Dmuchawa ręczna Oleo-Mac BV 300, cena detaliczna: 1150 zł

Zmielone liście można wyrzucić do pojemników na śmieci lub przechować, przez co najmniej rok, tworząc z nich naturalny, bogaty w mikroelementy nawóz. Do tego celu doskonale nadadzą się kompostowniki firmy Victus-Emak. Dzięki nim można w wygodny i estetyczny sposób składować liście i inne odpadki organiczne pochodzące z ogrodu, wytwarzając z nich kompost, który na wiosnę użyźni ogród.

Kompostownik E-Composter Victus, 470 l, cena detaliczna: około 150 zł

Kompostownik ECO Victus, 300 l, cena detaliczna: około 120 zł

Przycinanie drzew, krzewów i żywopłotów

Wczesną jesienią należy usunąć z drzew i krzewów suche gałęzie. Każdy ogrodnik powinien jednak pamiętać o dwóch podstawowych zasadach dotyczących przycinania. Po pierwsze nie wolno niszczyć żywych gałęzi, bo osłabia to odporność rośliny. Po drugie nie należy pozbawiać rośliny jednorazowo więcej, niż 20 procent jej objętości. Do przycinania pojedynczych gałązek najwygodniejsze są sekatory oraz teleskopowe nożyce. Firma Victus oferuje szeroki wybór tego typu produktów. Narzędzia wykonane są z najwyższej jakości materiałów oraz są lekkie i trwałe, co gwarantuje wysoki komfort użytkowania. Średnica cięcia sekatora wynosi 16 mm, a nożyc 32 mm. Ponadto teleskopowe nożyce do gałęzi mają regulowaną długość rękojeści od 58 do 85 cm, dzięki czemu można nimi dosięgnąć nawet do odległych gałęzi.

Sekator nożycowy Victus 1066, cena detaliczna około 21 zł

Teleskopowe nożyce do gałęzi Victus 1213, cena detaliczna około 61 zł

W przypadku małych żywopłotów zabiegi pielęgnacyjne można wykonać za pomocą teleskopowych nożyc ręcznych. Natomiast przy większych żywopłotach warto rozważyć zakup elektrycznych nożyc. Dzięki takim profesjonalnym urządzeniom będzie można sprawnie i szybko ukształtować nawet gęste krzewy. Nożyce do żywopłotów marki Oleo-Mac z serii Home Plus zostały stworzone z myślą o komforcie pracy w przydomowych ogrodach. Lekkie modele elektryczne np.: Oleo-Mac HC 600 E, przeznaczone są do przycinania średniej gęstości krzewów. Urządzenia spalinowe np.: Oleo-Mac HC 260 XP, dzięki dwusuwowemu silnikowi Emak posiadają większą moc i podołają ukształtowaniu nawet starego, zdrewniałego żywopłotu.

Elektryczne nożyce do żywopłotów Oleo-Mac HC 600 E, cena detaliczna: 425 zł

Spalinowe nożyce do żywopłotów Oleo-Mac HC 260 XP, cena detaliczna: 1775 zł

Gdy mamy usunąć większe gałęzie warto skorzystać ze specjalnie do tego przystosowanych okrzesywarek, zaś grube konary najlepiej likwidować za pomocą pilarek. Victus-Emak oferuje szeroki asortyment urządzeń, dzięki którym prace w ogrodzie będą łatwiejsze i bardziej efektywne. W jesiennej ofercie marki Oleo-Mac znajdują się wysokiej jakości pilarki i okrzesywarki, które sprostają wymaganiom miłośników ogrodów.

Okrzesywarka to urządzenie przeznaczone specjalnie do cięcia i okrzesywania na wysokościach, bez konieczności używania drabiny. Model PPX 270 marki Oleo-Mac wyposażony został w teleskopowy wysięgnik, dzięki któremu można uzyskać zasięg pracy do 5 metrów. Dzięki temu bez najmniejszego problemu możliwy jest bezpieczny dostęp nawet do gałęzi znajdujących się w najwyższych partiach koron drzew. Dodatkowo głowicę okrzesywarek można regulować w zakresie pięciu pozycji, co umożliwia operowanie urządzeniem pod kątem od 0° do 90°.

Okrzesywarka Oleo-Mac PPX 270, cena detaliczna: 2960 zł

Pilarki łańcuchowe marki Oleo-Mac to łatwe w obsłudze i efektywne urządzenia, dzięki którym w krótkim czasie zostaną usunięte zbędne konary drzew. Różne modele pilarek dopasowane są do konkretnych potrzeb przy przycinaniu drzew o małej, średniej lub dużej średnicy, a także do cięcia drewna kominkowego. W celu zaspokojenia indywidualnych potrzeb prywatnych użytkowników, Oleo-Mac stworzył pełną gamę lekkich i kompaktowych pilarek łańcuchowych z serii Home Plus. Seria, wyposażona w nowoczesne silniki Burn RightTM minimalizujące emisję zanieczyszczeń, przeznaczona jest do prac pielęgnacyjnych w ogrodzie i w otoczeniu domu.

Pilarka Oleo-Mac GS 350, NOWOSĆ, cena detaliczna: 699 zł

Pilarka Oleo-Mac GS 370, cena detaliczna: 859 zł

Pilarka Oleo-Mac GS 410 C, cena detaliczna: 1099 zł

Pilarka Ole-Mac GS 410 XC, cena detaliczna: 1199 zł

A gdyby tak te wszystkie urządzenia można było zastąpić jednym? Zaoszczędziło by to zarówno wiele miejsca, jak i kosztów. Właśnie w tym celu firma Victus-Emak wprowadziła rewolucyjne rozwiązanie, Multimate marki Oleo-Mac. Multimate to pierwsze na rynku wielofunkcyjne urządzenie. Składa się ono z lekkiej jednostki napędowej z silnikiem o optymalnej mocy oraz wymiennych akcesoriów. Dzięki rewolucyjnemu, opatentowanemu systemowi Rev&Go w zaledwie kilka sekund Multimate można przekształcić w przycinarkę do żywopłotów, okrzesywarkę, kosę spalinową, dmuchawę do liści lub podcinarkę. Urządzenie wyposażone jest także w specjalny system bezpieczeństwa, który w przypadku próby odłączenia końcówki w czasie pracy, natychmiast zatrzymuje mechanizm silnika.

Oleo-Mac Multimate, cena detaliczna zestawu z pięcioma akcesoriami:

(jednostka napędowa - 790 PLN, trymer - 209 PLN, kosa - 385 PLN, dmuchawa - 352 PLN, nożyce do żywopłotu - 594 PLN, okrzesywarka - 462 PLN).

Ochrona oczka wodnego przed zimą

Bardzo ważne jest, by oczko wodne przygotować do zimy jeszcze przed nadejściem pierwszych przymrozków. Jesienią, chociaż temperatura w ciągu dnia jest dodatnia, w nocy potrafi spaść w okolice zera stopni i spowodować uszkodzenia w ekosystemie. Prawidłowe przygotowywanie oczka wodnego do zimy należy rozpocząć od usunięcia wszystkich urządzeń mechanicznych tj. pomp i filtrów. Kolejną czynnością jest oczyszczenie lustra wody oraz dna zbiornika z liści i szczątek roślin. Do tego celu firma Hozelock stworzyła specjalny odkurzacz do oczek wodnych Pond-Vac. Urządzenie zostało wyposażone w dwie dysze ssące, nakładane bezpośrednio na głowicę, zapewniające dokładne oczyszczenie każdego zakamarka sadzawki. W głowicę zostały wbudowane ostrza tnące, co pozwala na rozdrobnienie większych zanieczyszczeń i zapobiega blokowaniu się odkurzacza. Pond-Vac jest łatwy w obsłudze, gwarantuje aż 50% więcej mocy ssącej niż inne dostępne odkurzacze. Bardzo niskie zużycie energii pozwala siedmiokrotnie zwiększyć efektywność urządzenia i znacznie zminimalizować koszty pracy.

Odkurzacz do oczek wodnych Hozelock Pond-Vac, cena detaliczna: około 480 zł

Nie wszystkie rośliny są w stanie przetrwać zimę w oczku wodnym. Te, które nie lubią mrozów należy wyłowić z wody, umieścić w pojemnikach z wodą i przechować w domu w umiarkowanej temperaturze. Postępujemy tak przede wszystkim z roślinami pływającymi, takimi jak hiacynty wodne, pistie rozetkowe oraz niektóre odmiany grzybieni. Pozostałe rośliny trzeba oczyścić z obumarłych części i przyciąć na wysokość kilku centymetrów.

W przypadku, gdy w stawie żyją ryby lub drobne zwierzęta należy pamiętać, aby zatroszczyć się o zapas tlenu dla nich. W tym celu na dnie zostawia się trochę mułu, który zapewni im schronienie. Następnie taflę wody trzeba pokryć styropianowym pływakiem lub grzałką - zapobiegnie to całkowitemu zamarznięciu wody i zagwarantuje dostęp tlenu. Ryby przetrwają zimę w stawie, który ma głębokość co najmniej 100 cm, ale jeśli zbiornik jest płytszy ryby mogą zamarznąć. Wtedy należy je umieścić w domu, w pojemniku zaopatrzonym w pompę napowietrzającą. Nie wolno zapominać, że gdy temperatura wody spada poniżej 10°C większość ryb w przydomowych stawach zapada w odrętwienie i nie pobiera pokarmu. Nie powinniśmy ich więc w tym okresie karmić. Przygotowywanie stawu do zimy najlepiej zakończyć zawieszeniem nad nim specjalnej siatki z oczkami o średnicy 1-1,5 cm. Ochroni ona zbiornik przed spadającymi do wody liśćmi i innymi zanieczyszczeniami.

Jeśli odpowiednio zadbamy o ogród przed zimą, to na wiosnę odwdzięczy się nam gęstą trawą, zielonymi drzewami i pachnącymi kwiatami. Praca ta jednak nie musi być ciężka - z pomocą sprawdzonych i efektywnych urządzeń marki Oleo-Mac i Hozelock, dystrybuowanych przez firmę Victus-Emak jesienne porządki w ogrodzie będą czystą przyjemnością.

Produkty marki Oleo-Mac dostępne są w sklepach ogrodniczych na terenie całej Polski.

Dodatkowe informacje dotyczące akcesoriów i środków do pielęgnacji ogrodów marki Hozelock, Oleo-Mac, Pokon i Chrysal, znajdą Państwo pod adresem www.victus.pl oraz www.oleomac.pl.

W celu uzyskania dodatkowych informacji, prosimy o kontakt:

Magdalena Knefel

Konkret PR

Kom. 507 150 480

E-mail : m.knefel@konkretpr.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

m.knefel@konkretpr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »