Dom » Wnętrza

Technologia przyszłości w Twojej służbie

Technologia przyszłości w Twojej służbie
Zobacz więcej zdjęć »
Jeszcze do niedawna interaktywne witryny czy otwierane za pomocą czytnika linii papilarnych drzwi wydawały się być jedynie wymysłem autorów książek science-fiction. Dziś takie rozwiązania coraz śmielej wchodzą do codziennego użytku.

Wydawać by się mogło, że w temacie udoskonalania okien i drzwi zrobiono już w zasadzie wszystko. Tymczasem, nieustanny rozwój technologii sprawia, że producenci stolarki otworowej zyskują zupełnie nowe możliwości konstrukcyjne. I chętnie je wykorzystują, modyfikując już istniejące produkty oraz tworząc coraz bardziej zaawansowane rozwiązania. W efekcie tych działań, systemy jutra mogą służyć nam już dziś. Beneficjentami tych zmian są konsumenci, którzy otrzymują do dyspozycji wyroby piękne, ciepłe i komfortowe w użytkowaniu.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Nowoczesne witryny

Witryny sklepowe pełnią rolę podobną do okien – zapewniają dostęp naturalnego światła do wnętrza oraz stanowią „oczy” budynku. Przede wszystkim mają jednak przyciągać wzrok klientów. Do tak funkcjonujących wystaw wszyscy się już przyzwyczailiśmy i najczęściej mijamy je zupełnie nie poświęcając im uwagi. – A co by było, gdyby szyba zaczęła zmieniać swój wygląd, reagując na ruch przechodzącego obok niej człowieka? – pyta Maciej Mańko, Market Manager w  Glassolutions Saint-Gobain, firmie zajmującej się produkcją energooszczędnych szyb, zrzeszonej w Związku POiDNowoczesne szyby można „zasilić” energią elektryczną. Jej zastosowanie sprawia, że szkło zyskuje zmienną przezierność, a dzięki temu zupełnie nową funkcjonalność – wyjaśnia specjalista. W miarę potrzeb, w pełni przeźroczysta tafla może zamienić się w lekko matowe przeszklenie, a nawet w mleczy ekran projekcyjny.

Skonstruowana w ten sposób witryna sklepowa pozwala na wyświetlanie dyskretnych animacji i wzorów. Najbardziej spektakularny jest jednak fakt, że szyba „wykrywa” obecność ludzi i reaguje na ich ruch. Osoby, które przechodzą obok, wchodzą z nią w interakcję, powodując zmiany w jej wyglądzie. Takie rozwiązanie oferuje firma Glassolutions Saint-Gobain. Przykładowe okno wystawowe może składać się z kilku paneli stworzonych z wielu odrębnych szyb. – Do systemu sterowania wystawą podłączona jest kamera, która przekazuje informacje o każdym ruchu i generuje sygnały zmieniające stan poszczególnych elementów. Dzięki temu, możliwa jest kontrola przezierności danego fragmentu i jej zmiana w odpowiedzi np. na ruch rąk – tłumaczy Maciej Mańko. W efekcie powstaje witryna, wobec której nie da się przejść obojętnie.

Drzwi na miarę przyszłości

Producenci branży stolarki otworowej chętnie wykorzystują w swoich produktach zaawansowaną elektronikę, co sprawia, że wręcz wyprzedzają nasze oczekiwania. Niemal każdemu z nas zdarzyło się zastanawiać czy aby na pewno zamknęliśmy dom lub mieszkanie. Myśl, że jego wnętrze stoi otworem przed nieproszonymi gośćmi lub włamywaczem nie pozwala skupić się na pracy. – Właśnie  w takich sytuacjach z pomocą przychodzi zaawansowana technologia – przekonuje Sylwester Osojca, Kierownik ds. Rozwoju Produktu Porta KMI Poland, producenta drzwi zewnętrznych i wewnętrznych, firmy członkowskiej Związku POiDAutomatyczne systemy zamykania i otwierania zabezpieczają nasz dom, a jednocześnie – dzięki użyciu urządzeń mobilnych, np. smartfonów – pozwalają kontrolować dostęp do budynku – dodaje ekspert. Ciekawym i coraz częściej spotykanym rozwiązaniem jest zastosowanie czytnika linii papilarnych. Innowacja ta umożliwia otwieranie i zamykanie drzwi bez użycia klucza. Czytnik można umieścić na dowolnej wysokości, dzięki czemu bez problemu będzie mogło korzystać z niego również dziecko.

Dodatkowo, jeśli użyjemy odpowiedniej aplikacji, zyskamy możliwość łatwego sprawdzenia, kto i kiedy otwierał lub zamykał drzwi, a zdalna kontrola umożliwi, np. wpuszczenie do domu gościa, który właśnie stoi przed domem – wyjaśnia specjalista z Porta KMI Poland. W ofercie firmy można znaleźć wiele ułatwiających życie rozwiązań. To między innymi drzwi, które można otwierać i zamykać na kilka inteligentnych sposobów, np. przy użyciu przycisku nożnego, czujnika zbliżeniowego umieszczonego pod panelami ściennymi czy też specjalnej karty chipowej. Interesującym produktem są również drzwi wewnętrzne na szynach magnetycznych, które otwierają się bezszelestnie dzięki elektromagnesom. Jak podkreśla Sylwester Osojca, postęp daje także niespotykane wcześniej możliwości jeśli chodzi o wygląd wyrobów. – Jeszcze do niedawna wystarczył dosłownie rzut oka, aby odróżnić drzwi wykonane z drewna od tych wykańczanych sztuczną okleiną. Dziś dysponujemy technologiami, które pozwalają stworzyć rozwiązanie do złudzenia przypominające naturalne materiały – tłumaczy. W asortymencie Porta KMI Poland klienci znajdą zarówno drzwi wykończone fornirem,  jak i modele pokryte syntetycznymi okleinami 3D, które wyróżnia niespotykany dotąd efekt wyczuwalnej dotykiem faktury drewna. Te ostatnie produkty z powodzeniem łączą w sobie atrakcyjny wygląd z przystępną ceną.

Trudno dziś wyobrazić sobie świat bez wszechobecnej elektroniki i wspierających jej działanie programów i aplikacji. – Wykorzystanie zaawansowanych rozwiązań technologicznych to zdecydowanie przyszłość branży stolarki otworowej – mówi Paweł Wróblewski, Dyrektor Związku POiD, organizacji, która integruje producentów, dystrybutorów i dostawców stolarki budowlanej w Polsce – Technologia coraz mocniej wkracza w nasze życie, wydatnie zwiększając jego komfort. Innowacji nie należy się obawiać, tylko stosować je z rozmysłem. Dzięki temu elementy wyposażenia domu, jak okna i drzwi, stają się jeszcze bardziej funkcjonalne – dodaje ekspert. W konsekwencji, stworzenie przestrzeni życiowej idealnie dostosowanej do naszych potrzeb jest teraz łatwe jak nigdy przedtem. Wszystkie zawarte w niej elementy harmonijnie ze sobą współpracują, po to, aby maksymalnie podnieść wygodę użytkowania budynku.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

RedPen

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »