Gospodarka » Bezpieczeństwo

Tarcze przed niewidzialnym zagrożeniem - Osłony Radiologiczne

Tarcze przed niewidzialnym zagrożeniem - Osłony Radiologiczne
Zobacz więcej zdjęć »
Co sprawiło, że zatrważające promieniowanie jonizujące zdolne odrywać elektrony od atomów, uszkadzać ludzkie DNA, a czasem prowadzące do śmierci w wyniku choroby popromiennej stało się bezpieczne w użyciu?

Promieniowanie jonizujące to niewidzialna gołym okiem siła, która może mieć katastrofalne skutki dla organizmów żywych. Dzięki nauce i dziesiątkom lat badań udało się tę siłę ujarzmić, by czerpać korzyści z jej unikatowych atrybutów. Dziś promieniowanie jonizujące ma szerokie zastosowanie w medycynie, elektronice i przemyśle. Stało się to możliwe dzięki zgromadzonej wiedzy, umożliwiającej dokonywanie dokładnych pomiarów, co z kolei umożliwiło projektowanie osłon radiologicznych blokujących szkodliwe skutki promieniowania.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Złota zasada
Wykorzystując promieniowanie jonizujące w diagnostyce stosuje się tak zwaną zasadę ALARA. Nazwa ta nie pochodzi jak to często bywa od nazwiska uznanego odkrywcy. W tym przypadku ALARA to akronim słów z języka angielskiego (As Low As Reasonably Acievable) co oznacza po prostu - „tak nisko jak to realnie możliwe". Zasada ta głosi minimalizację ryzyka poprzez utrzymanie ekspozycji na najniższym poziomie, który jednocześnie gwarantuje osiągnięcie wymaganego rezultatu przy możliwie najmniejszej dawce promieniowania.

Zrozumieć zagrożenie
W każdym pomieszczeniu wykorzystującym promieniowanie X wykorzystywane w aparatach rentgenowskich, można wyszczególnić trzy źródła promieniowania.

  • Promieniowanie Główne - występujące w postaci strumienia promieniowania, które urządzenia rentgenowskie wysyłają przy pomocy specjalnej tuby w kierunku pacjenta.
  • Promieniowanie Rozproszone - powstające, gdy strumień promieniowania przenika przez pacjenta częściowo rozpraszając się następnie od niego we wszystkich kierunkach. To źródło promieniowania przede wszystkim stanowi zagrożenie dla personelu obecnego w pomieszczeniu w trakcie badania.
  • Przeciek Promieniowania - Nawet dobre osłony przed promieniowaniem jonizującym przepuszczają niewielkie dawki promieniowania pomimo, że strumień promieniowania ukierunkowany zostaje w kierunku pacjenta. Ten typ promieniowania ma zdecydowanie mniejszą siłę niż wymienione wyżej 2 inne źródła.


Bezpieczeństwo przede wszystkim
Osoby wykonujące procedury medyczne z wykorzystaniem promieniowania jonizującego powinny mieć do tego odpowiednie uprawienia i przejść stosowne szkolenia. Takie uprawnienia zbada inspektor ochrony radiologicznej, gdyż odpowiedzialność badania spoczywa zarówno na osobie zlecającej jak i na wykonującym procedurę. Jeżeli pracujesz w środowisku w którym używa się promieniowania lub promieniotwórczych materiałów skontaktuj się z ekspertami w dziedzinie projektowania osłon stałych. Dowiedz się więcej TUTAJ.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

w.jagodzinska

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »